مشارکت انتخاباتی با الزامات مردم سالاری
مجید صیادنورد (دکترای اندیشه سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2374
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

رئیس جمهوری در راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی بیان کرد

دفاع از کارنامه انقلاب

همدلی| گروه سیاسی: شهرهای کشور در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد برگزاری راهپیمایی‌های گسترده مردمی بود. راهپیمایان با سردادن شعارهای انقلابی، آرمان‌های انقلابی را دیگر بار سرداده و از نظام جمهوری اسلامی حمایت کردند. تهران نیز دیروز میزبان برگزاری راهپیمایی اقشار مختلف مردم بود. «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری سخنران این مراسم به تشریح اصول انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی و کارنامه حاصل از بیش از چهار دهه از انقلاب و استقرار نظام اسلامی پرداخت.«سیدابراهیم‌رئیسی» رئیس‌جمهوری در سخنرانی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ گفت:‌ مردم اعتمادشان به دولت و دولتمردان به این است که با هرگونه فساد مبارزه شود و بدانید بر سر پیمانی که با مردم بسته‌ایم، ایستاده‌‌ایم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه پیام‌ ملت ایران، پیام استقلال بود، گفت: امروز مستقل ترین کشور در جهان، جمهوری اسلامی است. کشوری که وابسته به شرق و غرب نیست، خود تشخیص می‌دهد، تصمیم می‌گیرد و اقدام و عمل می‌کند.رئیسی یکشنبه (دیروز) در چهل‌ و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در جمع راهپیمایان با تاکید بر اینکه مردم با انقلاب عزت را به جای ذلت و استقلال را به جای وابستگی همه جانبه کشور به بیگانگان قرار دادند، اظهار داشت: مردم در نقاط مختلف کشور استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را فریاد زدند.رئیس جمهور تصریح کرد: پیام‌ نه شرقی نه غربی همواره مورد توجه ملت بزرگ ایران است و امروز در ۴۵ سالگی انقلاب اعلام می‌کنیم جمهوری اسلامی بر این سیاست استوار است.
انقلاب اسلامی هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناسد
رئیسی اضافه کرد: بعد از دوران تشکیل و تثبیت نظام اسلامی و توسعه پیام انقلاب شکوهمند اسلامی و بیداری در منطقه و آنچه از دستاوردهای انقلاب اسلامی شاهد هستیم، انقلاب اسلامی ایران به پیش می‌رود و هیچ مانعی را پیش پای خود به رسمیت نمی‌شناسد.وی ادامه داد: دشمن برای متوقف کردن ملت ایران، جنگ‌های نظامی، اقتصادی، رسانه‌ای، روانی و اخیرا جنگ ترکیبی را به راه انداخت، اما ملت ایران از همه این عرصه‌ها پیروز بیرون آمد و دشمن را مایوس کرد.رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بزرگداشت انقلاب اسلامی در روز ۲۲ بهمن تنها بیان یک رخداد یا بیان تاریخ گذشته نیست بلکه گفتمانی است که امروز و آینده ایران اسلامی را رقم خواهد زد، افزود: حرکت ملت ایران براساس گفتمان انقلاب اسلامی تنظیم شده و پرچمدار این گفتمان امام(ره) و رهبر معظم انقلاب است.رئیسی یادآور شد: گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمانی برتر، تحول آفرین، اثربخش و پیام رهایی و استقلال برای ملت‌ها و پیام مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان است.
