شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

بر اساس پیش‌بینی اوپک با شیوع کرونای دلتا در سطح جهان، مصرف طلای سیاه در سال جاری رو به افزایش می‌‌رود

کاهش ارزش نفت خاورمیانه‌ همزمان با افزایش تقاضا

همدلی| در حالی خبرها حکایت از کاهش قیمت نفت سنگین ایران دارد که پیش‌بینی‌های اوپک حکایت از افزایش تقاضا در بازارهای جهانی دارد. نگاهی به اوضاع طلای سیاه حکایت از این دارد که قیمت نفت سنگین ایران در اوت به ۷۰ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با ۷۲ دلار و ۹۸ سنت در ژوییه، دو دلار و ۶۴ سنت معادل ۳.۶ درصد پایین‌تر بود. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۶۵ دلار و ۷۰ سنت در مقایسه با ۳۹ دلار و ۳۴ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بوده است. این کاهش قیمت در حالی است که اوپک به دلیل شیوع کرونای دلتا، در پیش بینی خود از بهبود رشد تقاضا برای نفت تجدیدنظر کرده و اکنون انتظار دارد رشد بیشتر تقاضا به جای سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، در سال میلادی آینده حاصل شود. این در حالی است که ارزش سبد نفتی اوپک کاهش یافته و همزمان با پیش‌بینی‌ها در زمینه افزایش تقاضای نفت، قیمت سبد نفتی این سازمان افت کرده؛ بطوریکه گفته می‌شود پس از بهبود به مدت سه ماه متوالی، در اوت ارزش این سبد نفتی، سه دلار و ۲۰ سنت کاهش یافت و به ۷۰ دلار و ۳۳ سنت در هر بشکه رسید. به گفته تحلیلگران این به منزله ۴.۴ درصد کاهش ماه به ماه بود که بزرگترین کاهش ماهانه از سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود. با این حال میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۶۵ دلار و ۹۳ سنت در هر بشکه بوده که ۲۵ دلار و ۴۲ سنت معادل ۶۲.۸ درصد افزایش در مقایسه با ۴۰ دلار و ۵۰ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ نشان‌ می‌دهد. از دیگر سو طبق گزارش منابع ثانویه، تولید نفت اوپک متشکل از ۱۳کشور در اوت به ۲۶.۷۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۰.۱۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ژوییه افزایش داشت. تولید نفت عمدتا در عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آنگولا افزایش پیدا کرد اما در نیجریه کاهش داشت. تولید نفت ایران هشت هزار بشکه در روز در اوت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافت و از ۲.۴۹۳ میلیون بشکه به ۲.۴۸۵ میلیون بشکه در روز رسید. به گزارش ایسنا، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضا برای نفت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به ۹۹.۷۰ میلیون بشکه در روز‌ می‌رسد که ۱۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته این گروه است.
در گزارش اوپک آمده است: ریسک فزاینده افزایش موارد کووید ۱۹ که ناشی از شیوع واریانت دلتاست، چشم انداز تقاضا برای نفت در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ را تیره کرده است. در نتیجه برآورد این گروه از تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری پایینتر برده شد و روند احیای بیشتر تقاضا برای نفت تا نیمه اول سال ۲۰۲۲ به تاخیر افتاد.
دولتها، کشورها و بازرگانان به دقت روند احیای تقاضا برای نفت را پس از ریزشی که در سال ۲۰۲۰ داشت، دنبال‌ می‌کنند. روند آهسته‌تر احیای تقاضا، قیمتها را در معرض کاهش قرار داده و این دیدگاه را تقویت‌ می‌کند که تاثیر پاندمی ممکن است روی الگوهای مصرف برای مدت طولانی‌تر یا همیشگی تاثیر بگذارد.
نفت برنت پس از انتشار گزارش اوپک بالای ۷۳ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت نفت برنت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از ۴۰ درصد رشد کرده که تحت تاثیر امیدها به احیای اقتصادی و کاهش عرضه اوپک پلاس حاصل شده اما نگرانی درباره واریانت دلتا مانع رشد بیشتر قیمتها شده است. با وجود بازبینی نزولی اوپک از میزان تقاضا در سه ماهه چهارم، اوپک اعلام کرد تقاضا برای نفت جهان در کل سال ۲۰۲۱ به میزان ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد رشد‌ می‌کند که عملا تغییری نسبت به پیش بینی ماه پیش این گروه ندارد.
پیش بینی میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۲۲ به ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده شد در حالی که برآورد گزارش ماه گذشته اوپک ۳.۲۸ میلیون بشکه در روز و برآورد منابع اوپک در نشست اول سپتامبر  ۴.۲ میلیون بشکه در روز بود. اوپک اعلام کرد روند احیای تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ اکنون قویتر فرض‌ می‌شود. با افزایش نرخ واکسیناسیون، انتظار‌ می‌رود وضعیت شیوع کووید ۱۹ بهتر مدیریت شود و فعالیت‌های اقتصادی و رفت و آمد به سطح پیش از همه گیری برگردد.
با وجود تغییرات اخیر در برآورد اوپک، این گروه همچنان بالاترین رشد تقاضا برای نفت را در میان سه سازمان پیش بینی کننده نفت پیش بینی‌ می‌کند. آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضا برای نفت را به میزان ۵.۳ میلیون بشکه در روز و اداره اطلاعات انرژی آمریکا پنج میلیون بشکه در روز پیش‌بینی‌ می‌کند.
گروه اوپک پلاس در حال تسهیل تدریجی محدودیت عرضه‌‌ای کم سابقه‌‌ای است که از ماه مه سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشت و کشورهای عضو این گروه در ژوییه موافقت کردند تولیدشان را به صورت جمعی ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز در فاصله اوت تا دسامبر افزایش دهند و این برنامه را در نشست اول سپتامبر تایید کردند.
بر اساس گزارش رویترز، گزارش ماهانه اوپک نشان داد تولید این گروه در اوت ۱۵۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲۶.۷۶ میلیون بشکه در روز رسید.