غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


حذف گاز روسیه ۲۱۴میلیارد دلار برای اروپا گران‌تر تمام می‌شود

یک گزارش جدید نشان داد برنامه فعلی اتحادیه اروپا برای حذف وابستگی به گاز روسیه از طریق استفاده از منابع دیگر، حداکثر ۲۱۴میلیارد دلار بیشتر از برنامه‌ریزی اولیه هزینه خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، برنامه کمیسیون اروپا با عنوان «توانمندسازی دوباره اتحادیه اروپا»، برای بی‌نیاز کردن اروپا از سوخت‌های فسیلی روسیه پیش از سال ۲۰۳۰، شامل متنوع سازی تأمین گاز، سرعت بخشیدن به تولید گازهای تجدیدپذیر، افزایش تولید برق از تجدیدپذیرها و استفاده از منابع دیگری به‌جز گاز در گرمایش و تولید برق است. طبق اعلام کمیسیون اروپا، تمهیدات مذکور، تقاضای اتحادیه اروپا برای گاز روسیه را به میزان دوسوم پیش از پایان سال ۲۰۲۲ کاهش می‌دهد.
بنا بر گزارش اندیشکده اقلیمی «امبر اند گلوبال ویتنس»، برنامه فعلی اتحادیه اروپا برای استفاده از گاز، به دلیل قیمت بالای گاز، ممکن است ۲۶۴میلیارد دلار (۲۵۰میلیارد یورو) به هزینه انرژی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۳۰ اضافه کند.
 این برنامه تنها هزینه را به میزان ۴۹میلیارد دلار (۴۷میلیارد یورو) کاهش می‌دهد که همچنان ۲۱۴میلیارد دلار (۲۰۳میلیارد یورو) بالاتر از پیش‌بینی اولیه کمیسیون خواهد بود؛ و درحالی‌که برنامه کمیسیون اروپا کاهش وابستگی به واردات گاز روسیه را هدف گرفته است، اروپا همچنان شدیداً متکی به گاز خواهد بود که این منطقه را در معرض ۳۴میلیارد یورو افزایش هزینه بر اساس پیش‌بینی قیمت ۲۰۳۰، یا ۲۰۳میلیارد یورو افزایش هزینه بر اساس قیمت فعلی گاز، قرار می‌دهد.
بر اساس گزارش اویل پرایس، انتظار می‌رود کمیسیون اروپا هفته آینده جزییات این برنامه را که تصور می‌رود تجدیدپذیرها در آن نقش برجسته‌ای دارند، اعلام کند و در راستای طرح افزایش استفاده از انرژی تجدیدپذیر برای کاهش وابستگی به انرژی روسیه و سرعت بخشیدن به گذار انرژی، پیشنهاد کند صدور مجوز برای پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر سریع‌تر شود.