امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


بازار

عضو اتاق بازرگانی:
بساط مفت‌خوران نشسته پای سفره تحریم را جمع کنید
 یک عضو اتاق بازرگانی گفت: جامعه چشم‌انتظار تحولات اقتصادی توسط دولت پزشکیان و پایان مسیر تورم‌زای دولتمردان رئیسی است. با این وجود دولت باید در گام نخست اولویت‌های اقتصادی و نیاز جامعه را شناسایی کند تا نقشه راه دقیقی از چالش‌ها و فرصت‌ها را به دست آورد.«علی شریعتی» درباره اولویت‌های اقتصادی دولت چهاردهم به انتخاب گفت: اولویت اقتصاد، همان‌طور که در برنامه‌های پزشکیان هم بود و باعث علاقه‌مندی بخش خصوصی به او شد، مسأله حل مشکل سیاست خارجی است. سیاست خارجی به این علت که پول نفت به داخل بیاید و بتوانیم تکنولوژی وارد کنیم. اولویت پزشکیان باید نظم اقتصادی و FATF باشد. ما باید به دنیا حقانیتمان را ثابت کنیم. رهبری هم در بحث هسته‌ای گفته‌اند که ما استفاده صلح‌آمیز خواهیم داشت و نباید رفتاری کنیم که دشمنان سوءبرداشت کنند. ما باید حقمان را از دنیا بگیریم و شفاف عمل کنیم که ترجمه آن همان برجامی است که در حال انجام بود. در نتیجه اولویت اقتصادی که پزشکیان باید به آن بپردازد، مسأله حل موانع خارجی است. ما امروز نیاز داریم پول نفت را با سیاست التماسی از چین نگیریم و بساط کاسبان تحریم و آقازاده‌ها را جمع کنیم.وی در ادامه درباره تیم اقتصادی مطلوب برای دولت پزشکیان بیان کرد: تیم اقتصادی پزشکیان حتماً یک مغز متفکر می‌خواهد. ما در اتاق در حال تهیه شاخص‌هایی برای انتخاب مدیران اقتصادی در دولت هستیم که جوانان وارد شوند. البته پزشکیان قول داده که وزیر صمت را با مشورت اتاق بازرگانی انتخاب کند. پزشکیان با چالش‌های سختی در اقتصاد روبه‌روست که مردان سخت هم برای حل آن می‌خواهد. تیم اقتصادی رئیسی که ضعیف‌ترین تیم اقتصادی ایران بود، جراحی ناقصی کردند که الان به گردن پزشکیان افتاده است. پزشکیان باید این مسأله را به مرور حل کند و ارز تک‌نرخی را به سرانجام برساند.شریعتی درباره ایجاد مانع در مسیر پزشکیان توسط کاسبان تحریم گفت: یکی از مشکلات اساسی پیش رو پزشکیان، مسائل داخلی است و دولت سایه می‌تواند چوب لای چرخ کاری او بگذارد. عوامل داخلی همواره مشکل‌زا هستند. فساد، اژد‌های هفت‌سر است. کسانیکه پای سفره تحریم نشسته‌اند، اینقدر پول مفت خورده‌اند که نمی‌گذارند دولت درست کار کند.

سایپا به دلیل قطعی برق تعطیل شد
قطعی پیاپی برق در قطب صنعتی تهران در جاده مخصوص که محل استقرار بسیاری از صنایع و کارخانه‌های باسابقه و قدیمی است، صنایع را دچار مشکلات اساسی کرده است.برای نمونه دوشنبه (پریروز) برق کارخانه خودرو‌سازی سایپا هم حداقل پنج ساعت قطع بود. این موضوع باعث ایجاد مشکلات جدی در روند تولید شده و ساعت‌ها کارگران بیکار و بلاتکلیف بودند.
یک مقام آگاه در گفت‌وگو با ایلنا ضمن تایید قطع بلندمدت برق تصریح کرد: پیگیری‌های مجموعه سایپا هم به جایی نرسید و کسی پاسخ‌گو نبود.

ضربه اختلال اینترنت به سفره مردم
آمارها نشان می‌‌دهد که تحت تاثیر اختلالات اینترنتی در دو هفته اخیر، میزان سفارش فروشگاه‌های اینستاگرامی و تعداد تراکنش‌های برخی پرداخت‌یارانه‌ها به‌ترتیب ۴۰ و ۲۰درصد کاهش یافته است.به گزارش جماران، در دو هفته اخیر و همز‌مان با روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری اختلال‌های اینترنتی تشدید شد تا جایی‌که عمده فیلترشکن‌ها از کار افتادند و نارضایتی مردم از کندی سرعت اینترنت در این روزها نیز اوج گرفت. در مقابل مسئولان دولتی از وزیر ارتباطات گرفته تا رئیس مرکز ملی فضای مجازی بدون اشاره‌ای به این اختلال‌ها، همچنان از پایداری کامل شبکه ارتباطی کشور گفتند.گزارش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان سفارش فروشگاه‌های مجازی فعال در بستر اینستاگرام تا ۲۵درصد، ترافیک فروشگاه‌های اینستاگرامی تا ۴۰درصد و تراکنش‌های پرداخت‌یارها نیز حدود ۲۰درصد کاهش پیدا کرده است.

قیمت بلیت قطار برای اتباع خارجی گران شد
در حالی افزایش قیمت بلیت قطارهای مسافری هنوز اجرایی نشده که برخی شرکت‌های ریلی در فروش بلیت برای اتباع خارجی افزایش نرخ را اعمال می‌کنند.
به گزارش تسنیم، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران 13 تیر ماه طی اطلاعیه‌ای پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری نیمه دوم تیر را اعلام کرد. بر این اساس پیش‌فروش بلیت برای بازه زمانی یاد شده در همه محورها (مسیرهای رفت تا تاریخ 31 تیر و مسیرهای برگشت تا یکم مرداد)، از ساعت 13 روز چهارشنبه 13 تیر و پیش‌فروش حضوری بلیت از ساعت 15 همان روز آغاز شد.با وجود زمزمه‌های افزایش قیمت بلیت که مدیرعامل راه‌آهن نیز اخیرا آن را تایید کرده بود، پیش‌فروش مرحله دوم بلیت قطارهای تابستانی بدون تغییر قیمت انجام شد. این در حالی است که قیمت بلیت قطارهای مسافری برای اتباع خارجی افزایش یافته است. به‌عنوان نمونه یکی از شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافری بلیت قطار قم-مشهد را برای تاریخ 25 تیرماه امسال با قیمت 924هزار تومان به فروش می‌رساند اما قیمت همین بلیت برای اتباع خارجی یک میلیون و 385هزار و 850 تومان است یعنی حدود 50درصد بالاتر.