غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


ثبت تصویر سیاه‌چاله‌ای چهار میلیون برابر خورشید

تلسکوپ EHT نخستین تصویر از یک ابرسیاه چاله در مرکز کهکشان راه شیری به نام Sagittarius A*را ثبت کرده است.
 این تصویر در حقیقت نشان دهنده سیاه‌چاله‌ای در قلب راه شیری است که از قطرات گاز هیدروژن تغذیه می‌کند. 
فریال اوزل فیزیک اخترشناس دانشگاه آریزونا طی کنفرانس خبری بنیاد ملی علوم در این باره گفت: در این تصویر یک حلقه درخشان در محاصره تاریکی نشان داده می‌شود و درحقیقت نشانه‌ای از سایه سیاه چاله است. رایان هیکاکس یکی از فیزیک اخترشناسان کالج دارتموث که البته عضوی از تیم تلسکوپ EHT نیست دراین‌باره می‌گوید: از طرف تعداد زیادی از همکاران ستاره شناسم واقعاً تشکر می‌کنم.
 این تلسکوپ در سال ۲۰۱۹ میلادی برای ثبت نخستین تصویر از سیاه چاله خبرساز شد. عکس ثبت شده مربوط به سیاه‌چاله‌ای در مرکز کهکشان فعال Messier87 بود. این ابزار هم‌زمان با جمع‌آوری اطلاعاتی که تصویر از آن‌ها ساخته شد، ابر سیاه چاله Sagittarius A* در مرکز کهکشان راه شیری را نیز رصد می‌کرد؛ اما ایجاد تصویر از Sagittarius A* کمی سخت‌تر از سیاهچاله کهکشان Messier87 بود.
 اوزل دراین‌باره می‌گوید: ثبت این تصویر کار ساده‌ای نبود. چند سال طول کشید تا تصویر ارتقا یابد و تایید شود.
 تخمین زده می‌شود حجم این سیاه چاله ۴.۳ میلیون بار بزرگ‌تر از خورشید باشد. 
سیاه‌چاله‌ها متراکم‌ترین اشیای موجود در جهان هستند و گرانش آن‌ها نیز به حدی زیاد است که از فاصله مشخصی از آن‌ها، حتی نور نیز نمی‌تواند بگریزد.
 محققان این نقطه را افق رویداد می‌نامند. تلسکوپ EHT می‌تواند نور را به شکل امواج رادیویی از گازهای داغ مارپیچ اطراف لبه‌های افق رویداد ببیند. سیاه چاله از موادی که در محیط نزدیک آن است تغذیه می‌کند.