فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


تهران روند ترمیم روابط با ابوظبی و ریاض را به‌سرعت به‌پیش می‌برد

ایران- امارات؛ در پی شروعی تازه

همدلی| محسن رفیق: سفر اخیر وزیر خارجه ایران به امارات را می‌توان گام مهم ایران در ادامه روند بهبود روابط با کشورهای عربی منطقه برشمرد. از امارات متحده عربی همواره به‌عنوان بازیگری مهم در صحنه روابط کشورهای عربی منطقه یاد می‌شود که به‌واسطه ارتباطات نزدیکی که با دیگر کشورهای این حوزه دارد، همواره توانسته است تا نقشی مهمی در تغییرات منطقه‌ای ایفا کند. دراین‌بین، ایران نیز ترمیم روابط با عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به‌عنوان دروازه ورود به ایجاد تفاهم دوباره با کشورهای عربی منطقه، در دستور کار قرار داده است. به‌هرروی در این بستر، سفر وزیر خارجه ایران به امارات، به‌عنوان حرکتی جهت تحکیم روابط با این کشور با واکنش‌های مثبتی از سوی مقام‌های دو کشور روبه‌رو شده است.
روز گذشته، وزیر امور خارجه ایران که به‌منظور تسلیت درگذشت رئیس فقید امارات، به ابوظبی سفرکرده بود، با محمد بن زاید، رئیس جدید این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. این در شرایطی بود که پس از درگذشت شیخ خلیفه بن زاید، شورای عالی فدرال امارات روز شنبه، محمد بن زاید را به‌عنوان رئیس جدید امارات متحده عربی انتخاب کرد. در همین حال،‌ وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که صفحه جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات گشوده شده است. به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان پس از بازگشت از سفر کوتاه به امارات در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «صفحه جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات گشوده شد. به گرمی دست همسایگان خود را می‌فشاریم. گرمی روابط همسایگان، دشمنان منطقه را مأیوس می‌سازد.»
دیروز همچنین نشستی به‌اتفاق روسای دفاتر ایرانی در امارات متحده عربی با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در ابوظبی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان به امارات برای شرکت در مراسم درگذشت رئیس امارات متحده عربی، این نشست روسای دفاتر ایرانی در امارات متحده عربی با حضور حسین امیرعبداللهیان در ابوظبی برگزار شد و در این جلسه روسای دفاتر ایرانی در امارات با ارائه گزارشی از عملکرد خود، به بیان نقطه نظراتشان پرداختند.
حضور وزیر خارجه ایران با واکنش‌های مثبتی نیز روبه‌رو شده است. در همین زمینه سفیر ایران در آفریقای جنوبی گفت: «بازگشت به روابط دوستانه با همسایگان مأموریت مهم دستگاه دیپلماسی در این برهه است.» مهدی آقاجعفری در صفحه اینستاگرام خود در مطلبی با اشاره به سفر اخیر حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه به امارات برای تسلیت درگذشت رئیس فقید امارات و همچنین دیدارش با محمد بن زاید رئیس جدید امارات نوشت: «از جمله اقدامات هوشمندانه و ارزشمند دکتر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان سفر وی به امارات برای تسلیت درگذشت شیخ خلیفه رئیس امارات است. این اقدام علاوه بر این که یک سنت حسنه اسلامی- انسانی است مقوم سیاست همسایگی دولت جدید نیز خواهد بود. بازگشت به روابط دوستانه با همسایگان مأموریت دستگاه دیپلماسی در این برهه است. برای ایشان در ادامه راه آرزوی توفیق و سربلندی داریم.»
از سوی دیگر،‌ سفیر ایران در قطر نیز با اشاره به سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه به امارات برای تسلیت درگذشت رئیس فقید امارات و دیدارش با محمد بن زاید، رئیس جدید امارات گفت: «این سفر و دیدار نشان انتخاب درست ما است.» به گزارش ایسنا، حمیدرضا دهقانی دراین‌ارتباط در صفحه توییتر خود نوشت: «‏گاهی تلفن و پیام کافی نیست. باید سفر کرد و حضوری ابراز همدردی کرد. البته اولین بار نیست که ما کنار همسایگان خود می‌ایستیم. شخصاً شاهد بودم که چگونه جناب آقای ‎دکتر امیرعبداللهیان، برای این اقدام مشورت و به‌تمامی جوانب آن دقت می‌کرد. آن دست رهبر امارات، نشانه انتخاب درست ما است.»
این در شرایطی است که پیشتر شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات ابراز امیدواری کرد روابط ریشه‌دار دو کشور ایران و امارات در سال جدید بیش‌ازپیش گسترش یابد. به گزارش ایسنا، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان در گفت‌وگوی تلفنی ماه گذشته خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با اشاره به منافع مشترک دو کشور در توسعه روابط فی‌مابین در عرصه‌های مختلف، خواهان بررسی فرصت‌های همکاری مشترک شده بود. وزیر امور خارجه امارات در مورد شرایط جدید منطقه نیز گفت که اخیراً، شاهد بهبود شرایط در منطقه هستیم و دیدار رئیس‌جمهور بشار اسد از امارات و برقراری آتش‌بس موقت در یمن فرصتی برای همه طرف‌ها فراهم کرده است تا از آن برای توسعه و پیشرفت و پرهیز از افزایش تنش بهره‌برداری نمایند. وزیر امور خارجه امارات در این گفتگو تأکید کرد، امارات متحده عربی به هیچ طرفی اجازه اقدامات خرابکارانه یا تحریک‌آمیز از خاک خود علیه کشورهای همسایه امارات را نخواهد داد.انور قرقاش، مشاور رئیس دولت امارات نیز پیش‌ازاین،‌ تأکید کرده بود که کشورش به دنبال حل اختلافات با ایران است. به گزارش العین الاخباریه، انور قرقاش، مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک در یک سخنرانی گفت که کشورش همواره برای حل اختلافات خود با ایران از طریق راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک و پایان دادن به این اختلافات تلاش می‌کند. او تأکید کرد: «امارات خواهان روابط با ایران، ترکیه و کشورهای عربی است.» قرقاش گفت که امارات دائماً برای ایجاد پل‌های ارتباطی با همه همسایگان تلاش می‌کند و این کشور منبع آسیب و ضرر برای هیچ کشوری از جمله ایران نخواهد بود. مشاور رئیس دولت امارات همچنین تأکید کرد که با توجه به تغییرات بین‌المللی به وجود آمده همه کشورها مسئولیت مشترکی نسبت به ثبات منطقه‌ای و شکوفایی آن دارند و ما نیازمند نشست‌های منطقه‌ای بیشتر برای همکاری و گفت‌وگو میان کشورهای منطقه از جمله ترکیه و ایران هستیم.
نماینده دائم امارت در سازمان ملل نیز تأکید کرد که کشورش به مسیر خود در راستای کاهش تنش با ایران ادامه می‌دهد. به گزارش پایگاه خبری عربی21، لانا نسیبه، نماینده دائم امارت در سازمان ملل در گفت‌وگویی تأکید کرد که کشورش علیرغم حملات نیروهای یمنی، به مسیر خود در راستای کاهش تنش با تهران ادامه می‌دهد. او به شبکه سی‌ان‌ان گفت: «طی یک یا دو سال گذشته به‌شدت بر مسئله کاهش تنش در منطقه و ارتباط با بازیگران و شرکای منطقه تمرکز کردیم. ما مسیر کاهش تنش و به‌کارگیری دیپلماسی را ادامه خواهیم داد اما هم‌زمان به‌طور کامل حق دفاع از خود در منطقه محفوظ است.»