حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2184
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

احمد علی‌رضابیگی در گفت‌وگو با «همدلی»:

رئیس مجلس بیرون از بهارستان تعیین می‌شود

همدلی|  انتخابات اجلاسیه سوم هیات رئیسه مجلس یازدهم هفته آینده، چهارشنبه چهارم خردادماه برگزار می‌شود. طبق اعلام اعضای کنونی هیات رئیسه مجلس، پس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه و تعیین هیات رئیسه جدید نمایندگان مجلس به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند. با نزدیک‌تر شدن به این انتخابات گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت محمدباقر قالیباف افزایش پیداکرده است. برخی نمایندگان از عملکرد هیات رئیسه و به‌خصوص محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ناراضی هستند و انتقاداتی را به او وارد می‌کنند. طی هفته‌های اخیر نیز با افشا شدن سفر خانواده او به ترکیه که با عنوان «سیسمونی گیت» مشهور شد، فشارها بر قالیباف بیشتر شد. ضمن اینکه همچنان چند پرونده مالی در سطح افکار عمومی مطرح است که هرچند وقت یک‌بار نام قالیباف هم در میان آن شنیده می‌شود. بسیاری معتقدند که شرایط عمومی علیه قالیباف است اما بااین‌حال این عوامل مختلف نمی‌تواند منجر به این شود که قالیباف ریاست قوه مقننه را رها کند و مانند سایر نمایندگان در صحن علنی بنشیند. تحلیلگران معتقدند تنش‌های اقتصادی اخیر و همچنین حمایت‌های برخی گروه‌ها از قالیباف باعث می‌شود که شانس او برای رئیس ماندن افزایش یابد. ضمن اینکه او رقیب خاصی ندارد. به همین خاطر تحلیل‌ها به این سمت است که احتمال انتخاب مجدد او به‌عنوان رئیس مجلس وجود دارد.
در همین راستا، احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی معتقد است که گرچه محمدباقر قالیباف عملکرد خوبی در اداره امور مجلس نداشته و گاها در موضوعاتی دست به مهندسی آرای نمایندگان زده است و در عملکرد خود نیز جانب‌دارانه اقدام کرده اما به دلیل اینکه سرنوشت رئیس مجلس خارج از مجلس و با اراده جریان‌های خاص تعیین می‌شود احتمال ادامه ریاست او بر مجلس وجود دارد. علیرضا بیگی معتقد است که او رقیبی ندارد و همین باعث می‌شود که نمایندگان بگویند او تا انتخابات بعدی به‌عنوان رئیس مجلس باقی خواهد ماند. علیرضا بیگی همچنین تأکید دارد که به دلیل همسویی دولت و مجلس فعلی هیچ اراده‌ای برای مخالفت با تصمیمات دولت وجود ندارد و نمی‌توان انتظاری داشت که مجلس در برابر دولت اقدامی انجام دهد.
احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی که در چند سخنرانی خود منتقد شرایط کنونی کشور بوده، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی روزنامه همدلی کارنامه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی را بررسی کرده است. علیرضا بیگی درباره احتمال ادامه ریاست قالیباف بر مجلس گفت: «به نظر می‌رسد که آقای قالیباف رقیب قابل‌توجهی ندارد و با توجه به رای ثابتی که دارد، مجدداً به‌عنوان رئیس مجلس انتخاب خواهد شد.»
وی در ادامه در خصوص تأثیر حواشی پیش‌آمده برای قالیباف، در آینده سیاسی او، اظهار کرد: «آقای قالیباف به‌واسطه اینکه برآیند اراده جریانی است که فاتح انتخابات گذشته بودند، در مسئولیت ریاست مجلس باقی خواهد ماند.»
علیرضا بیگی تصریح کرد: «حضور آقای قالیباف در رأس مجلس به دلیل محبوبیت ایشان نیست و اصلاً بحث محبوبیت مطرح نیست، چراکه نمایندگان مردم از طیف‌های مختلف سیاسی در مجلس حضور دارند و سرنوشت رئیس مجلس و ریاست مجلس در بیرون از مجلس و به‌وسیله جریان‌های فاتح انتخابات گذشته تعیین می‌شود.»
