امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رئیس اتاق بازرگانی تهران خبر داد:

فرار 20 میلیارد دلار سرمایه در سال گذشته

همدلی|  گروه اقتصاد: به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، کمبود سرمایه در گردش بزرگترین مشکل کنونی واحد‌های تولیدی است و در این شرایط، خالص رشد تسهیلات اعطایی به بنگاه‌ها بیشتر از ۲۰درصد کاهش داشته است.به گزارش همدلی، محمود نجفی‌عرب در هفدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: انتخابات پرشوری را پست سر گذاشتیم و دکتر پزشکیان هم انتخاب شدند. ضمن تبریک به ایشان، امیدواریم چالش‌های پیش رو را با انتصابات به‌جا پشت سر بگذاریم و همان طور که پیشتر گفتند نظرات بخش خصوصی در انتصاباتشان به کار گرفته شود.
کاهش سهم صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی کشور
نجفی‌عرب در ادامه به موضوعات اقتصادی کشور پرداخت و گفت: سهم بخش صنعت و معدن بنا بر اعلام بانک مرکزی از تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۶.۲درصد بوده و در ۹ ماهه ۱۴۰۲ به ۱۵.۵درصد کاهش یافته است. باید دلایل این کاهش بررسی و از ادامه این وضع جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: مشکل کمبود سرمایه در گردش بزرگترین مشکل واحد‌های تولیدی است و چنانچه در گزارش اتاق بازرگانی مشهد آمده، وزیر صمت به شورای پول و اعتبار نسبت به کمبود نقدینگی واحد‌های تولیدی هشدار داده و اعلام کرده که این مشکل حاد شده است. پدیده‌ای که امروز بنگاه‌ها را بیش از هر چیز رنج می‌دهد، بی‌توجهی به مشکل کمبود سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی است.فقط 34درصد صنایع کرمان با ظرفیت بالای 50درصد کار می‌کنند
رئیس اتاق تهران یادآور شد: ارزیابی سازمان صمت استان کرمان در مورد شرایط واحد‌های تولیدی مستقر در این استان نشان می‌دهد حدود ۳۴درصد از واحد‌های استان با ظرفیت بالاتر از ۵۰درصد مشغول هستند، ۴۸درصد واحدهای استان نیمه‌فعال و حدود ۱۸درصد راکد و غیرفعال هستند که بیشتر مشکلات این واحدها برآمده از کمبود نقدینگی است. همچنین پژوهش انجام شده توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی از بیش از ۴۳هزار و ۶۱۵ واحد اقتصادی حاکی از آن است که از نظر ۳۹.۷درصد واحد‌ها، بزرگترین عامل پیش‌روی واحدها تامین مالی بوده است.وی ادامه داد: تامین مالی در کشور از طریق بازار پولی، اعتبارات بانک‌ها، بازار سرمایه و جذب سرمایه از خارج انجام می‌شود اما طبق اعلام بانک مرکزی در ۹ ماهه اول سال گذشته، میزان خروج سرمایه به میزان قابل توجهی بیشتر از سرمایه جذب شده بوده و حساب خالص سرمایه به رقم منفی ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که رشد تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه در حدود ۳۸درصد با توجه به نرخ تورم بوده است.
خروج سرمایه از کشور شدت گرفته است
نجفی‌عرب اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد دلیل اصلی کاهش سرمایه بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی در سال گذشته عدم کفایت تسهیلات اعطایی سیستم بانکی به این بخش بوده است. در سال ۱۴۰۰ تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۵۴.۸درصد رشد داشته در حالی‌که تورم در این سال ۴۰.۲درصد بوده در نتیجه اعتبارات این بخش ۱۴.۶درصد رشد خالص داشته است. در سال ۱۴۰۱ تسهیلات اعطایی به این بخش ۵۵درصد رشد سالانه داشته در حالی‌که تورم در این سال ۴۵.۸درصد بوده  در نتیجه خالص رشد تسهیلات در بخش مذکور ۹.۲درصد بوده است. در سال ۱۴۰۲ تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن ۲۰درصد رشد سالانه داشته و تورم ۴۰.۷درصد بوده است در نتیجه خالص رشد تسهیلات بیشتر از منفی ۲۰درصد بوده است.
وی اضافه کرد: همچنین افزایش قیمت‌ها بنگاه‌ها را با بحران روبه‌رو کرده است. افزایش نرخ ارز هم اثرات خود را بر اقتصاد می‌گذارد. در این شرایط دولت به منظور کنترل تورم سعی در کاهش نقدینگی داشته و با اعمال سیاست‌های انقباضی و محدود کردن بانک‌ها توان اعتباردهی آنها را کاهش داده است. ناترازی بودجه کل کشور سبب شده منابع اعتباری بانک‌ها و بازار سرمایه به جای اینکه صرف تامین مالی بنگاه‌ها و رشد سرمایه‌گذاری شود صرف تامین کمبود بودجه شود و بانک‌ها تنها به بنگاه‌های تحت مالکیت خود تسهیلات اعطا کنند و عرصه را برای تامین مالی بنگاه‌های دیگر تنگ کنند. همچنین گزارش شامخ اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شرکت‌های تولیدی با ظرفیت متوسط ۴۱درصد مشغول به کار هستند.