غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


یک تجربه درباره بلوط شگفت‌انگیز

حمید بابلی مؤخر: میوه بلوطی از «تنگ دیل» در استان کهگیلویه وبویراحمد در اول بهمن ماه در گلدان نشانده شد. این میوه بلوط به دلیل بارندگی که در منطقه اتفاق افتاده بود در حد بسیار کوچک جوانه زده بود.
بعد از حدودا سه الی چهار هفته، جوانه بدنه بلوط را پاره کرد و بیرون آمد و در هفته های بعد مانند علامت C شروع به رشد کرد. بعد از دو تا سه هفته به مرحله A رسید که اولین شاخه رشد کرده بلوط بود. این شاخه در همین مرحله متوقف شد و از آن زمان به بعد هیچ رشدی نداشته است. در همین زمان در کنار شاخه A جوانه دیگری که همان علامت B است شروع به رشد کرد و سرعت رشد آن روزانه خیلی سریع و عجیب بود. رشد سریع این شاخه تا حدود سه هفته ادامه داشت و بعد از آن رشدش بطور کامل متوقف شد و به مدت چهار هفته هیچ رشدی نداشته است. تا اینکه جوانه دیگری که جدیدترین آن است و با علامت C مشخص است حدودا سه الی چهار روز اخیر شروع به رشد کرده و اتفاقا رشد آن نیز خیلی سریع است و باید منتظر باشیم تا ببینیم رشد شاخه جدید تا کی ادامه خواهد داشت و داستان رشد شاخه های دیگر به چه صورت خواهد بود. 
درخت بلوط یکی از مقاوم ترین گونه های جنگلی در زاگرس است که به گونه ایران تورانی نیز معروف است. این گونه جنگلی رشد بسیار کندی دارد و بنابر گزارشی در نمونه هایی که رصد شده و در منطقه سی سخت استان کهگیلویه وبویراحمد به عنوان منطقه پایلوت کشت شده در یک دهه فقط چند ده سانتی متر و کمتر از یک متر رشد داشته است. این مسئله اهمیت حفاظت از این گونه مقاوم به خشکی و بسیار ارزشمند را دو چندان کرده است. با توجه به نقش این گونه جنگلی در جلوگیری از فرسایش خاک، تثبیت دامنه ها و جلوگیری از وقوع زمین لغزش، تقویت سفره های آب زیرزمینی، تعدیل دما، کنترل و فیلتر گرد و غبار و همچنین خوراک دام و باتوجه به رشد بسیار کند آن، حفاظت تمام قد از این گونه باید در اولویت سازمان جنگل‌ها و مراتع و البته سازمان های مردم نهاد قرار گیرد.
این در حالیست که متأسفانه در بعضی از مناطق زاگرس همچنان قطع این گونه به منظور تهیه زغال از اصلی ترین عوامل تهدید کننده آن است. البته باید اشاره شود که خوشبختانه درجه آگاهی و مسئولیت پذیری زیست محیطی جامعه زاگرس نشین به حد مطلوبی رسیده و اهمیت جامعه جنگلی بلوط بر همگان اثبات شده و در نتیجه خطر قطع این گونه ارزشمند به حداقل رسیده است.
 با اینحال آگاهی سازی و آموزش روستائیان مناطق زاگرس نشین به منظور حفاظت از این گونه ارزشمند باید همچنان ادامه داشته باشد.
 در پایان باید اشاره کرد که احتمالا به دلیل ویژگی خاص این درخت سحرآمیز و جایگاه ارزشمند بلوط از نظر ارزش غذایی و کاربردهای دیگر آن در سال ۱۳۳۹ بوده که نادر افشار نادری پژوهشگر برجسته مردم شناسی نخستین مستند مردم شناسی خود را به نام بلوط نامگذاری کرد. این مستند حاصل نه ماه تحقیق و مطالعه نادر افشار نادری در استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص تحقیقات تک نگاری ایل بهمئی بود که در نهایت با نام بلوط تهیه شد و در همان زمان در مجامع آکادمیک مردم شناسی داخل و خارج شهرت فراوانی کسب کرد. دیدن این مستند خالی از لطف نیست.
*دکترای جغرفیای طبیعی