سانسور آدم‌کشی به شیوه اسراییلی و اروپایی
طاهر اکوانیان (روزنامه نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1688

تحلیل وضعیت اردوگاه ‌اصلاح‌طلبان

مهدی روزبهانی (روزنامه‌نگار)

‌اصلاح‌طلبان خود را در یک بن‌بست سیاسی قرار داده‌اند. فهرست اولیه‌‌ای که از نامزدهای آنان منتشرشده نشان می‌دهد که آنان نه می‌توانند گامی به پیش بگذارند و نه می‌توانند عقب بنشینند. در عین حال هم اعلام کرده‌اند که ممکن است که از اعضای این لیست کم شود، ولی بر اساس سازوکاری که تعریف کرده‌اند کسی نمی‌تواند به آن اضافه شود. پنج نفر اول این لیست محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان و محمدرضا عارف هستند. نگاهی به نام‌های پنج نفر اول لیست نشان می‌دهد که چرا ‌اصلاح‌طلبان در بن‌بست هستند. نفر اول لیست یعنی محمدجواد ظریف عملا حیات سیاسی‌اش در ایران وارد چالش جدی شده است. هرچند همچنان برخی درباره او ابراز امیدواری می‌کنند، اما واقعیت این است تاکنون که رهبری از او حمایت می‌کرد، به‌شدت مورد انتقاد مخالفان دولت بود، اما پس از سخنان اخیر رهبری بعید است مخالفان بگذارند که او حرکت موثری در عرصه سیاست داشته باشد. 
مصطفی تاجزاده هم از نظر شرایط سیاسی وضع مشابهی دارد، چرا که به عقیده نهادهای نظارتی، او خط قرمزها را رعایت نکرده و از گذشته برای آنان روشن شده که او نباید در عرصه رسمی قدرت ایران جایگاهی داشته باشد. البته تاجزاده در سخنان اخیر خود نشان داده که می‌خواهد با همان تفکر و ایده‌های خود درباره اصلاحات اساسی در ایران، پیش برود و تأیید صلاحیت شود و قدرت را برای اصلاحات مد نظر خود به دست بگیرد. به عقیده بسیاری این اتفاق خیلی نادر است و شاید تنها زمانی راحت باشد که صرفا بخواهیم درباره آن صحبت کنیم. به همین خاطر بسیاری بر این باورند که تأیید صلاحیت تاجزاده بیشتر شبیه یک شوخی رویایی است. 
درباره جهانگیری، پزشکیان و عارف وضعیت فرق می‌کند. یعنی هر کدام ازاین سه نفر امکان عبور از فیلتر شورای نگهبان را دارند و تا حدودی هم مورد پذیرش کلیت نظام هستند و هم برای اصولگراها تا حدودی قابل تحمل به حساب می‌آیند. اما درباره این سه نفر مشکل مقبولیت مردمی است. اسحاق جهانگیری که چهره شاخص دولت است، به عنوان نماینده‌‌ای از کاستی‌ها و ضعف‌های دولت شناخته می‌شود. عملکرد ضعیف دولت در کنترل تورم، تنظیم بازار، مدیریت شیوع کرونا بر موجودیت سیاسی او سایه انداخته است و چنانچه کاندیدای نهایی ‌اصلاح‌طلبان باشد، افکار عمومی اول از او درباره این اتفاقات مورد اشاره سوال می‌کنند که قطعا او پاسخی ندارد. اخیرا هم که برای اولین بار بعد از مدت‌ها خواست در کلاب‌هاوس با مردم ارتباط بگیرد، سعی کرد به هیچ کدام از مشکلات این چهار سال گذشته اشاره نکند و ریشه همه ضعف‌ها را در قبل از دولت روحانی توصیف کرد. 
پزشکیان و عارف هم همین گونه‌اند. سایه عملکرد ضعیف مجلس دهم و و به ویژه بی‌عملی فراکسیون امید در مجلس گذشته و بی‌توجهی این فراکسیون به خواسته‌های رای‌دهندگان سبب شده که جایگاه سیاسی آنان در افکار عمومی با این عملکرد سنجیده شود. اما به هرحال این پنج نفر در رأس فهرست قرار دارند. امکان پیش‌روی با ظریف و تاجزاده برای آنان تقریبا به صفر رسیده است. چنانچه یکی از میان جهانگیری و پزشکیان و عارف هم تأیید صلاحیت بشود، به راحتی امکان پیروزی را نخواهند داشت، چرا که با وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور بعید است که حمایت حداکثری شبیه به آن چه در انتخابات 96 برای روحانی رخ داد برای این افراد نیز شکل بگیرد.

در این وضعیت با توجه به این که ‌اصلاح‌طلبان تأکید کرده‌اند اگر یکی از چهره‌های مورد حمایت آنان در انتخابات تأیید صلاحیت شود، مشارکت فعال در انتخابات خواهند داشت در این صورت امکان عقب‌نشینی هم ندارند و با توجه به علامت‌های منفی که جامعه - به خصوص در انتخابات مجلس فعلی- ارسال کرده، می‌توان گفت از هم‌اکنون وضعیت نه چندان مطلوبی برایشان قابل پیش‌بینی است؛ بن‌بستی که عقب‌نشینی در آن سخت است و احتمال پیش‌روی هم برای آنان به حد پایینی رسیده است.