مقننه در قامت اجراییه
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1828

وزیر علوم هیات‌امنای دانشگاه تهران را پاک‌سازی کرد

زاکانی، رهبر و قالیباف، به‌جای ظریف، عارف و زنگنه

همدلی| محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم دولت ابراهیم رئیسی در احکامی، به فعالان سیاسی اصولگرا در دانشگاه تهران سمت داد. علیرضا زاکانی شهردار تهران و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس  موسوم به انقلابی از جمله این افراد به شمار می‌روند. محمدحسن صادقی مقدم، عضو شورای نگهبان، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد دولت و فرهاد رهبر، رئیس پیشین دانشگاه تهران از دیگر چهره‌های اصولگرایی هستند که به عضویت در هیات امنای دانشگاه تهران درآمده‌اند. 
در میان آن‌ها فقط عباس مصلی‌نژاد استاد دانشگاه تهران رنگ اصولگرایانه‌‌ دولت رئیسی را ندارد؛ البته مصلی‌نژاد بیشتر چهره علمی و مدیرعامل بنیاد فرهنگی و مدرسه‌ساز مصلی‌نژاد است که مدارس آن برای عموم شناخته‌شده‌اند و انتخاب چنین فردی در میان افرادی همچون زاکانی و قالیباف خود جای سؤال است.  این افراد جایگزین چهره‌های سیاسی در جناح میانه‌روها و اصلاح‌طلبان مانند محمدرضا عارف، عبدالناصر همتی،  پیروز حناچی، محمدجواد ظریف و بیژن نامدار زنگنه شده‌اند. اما آنچه بیشتر از جناح سیاسی هیات امنای جدید، بار سیاسی بودن این انتصاب‌ها را بیشتر می‌کند سوابق و مدارک تحصیلی اعضای هیات امنای جدید دانشگاه تهران است. 

 تحصیل غیرمرتبط زاکانی با دانشگاه تهران

علیرضا زاکانی شهردار تهران که پیشتر رشته تحصیلی غیرمرتبط‌اش با شهرداری جنجال‌ساز شده بود حالا نیز در حالی به عضویت هیات امنای دانشگاه تهران درآمده که رشته تحصیلی‌اش اصلاً به دانشگاه تهران نمی‌خورد! او پزشک فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران است؛ دانشگاهی که پیشتر جزو دانشگاه تهران بود اما به‌واسطه جدا شدن رشته‌های علوم پزشکی از وزارت علوم در سال 65 ذیل وزارت بهداشت فعالیت می‌کند. زاکانی از اواخر سال 77 مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران بود. در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گذشته عبدالناصر همتی، یکی از کاندیداها با زیر سؤال بردن مدرک تحصیلی زاکانی گفته بود: «معلوم نیست مدرک پزشکی هسته‌ای را معلوم چجوری گرفته‌اید!» 

 قالیباف؛ استادی با رویکرد نظامی

محمدباقر قالیباف استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران است اما تصویری که از او در ذهن دانشجویان نقش بسته علاوه بر سمت‌های سیاسی، مردی در لباس نظامی نیز هست. در دو انتخابات ریاست جمهوری 92 و 96 حسن روحانی رقیب او دو خاطره از نحوه برخورد قالیباف با دانشجویان تجمع‌کننده ذکر کرد که هنوز که هنوز است از یادها نرفته. روحانی سال 92 خاطره‌ای از سال 82 نقل کرد و گفت که قالیباف به دنبال مجوز دادن به دانشجویان برای برگزاری تجمع با هدف برخورد گازانبری با آن‌ها بود. او سال 96 نیز به قالیباف گفت: شما که طرحت همیشه لوله کردن بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. از این‌ها گذشته، قالیباف فقط لیسانس خود را در دانشگاه تهران گذرانده و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه تربیت مدرس خوانده است. 

 عضو شورای نگهبان؛ لیسانسیه دانشگاه تهران 

محمدحسن صادقی مقدم، عضو شورای نگهبان که عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است مثل محمدباقر قالیباف فقط دوران لیسانس خود را در دانشگاه تهران سپری کرده است. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۶۴ و در رشته حقوق قضائی از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس در سال ۱۳۶۷ در مقطع کارشناسی ارشد و در گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس فارغ‌التحصیل شد و در نهایت در سال ۱۳۷۳ دکتری خود را در همین گرایش و از همین دانشگاه کسب کرد. 

 اعضایی که دانشگاه تهران را ندیدند 

دو عضو دیگر هیات امنای دانشگاه تهران اصلاً برای تحصیل در دانشگاه تهران حضور نداشته‌اند. محمدمهدی اسماعیلی متولد لیسانس حقوق خود را از دانشگاه شهید مطهری و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه دریافت کرده است. آن‌طور که عنوان‌شده پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی دکترای علوم سیاسی او را صادر کرده است. با همه این‌ها او عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مدیر گروه «جامعه‌شناسی سیاسی» مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران است! 
سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی دولت سیزدهم مهندسی منابع طبیعی- آبخیزداری را از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گرفته و سپس به دانشگاه تربیت مدرس رفته است. دانشگاه صادرکننده دکترای او نیز دانشگاه دولتی مسکو است. 

 امنیتی‌ترین رئیس، در رأس کمیسیون دائمی هیات‌امنای 

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم در حکم دیگری، فرهاد رهبر استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران را به‌عنوان رئیس کمیسیون دائمی هیات‌امنای دانشگاه تهران منصوب کرده است. 
مردی که در دوران محمود احمدی‌نژاد ریاست دانشگاه تهران را به مدت شش سال بر عهده داشت اما خود احمدی‌نژاد به خاطر رویکردهای امنیتی رهبر در دانشگاه در نامه‌ای به کامران دانشجو وزیر وقت علوم، خواستار برکناری او شد. از اقدامات جنجال‌برانگیز رهبر در دانشگاه تهران ایجاد گیت‌های امنیتی و مطرح کردن احتمال تعیین یونیفرم برای دانشجویان دانشگاه بود. حالا به نظر می‌رسد با قرار گرفتن نام‌هایی مثل قالیباف، زاکانی و دیگرانی که نامشان به میان آمد احتمالاً دانشگاه تهران دوباره رنگ و بوی زمانی را به خود خواهد گرفت که فرهاد رهبر در رأس آن بود.