فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


«ایران» یوز مادر می‌تواند دوباره باردار شود

دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست در طرح تکثیر در اسارت یوز با اشاره به روند زایمان «ایران» - یوز ماده در اسارت - گفت: اگر تا دو ساعت سزارین انجام نمی‌شد، توله‌های این‌ گونه تلف می‌شدند.
به گزارش ایسنا دکتر بهرنگ اکرامی در جریان نشست خبری «فرصت‌ها و چالش‌های تکثیر در اسارت گونه‌های جانوری در معرض انقراض» که در سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، با اشاره به روند تصمیم‌گیری برای انجام عمل سزارین «ایران» اظهار کرد: پس از انجام این عمل، اطلاعات برای یک دانشیار مامایی دانشگاه تهران ارسال شد و این متخصص گفت که این عمل باید حتی زودتر انجام می‌شد. گفت‌وگویی که میان متخصصان انجام می‌شود با پزشکان عمومی و مردم متفاوت است. بیشتر انتقادات توسط کسانی بوده که متخصص نبوده‌اند. وی ادامه داد: هیچ‌کس در ایران تجربه زایمان یوز را نداشته اما گربه سان است و با اینکه تغذیه و زایمان آن خاص است، با بقیه گربه‌سانان تشابهاتی دارد. ما دو سال است که با چند نفر در مراکز تکثیر مشورت و در زمینه فاصله زایش بررسی‌های خوبی کردیم و اطلاعات پشتیبان (بک‌آپ) فنی خوبی تهیه کردیم. ما از استانداردها نیز بالاتر رفتیم.
دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست اضافه کرد: ما یک ماده داریم و نمی‌توانستیم با نظر متخصصانی که در جریان عمل سزارین نبودند، تصمیم بگیریم. مرحله دو زایمان دست مادر نیست و رحم شروع به انقباض و توله به سمت کانال حرکت می‌کند. بند ناف پاره شده و برداشت ما این بود که اگر توله خارج نشود تا نیم ساعت بعد تلف می‌شود.
وی اضافه کرد: ما مجوز جراحی داشتیم و وقتی زمان نداریم، نمی‌توانیم روی ۱۲سال تحقیقات ریسک کنیم. یکی از توله‌ها درشت بود و در کانال چرخید و باعث تنگی شد و اگر دو ساعت می‌گذشت توله‌ها می‌مردند. سزارین عملی «اَگرِسیو» (تهاجمی) است و رحم باز می‌شود. برای انجام آن کسی می‌تواند نظر بدهد که بالای سر گونه باشد. جراحی خوب انجام شد و وقتی جفت خارج شد یعنی عمل با موفقیت انجام شده است.
وی افزود: بعد از ۲۴ساعت اگر مادر توله‌های خود را قبول نکند، شانس پذیرش توله‌ها پایین است. چون مادر توله‌ها را گردن نگرفت اقدام به دادن شیر به‌صورت دستی کردیم. الان که توله‌ها جدا شدند ما شانس این را داریم که دو تا سه ماه دیگر دوباره برای حاملگی «ایران» تلاش کنیم.
اکرامی در پایان اظهار کرد: از «ایران» نمی‌شد، شیر دوشید. نر طبیعی و ماده‌ای که در اسارت رشد کرده با یکدیگر تفاوت رفتاری دارند. نکته مثبت این است که نر و ماده یکدیگر را پسندیدند و مشکل جفت‌گیری حل‌شده است.»

رئیس‌جمهوری رأساً به موضوع اجرای رتبه‌بندی معلمان ورود کند

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهوری خواست تا نسبت به اجرای رتبه‌بندی معلمان دستور عاجل صادر کند.
به گزارش ایسنا مهدی اسماعیلی، نماینده میانه در جلسه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری به رئیس‌جمهوری با انتقاد از عدم اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: علی‌رغم مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی و نظر مساعد رئیس‌جمهوری اراده‌ای که تا دیروز تولیت و داعیه توجه به معلمان را داشته متأسفانه امروز با ایرادات بنی اسرائیلی مانع اجرای به‌موقع رتبه‌بندی معلمان که بیش از ۱۲سال در انتظار اجرای آن هستند شده است.
وی گفت: مصرانه از رئیس‌جمهوری می‌خواهم که رأساً به موضوع ورود کرده و دستور سریع و عاجل نسبت به عملیاتی کردن رتبه‌بندی معلمان را صادر کند و نگذارد تا بیش از این کاسه صبر معلمان عزیز و فداکار لبریز شده و بدین گونه تحقیر شوند.

 افزایش «حقوق‌» بازنشستگان همچنان در انتظار مصوبه دولت

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه باید منتظر باشیم در خردادماه مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را به ما ابلاغ کنند تا بتوانیم با حقوق خردادماه، افزایش‌ها را اعمال کنیم گفت: معوقات فروردین‌ماه را با حقوق خرداد می‌پردازیم. به گزارش ایسنا، میرهاشم موسوی درباره زمان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: طبق قانون، میزان افزایش حقوق باید در دولت و هیات وزیران به تصویب برسد. این مصوبه هنوز تصویب و به ما ابلاغ نشده است؛ از بازنشستگان عذرخواهی می‌کنیم.
وی افزود: به‌محض ابلاغ، با اعمال افزایش، حقوق بازنشستگان را پرداخت خواهیم کرد. موضوع در حال بررسی و کارشناسی در دولت است. نظراتی هم آن‌ها دارند که پس از بررسی‌ها با ابلاغ مصوبه، افزایش حقوق را اجرایی خواهیم کرد. 
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه اردیبهشت‌ماه به اتمام رسیده است و باید منتظر باشیم در خردادماه مصوبه را به ما ابلاغ کنند تا بتوانیم با حقوق خردادماه، افزایش‌ها را اعمال کنیم گفت:  معوقات فروردین‌ماه را با حقوق خرداد می‌پردازیم و معوقه اردیبهشت‌ماه را برنامه‌ریزی می‌کنیم که در ماه‌های بعدی پرداخت کنیم. موسوی افزود: بازنشستگان نگران نباشند ما بعد از ابلاغ مصوبه، موظف هستیم آن را اجرا کنیم.