وی ضمن مرور اقدامات قالیباف در عرصه ریاست مجلس عملکرد وی را ارزیابی و اظهار کرد: «در موضوعات مختلف انتقادات خود را به آقای قالیباف و هیات رئیسه هم در نطق‌ها و هم در تذکراتم بیان کرده‌ام. آقای قالیباف در خصوص موضوعات روز و تاراجی که از اموال مردم صورت گرفت، عملکرد ضعیفی داشت، باید در آن زمان وزیر اقتصاد دولت روحانی را به مجلس اظهار می‌کردیم و از او درباره چگونگی به یغما رفتن دارایی‌ها و ثروت مردم بازخواست می‌کردیم اما متأسفانه استیضاح وزیر اقتصاد به هیات رئیسه اعلام وصول نشد.»
این نماینده مجلس افزود: «همین‌طور در مورد حادثه آبان 98 که در هنگام انتخابات مجلس شورای اسلامی، به مردم قول داده بودیم که به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد و عاملان و مسببان این جنایت را مورد بازخواست قرار خواهیم داد، مغفول واقع شد و استیضاح وزیر کشور به‌عنوان کسی که دستور برخورد با مردم را صادر کرده بود، در هیات رئیسه اعلام وصول نشد و استیضاح وزیر کشور هم ناکام ماند.»
علیرضابیگی اضافه کرد: «به‌واسطه بسیاری از بی‌کفایتی و ناتوانی دولت آقای روحانی موارد عدیده‌ای وجود داشت اما آقای قالیباف در موضوع استیضاح رئیس‌جمهور ملاحظاتی داشتند چون‌که می‌گفتند مقام معظم رهبری استیضاح رئیس‌جمهور را مصلحت نمی‌دانند. لیکن مقام معظم رهبری در مورد سؤال از رئیس‌جمهور و بازخواست از رئیس‌جمهور به مجلس این حق را می‌دهند. چون ملت به نمایندگان مجلس رأی داده‌اند تا رئیس‌جمهور را مورد بازخواست قرار دهند و آقای قالیباف هم به ما این اطمینان را داد که حتماً جلسه سؤال از رئیس‌جمهور را برگزار خواهد کرد اما حتی همین موضوع هم اتفاق نیفتاد.»
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: «آقای قالیباف در خصوص عضویت من در کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی نیز جانب‌دارانه و باانگیزه مهندسی آرا کمیسیون رفتار کرد و من هم به ایشان در جلسه علنی مجلس تذکر دادم.»
وی اضافه کرد: «در کنار تمامی این موارد موضوعات دیگری هم بودند، بااین‌وجود برداشت من این است که ریاست مجلس در دفاع از جایگاه مجلس نقش بسزایی را ایفا می‌کند اما متأسفانه این مهم در دوران مسئولیت آقای قالیباف واقع نشده است.»
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص همراهی و حمایت رئیس مجلس از دولت سیزدهم گفت: «دولت و مجلس فعلی در یک سمت‌وسو قرار دارند و حتماً هم‌چنین انتظاری نیست که با ترکیب فعلی که در مجلس وجود دارد و تعهدی که مجلس در قبال موفقیت دولت به آقای رئیسی دادند، مجلس اقدام خاصی را انجام دهد.»
وی ادامه داد: «هرچند من به‌عنوان نماینده مردم بخش‌هایی از نقص‌ها و کاستی‌های موجود را مشفقانه به دولت تذکر می‌دهم اما اینکه انتظار داشته باشیم در مجلس اقدام خاصی صورت گیرد، حتماً این اتفاق نخواهد افتاد.»
علیرضابیگی در همین راستا به نوع برخورد مجلس در دولت فعلی با دولت‌های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: «نوع برخورد مجلس هشتم در ارتباط با طرح هدفمندی یارانه‌ها را با دولت آقای احمدی‌نژاد در سال 88-89 با آنچه در مجلس فعلی و در شرایط حاضر در دولت آقای رئیسی اتفاق افتاد مقایسه کنید.»
وی اظهار کرد: «ما اکنون دست دولت را باز گذاشتیم که بتواند این تحول بزرگ اقتصادی را انجام دهد و هیچ مانعی و اراده‌ای در مقابلش نیست درحالی‌که در دولت‌های قبل بالاخره مسئولیت‌های بسیاری به دولت تحمیل شد.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص بروز اختلافاتی میان مجلس و دولت در روزهای اخیر و افزایش انتقادات مجلسیان از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی گفت: «به‌هرحال مشکلاتی را که مردم و موکلین ما منتقل می‌کنند و ما هم این موضوعات را به دولت مشفقانه و دلسوزانه متذکر می‌شویم که با اصلاح روندها نارضایتی‌هایی که امروز وجود دارد، برطرف شود.»
علیرضابیگی در پایان تأکید کرد: «نمایندگان مردم نمی‌توانند موضوعاتی را که موکلینشان در جامعه مشاهده می‌کنند و مطرح می‌کنند، نادیده بگیرند.»