در ایران آزادی حقیقی وجود دارد
رئیس جمهور تاکید کرد: معتقدیم آزادی در جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی تضمین شده است و برخلاف آنچه مدعیان آزادی بیان می کنند، آزادی حقیقی در این کشور و نظام وجود دارد. رئیس جمهور اظهار داشت: آنچه مردم خواستند توجه به جمهور بود و رای و خواست مردم محقق شده است، برخلاف کسانی که در دنیا مدعی دموکراسی هستند ولی به رای مردم احترام‌ نمی‌گذارند، در این کشور رای مردم محترم است. رئیسی با بیان اینکه تمام‌ نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای کشور برخاسته از رای ملت است، افزود: افتخار جمهوری اسلامی آن است که از ابتدا تاکنون هر دوره، انتخابات برگزار کرده و برای تشکیل همه نهادها به رای مردم مراجعه شده است.وی عنوان کرد: کسانی که مدعی دموکراسی هستند به رای فلسطینی‌ها و یمنی‌ها و رای ملت‌های خود احترام نمی‌گذارند ولی نظام ‌جمهوری اسلامی‌ مبتنی بر جمهوریت و ملاکش رای مردم است.
عوامل پیشرفت‌های ایران
رئیس جمهور با اشاره به اینکه بدون‌ حضور و مشارکت مردم، امکان ندارد کاری در این کشور صورت بگیرد، گفت: پیشرفت‌های ایران اسلامی در پرتو خودباوری، مردم‌باوری و خداباوری انجام شده است. رئیسی با تاکید بر اینکه امروز در تولید علم در منطقه حرف اول را می‌زنیم و پانزدهمین رتبه علمی جهان نیز متعلق به ایران است، بیان داشت: در بسیاری از عرصه‌ها توانسته‌ایم به خودکفایی برسیم که نه فقط خود بلکه برای منطقه نیز موثر باشد.وی گفت: به برکت انقلاب اسلامی و تلاش جوانان برومند و عزیز کشورمان امروز در حوزه پزشکی، زیست‌فناوری و نانوفناوری از سرآمدان جهان هستیم.
هشدار به بیگانگان
رئیس جمهور بیان داشت:  در ۸ سال جنگ تحمیلی یک وجب از خاک ایران اسلامی در اختیار دشمن قرار نگرفت ولی شاهدیم در تاریخ ایران با یک تشر آمریکایی ها جزایر و بخش هایی از ایران را چگونه دو دستی به بیگانگان دادند ولی در این دوران از تمامیت ارزی این کشور دفاع شده است و همواره نظام‌، پای تمامیت ارزی ایستادگی می‌کند و اجازه نمی‌دهد یک وجب از خاک ایران اسلامی در اختیار بیگانگان قرار بگیرد.
رئیسی اضافه کرد: ادبیات‌ گزینه نظامی روی میز است، اکنون به حاشیه رفته و دیگر کسی این سخنان را بر زبان جاری نمی‌کند و تجاوز به این آب و خاک را در فکر خود نمی‌پروراند.
پرچمدار مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوق انسان
رئیسی تاکید کرد: امروز کسانی که می‌خواهند غرب، آمریکا و رژیم صهیونیستی را بشناسند، کافی است آنچه در این روزهای غزه مقتدر و قهرمان می‌گذرد را نگاه کنند و جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و کودک‌کشی را ببینند.رئیس جمهور ادامه داد: آمریکا و برخی از کشورهای غربی حامی این جنایت‌ها هستند، اینها اگر به خدا معتقدند به خدا،‌ اگر به وجدان معتقدند به وجدان و اگر به تاریخ معتقدند به تاریخ، چگونه پاسخ خواهند داد؟وی اضافه کرد: هرچه زودتر باید بمباران بر مظلوم غزه قطع شود. بدانید رژیم صهیونیستی از بین رفتنی است، فقط می خواهند زمان را بگذرانند والا مرگ رژیم صهیونیستی فرا رسیده است.رئیس جمهور تصریح کرد: غربی ها بسیار تلاش کردند که ایران از دفاع از فلسطین و آرمان های انقلاب اسلامی دست بردارد، با جنگ نظامی، محاصره اقتصادی و تحریم ها و بارها پیام دادند که از دفاع فلسطین دست بردارید ولی امروز با گذشت ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی اثبات شد حق با جمهوری اسلامی و امام راحل و مقتدای بصیرت آفرین ما است که فرمود فلسطین مساله اول جهان اسلام است و قدس باید آزاد گردد.

