غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رشد قیمت نفت محدود شد

همدلی|  قیمت نفت در معاملات روز جمعه، به روند رشد خود ادامه داد اما تحت تأثیر نگرانی‌های سرمایه‌گذاران نسبت به تورم و قرنطینه‌های کرونایی چین که تقاضا برای سوخت را تحت تأثیر قرار خواهند داد، به‌سوی کاهش هفتگی پیش می‌رود.
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۸۱سنت معادل ۱.۷درصد افزایش، به ۱۰۹دلار و ۲۶سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۵سنت معادل ۱.۵درصد افزایش، به ۱۰۷دلار و ۶۸سنت در هر بشکه رسید.
هر دو شاخص در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته قرار دارند و نفت برنت حدود سه درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود دو درصد کاهش نشان می‌دهد.
بازار همچنان بین چشم‌انداز تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا و کاهش عرضه این کشور و نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن تقاضای جهانی برای سوخت، سردرگم مانده است.
استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI گفت: معامله گران نفت در جست‌وجوی کورسوی امیدی در وضعیت مأیوس‌کننده بازار چین و قرنطینه‌های کرونایی این کشور هستند. 
تورم و افزایش سریع نرخ‌های بهره، ارزش دلار آمریکا را به بالاترین حد ۲۰سال اخیر رسانده و رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده است زیرا دلار قوی‌تر، خرید نفت را که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شود، گران‌تر می‌کند. بااین‌حال تحلیلگران همچنان به چشم‌انداز ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا چشم دوخته‌اند.
 مسکو هفته جاری پس از اقدام اوکراین در قطع یک مسیر ترانزیت گاز روسیه، دو واحد اروپایی شرکت دولتی گازپروم را تحریم کرد.
جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: افزایش قیمت‌های گاز طبیعی اروپا، به شکل غیرقابل‌اجتنابی روی قیمت‌های نفت تأثیر می‌گذارد. تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، احتمالاً روی قیمت نفت به‌شدت تأثیرگذار خواهد بود.
بر اساس گزارش رویترز، اما آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود با اشاره به افزایش تولید نفت خاورمیانه و آمریکا و کندی رشد تقاضا برای نفت، پیش‌بینی کرد عوامل مذکور کمبود عرضه ناشی از اختلالات عرضه روسیه را جبران خواهند کرد. 
این آژانس پیش‌بینی کرد عرضه نفت روسیه در صورت تشدید تحریم‌ها به‌تلافی جنگ در اوکراین، حدود سه میلیون بشکه در روز از ژوئیه کاهش پیدا می‌کند که سه برابر بالاتر از افت فعلی عرضه این کشور است.