مقننه در قامت اجراییه
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1828

رهبران لبنان برای حل بحران تشکیل جلسه دادند

همدلی| لبنان همچنان درگیر مناقشات داخلی و خارجی گسترده است. نارضایتی‌های عمومی، بحران اقتصادی، تضاد بین گروه‌های سیاسی برای بررسی پرونده انفجار بیروت و همچنین اختلاف اخیر ایجادشده بین لبنان و کشورهای عربی، از محور‌های اصلی مشکلات در این کشور است. در همین حال، روز دوشنبه، روسای سه‌گانه این کشور یعنی میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان، نبیه بری رئیس پارلمان و نجیب میقاتی نخست‌وزیر این کشور برای بررسی مشکلات اصلی کشور، جلسه‌ای را برگزار کردند. برخی منابع لبنانی نیز روز گذشته، جزئیات این دیدار را که در سالروز استقلال این کشور برگزار شد فاش کردند.
روزنامه الدیار لبنان در این زمینه نوشت: «روسای سه‌گانه لبنان در این دیدار در مورد بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت و روابط لبنان با شورای همکاری خلیج‌فارس به توافقاتی رسیدند.» طبق نوشته الدیار، در دیدار روسای سه‌گانه لبنان، در خصوص موضوع قاضی طارق بیطار، بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت توافق شد که از طریق دستگاه قضایی یا به دست پارلمان حل شود و طی روزهای باقیمانده از ماه نوامبر یک راه‌حل مناسب اتخاذ خواهد شد.
پیش‌ازاین دادگاه تجدیدنظر بیروت تصمیم گرفته بود که در پاسخ به شکایت یک وزیر سابق لبنان، کار قاضی طارق بیطار برای ادامه تحقیقات مربوط به انفجار بندر بیروت را متوقف کند. روزنامه الدیار به نقل از منابع نزدیک به کاخ بعبدا همچنین نوشت که روسای سه‌گانه لبنان توافق کردند تا روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس را به وضعیت عادی خود برگردانند اما به دلیل عدم آمادگی عربستان برای باز کردن کانال‌های گفت‌وگو، هیچ‌کدام از روسا دیدگاه واضحی در مورد نحوه حل این پرونده ندارند. منابع مذکور گفتند، مسئله برکناری جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان همچنان مطرح نیست و راه‌حل‌ پیشنهادی، استعفای داوطلبانه او خواهد بود و این مسئله هم به یک توافق سیاسی و نقشه راهی نیاز دارد که فعلاً دولت لبنان به آن فکر نمی‌کند.
از سوی دیگر، رئیس‌جمهور لبنان نیز به وجود موانع در مقابل روند اصلاحات اشاره و تأکید کرد که رهبران لبنان برای از بین بردن این موانع در حال تلاش هستند. به گزارش سایت اینترنتی النشره، میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان در دیدار با ژوزف عون، فرمانده ارتش و هیئتی از شورای نظامی و معاونان رئیس ستاد ارتش و دستگاه اطلاعات و همچنین مدیرکل امنیت لبنان و دیگر مسئولان امنیتی و نظامی گفت: «همچنان موانعی بر سر راه اصلاحاتی که قرار بود طی سال‌های گذشته انجام شود، وجود دارد اما بااین‌حال ما برای از بین بردن این موانع تلاش می‌کنیم.»
او ادامه داد: «من برای حل مسائل موجود ازجمله پیشبرد اصلاحات و حل پرونده اقتصادی از طریق برنامه دولت تلاش خواهم کرد.» میشل عون همچنین نقش ارتش و نهادهای امنیتی را در حفظ امنیت و ثبات کشور به‌رغم شرایط اقتصادی و معیشتی دشوار این نهادها به دلیل بحران اقتصادی که نتیجه انباشته شدن حوادث داخلی و خارجی و سوءمدیریت و گسترش فساد بوده، ستود.
در همین حال، موضوع تحقیق در خصوص انفجار سال گذشته بندر بیروت نیز یکی دیگر از مناقشاتِ‌ این روزهای لبنان را به خود اختصاص داده است. در همین زمینه بر اساس گزارش‌ها، سازمان ملل نیز درخواست‌های مکرر برای تحقیق در خصوص این انفجار را نادیده گرفته‌ است. به گزارش بی‌بی‌سی، سازمان ملل متحد درخواست تحقیق و جست‌وجو را در خصوص انفجار سال گذشته بندر بیروت به تعویق انداخته است و خانواده‌ها و بازماندگان این حادثه، اطلاعات دقیقی در خصوص اینکه چه کسی مقصر است، ندارند. تحقیق و جست‌وجوی رسمی در خصوص این انفجار قرار بوده انجام شود و صحت‌وسقم ماجرا بررسی شود؛ اما این تحقیقات به تعویق افتاده است. ازآنجایی‌که چهره‌های سیاسی ارشد که از آن‌ها درخواست شده تا مدارک و شواهدی را ارائه دهند، شکایت کرده‌اند، این تحقیقات بارها به حالت تعلیق درآمده است. جمعی از معترضان علیه طارق بیطار، بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت، اعتراض کردند که طی آن ۷ تن از معترضان کشته شدند.
کابینه لبنان از ۱۲ اکتبر گذشته تا کنون تشکیل جلسه نداده است و در انتظار حل بحرانی است که به دلیل اختلاف شدید بین احزاب سیاسی در لبنان در خصوص تصمیمات طارق بیطار، بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت، به وجود آمده است. یک هفته پس از انفجار، قرار بود یک «تحقیقات فوری و مستقل» در خصوص رسیدگی به این اتفاق انجام شود؛ اما هنگامی‌که خانواده‌های داغدار درخواست کمک کردند، سازمان ملل متحد هیچ پاسخی نداد. عدم وجود هیچ‌گونه پیشرفتی در خصوص روند قضایی این پرونده، انتقادات بین‌المللی را نیز به همراه داشته است.