پافشاری بر اصول انقلاب اسلامی و پیشرفت
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع راهپیمایان بیان داشت: بسیار تلاش کردند که ما مقتدر نباشیم، عزت نداشته باشیم، اقتدار نداشته باشیم اما ملت ایران اراده کرد که کشور با عزت، اقتدار و افتخار اداره شود.وی خاطرنشان کرد: می‌توان با تکیه بر اصول حیات‌بخش انقلاب اسلامی، قانون اساسی و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران، هم کشور را به پیش برد و هم بر مبانی انقلاب شکوهمند اسلامی و آموخته‌های ۲۲ بهمن ۵۷ پافشاری کرد. این دو اصل به صورت کامل و توامان محقق خواهد شد.
عدم اجازه به کوچک‌ترین فساد
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد کوچک ترین فسادی در سازمان اداری کشور لانه کند، گفت: خود را موظف می دانیم گام هایی را در جهت پیشرفت کشور و رفع مشکلات و جبران عقب‌ماندگی‌ها برداریم. رئیسی بیان داشت: در حوزه اقتصادی تلاش هایی انجام شده، اصلاح نظام بانکی  اصلاح نظام مالیاتی، شفاف سازی‌ها و چابک سازی ها و حذف ساختار‌های فسادزا از جمله آنها است.
وی افزود: مردم اعتماد شان به دولت و دولتمردان به این است که با هرگونه فساد مبارزه شود، و بدانید بر سر پیمانی که با مردم بستیم، ایستاده ایم و اجازه نخواهیم داد کوچک ترین فسادی در سازمان اداری کشور لانه کند.رئیسی تصریح کرد: هرکجا به‌ گفتمان امام و رهبری عمل کردیم‌، موفق شدیم و هرکجا به این گفتمان دل داده نشد در آن حوزه عقب ماندگی را شاهد هستیم، در این دولت تلاشمان بر این است که کشور را مطابق سیاست های امام و رهبری اداره کنیم.وی گفت: معتقدیم که می‌توان با اقتصاد و توسعه درون‌زا با تکیه به فرهنگ «ما می‌توانیم» کار را پیش برد. رئیسی تصریح کرد: در این دولت در حوزه زیر ساخت اقداماتی انجام شده و به موفقیت های خوبی دست یافتیم، ناترازی در برق رفع شد و طی این مدت کوتاه ۸ هزار مگاوات تولید برق شده است. وی گفت: در آینده نزدیک به صادر کننده برق در منطقه تبدیل خواهیم شد.
دشمن ناامیدی مردم را می‌خواهد
رئیسی اضافه کرد: دشمن به دنبال ناامید کردن مردم است اما ما باور داریم که ظرفیت‌های بسیاری داریم و تلاش‌ها می‌تواند استقلال حوزه اقتصادی را همانند استقلال حوزه سیاسی محقق کند.وی گفت: نگاه امروز دولت به مردم است، با مردم، از مردم و در مردم است و معتقد است با مشارکت مردم بسیاری از مسائل حل شدنی است، گفت: وظیفه امروز ماست که امروز ایجاد امید کنیم، ترجمان امروز دهه فجر «امید» است، ایجاد امید در دل ملت ایران و در دل همه ملت‌های جهان.
لزوم اخراج رژیم صهیونیستی از سازمان ملل
رئیس جمهور بیان داشت: راه از بین رفتن رژیم صهیونیستی و بازدارندگی این رژیم از جنایت، قطع همه روابط اقتصادی و معادلات با رژیم صهیونیستی است. وی گفت: پیشنهاد ایران اخراج رژیم صهیونیستی از سازمان ملل است. رژیمی که ۴۰۰ بیانیه، قطعنامه و مصوبه سازمان های بین المللی را تاکنون نقص کرده چگونه می‌تواند پایبند به میثاق‌ها و مصوبات سازمان ملل باشد.