در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


دومین گام در راه جام جهانی 2026

*مربی ازبکستان:می‌دانیم چه حریفی داریم

 *مربی ایران: حریف را دست کم نمی گیریم

همدلی| تیم ملی فوتبال کشورمان در شرایطی از ساعت 16 و 30 دقیقه امروز در دومین دیدار از مقدماتی جام جهانی 2026 در تاشکند به مصاف ازبکستان می رود که در آستانه این دیدار مربیان دو تیم به قدرت تیم ملی ایران اذعان دارند.
شاگردان امیر قلعه نویی که هم اکنون در صدر جدول رده بندی گروه  پنجم این رقابت ها قرار دارند به خوبی می دانند جدی ترین حریف آنها در این مرحله ازبکستان است و شکست دادن میزبان در این دیدار که دست یافتنی هم است تا حد زیادی خیال تیم ملی را برای صعود به مرحله بعدی مسابقات به عنوان تیم صدرنشین گروه آسان خواهد کرد. قضاوت این مسابقه را تیم داوری از کشور امارات بر عهده دارند به طوری که محمد عبدالله محمد این بازی را سوت می زند و محمد احمد الحمدی و محمد حسن المحری کمک های او در این بازی خواهند بود.
کفه ترازو  به سود ایران
شاگردان امیر قلعه‌نویی که در بازی اول خود با نتیجه 4 بر صفر مقابل هنگ کنگ پیروز شدند، برای دومین بار از زمان بازگشت این مربی مقابل ازبکستان قرار می‌گیرند. آنها 30 خرداد نیز در فینال تورنمنت کافا، یک بر صفر این حریف را شکست دادند. تیم ملی ایران در طول تاریخ 12 بار مقابل ازبکستان به زمین رفته که حاصل  آن 10 برد، یک تساوی و یک باخت بوده است.  
ایران از ابتدای سال 2023 که امیر قلعه‌نویی را روی نیمکت خود داشته 9 برد و یک تساوی به دست آورده و می‌خواهد سال میلادی را با برد تمام کند یا دست کم بدون شکست به اتمام برساند. از طرفی ازبک‌ها در این سال آمار 7 برد، 2 باخت و 2 مساوی را به جا گذاشته‌اند.
از ازبکستان چه می‌دانیم؟
ازبکستان در رنکنیگ فیفارتبه 73 جهان و دهم آسیا را در اختیار دارد و اولین بازی خود را در این مرحله را با برتری 3 بر یک مقابل ترکمنستان پشت سر گذاشت.عبدالقادر خوسانوف(لانس فرانسه) رستم آشورماتوف(روبین کازان روسیه) عبدالله عبدالله‌اف(خورفکان امارات) حسن الدین علیقلف(چایکور ریزاسپور ترکیه) عزیزجان گانیف(الاهلی امارات) اتابک شوکوروف(فاتح کاراگمرک ترکیه) خوجیمات ارکینوف(تورپدو مسکو روسیه) عباس‌بک فیض‌الله‌اف(زسکا مسکو روسیه) از جمله بازیکنان سرشناس این تیم هستند.
دستیار قلعه نویی: تدافعی نیستیم
در شرایطی که امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی ایران به دلیل بیماری(سنگ کلیه) نتوانست در نشست خبری این دیدار حضور یابد، آنتونیو دستیار ایتالیایی او در این نشست اظهار کرد: می‌دانیم ازبکستان تیم خیلی خوبی است. بازیکنان خیلی خوبی دارد. فکر می‌کنم بازی تیمی خیلی خوبی انجام می‌دهند و عملکرد تیمی خوبی دارند.
آنتونیو در پاسخ به سوال خبرنگار ازبکی مبنی بر تفاوت این دیدار با فینال کافا که حدود چهار ماه پیش برگزار شد، تاکید کرد: آن موقع هم خیلی خوب بود. ازبکستان بازی خیلی خوبی بازی می‌کند. من می‌دانم این تیم از سرکو کاتانچ که مربی خیلی خوبی است بهره می‌برد. تیم‌های او همیشه بازی‌های خیلی خوبی انجام می‌دهند. من امیدوارم هستم خیلی خوب بازی کنیم.
او با رد ادعای تدافعی بازی کردن تیم ملی گفت: موافق این ایده نیستم چون‌که ۹ بازی متوالی را با گل‌های زیادی بردیم. همیشه از توانایی‌های هجومی خودمان استفاده می‌کنیم. این فوتبال است و نمی‌شود فقط دفاع یا حمله کرد. تاکتیک‌های مختلفی برگزار می‌شود. بازیکنان ما می‌توانند تاکتیک‌های زیادی که داریم را در زمین پیاده کنند.
کاتانج: مقابلا ایران باید بی‌نقص بازی کنیم
سرچکو کاتانچ سرمربی تیم ملی ازبکستان نیز گفت: آماده این مسابقه هستیم. احترام زیادی برای ایران قائل هستم و این تیم یکی از بهترین‌های آسیاست. تیم‌ها کار بسیار دشواری برای بازی با ایران دارند. در بازی‌های اخیر به اندازه کافی گل زده‌ایم. بازی با ایران به ما این امکان را می‌دهد که سطح خود را بدانیم.فوتبال با نتیجه صفر بر صفر شروع می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که فرصت‌ها برابر است. شاگردان من به انگیزه نیاز ندارند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که چه نوع حریفی در مقابل آن‌ها قرار دارد.
او ادامه داد: دیدارهای انتخابی جام جهانی کاملاً متفاوت است و فشار متفاوتی به بازیکنان وارد می‌شود. بازیکنان تیم ایران سال‌ها کنار هم بازی کرده‌اند و عمدتاً با سیستم یکسانی بازی می‌کنند. آنها می‌توانند شما را مجازات کنند و باید بی‌نقص بازی کنیم. شما بهتر از من می‌دانید که مهاجمان، وینگرها و هافبک‌های ایران در چه وضعیتی هستند.
کاتانچ با بیان اینکه بازی با ایران باید یک چالش برای ازبک‌ها باشد، اظهار داشت: اگر در این مسابقه شکست بخوریم، اتفاقی نمی‌افتد و بازی‌های دیگری پیش رو داریم. همچنین خوب است که ایران را ببریم، اما ببریم هم اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و بعد از یکی دو روز، زندگی ادامه دارد.