مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1611

جهانگیری مطرح کرد:

حمایت قاطع دولت از توافق وزیران اقتصاد و نفت درباره ETF دوم

معاون اول رئیس جمهوری گفت: توافق وزیران نفت و اقتصاد برای راه اندازی صندوق ETF (‫دارا دوم) و عرضه سهام صنایع پالایشی و پتروشیمی در بورس مورد حمایت قاطع دولت است و در روزهای آینده اجرایی می‌شود.‬ به گزارش ایرنا، «اسحاق جهانگیری» با تاکید بر این که «اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند» در حساب توییتری خود نوشت: «اعضای دولت باید به قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند چون مردم فعالیت‌هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می‌کنند. معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: نباید برخی اختلاف نظرهای جزیی درون دولت برای زندگی مردم و روند جاری اقتصاد کشور ایجاد مشکل کند. وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با توافق (بیژن نامدار زنگنه و فرهاد دژپسند) وزیران محترم نفت و اقتصاد مشکل پیش آمده برای عرضه سهام صنایع پالایشی و پتروشیمی و راه اندازی صندوق ETF ‫ دارا دوم در بورس برطرف شد و این توافق مورد حمایت قاطع دولت است و در روزهای آینده اجرایی خواهد شد.‬ به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر برخی اخبار از منتفی شدن عرضه ETF صندوق دارا دوم حکایت داشت که علت آن ناهماهنگی میان وزارت نفت و اقتصاد و امور دارایی بیان شده بود. «فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد و امور دارایی ظهر امروز از هماهنگی با وزارت نفت و توافق برای عرضه صندوق دارا دوم (ETF) در اولین چهارشنبه شهریورماه (پنجم شهریور ماه ۹۹) خبر داد. «بیژن زنگنه» وزیر نفت هم با بیان این که «با ارائه سهام‌ پالایشگاه‌ها در بورس نه تنها مخالف نیستیم، بلکه موافق هم هستیم» در حساب توییتری خود نوشت: با توجه به درخواست اخیر وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، دستور داده شد که شرکت پالایش و پخش به سرعت نسبت به ایجاد صندوق ETF پالایشی اقدام کند. در همین حال ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح جلسه صبح دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی در جلسات گذشته خود به بررسی فعالیت‌های بازار سرمایه در کشور پرداخته بود. پیش از این جلساتی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان غذا و دارو برگزار شد و امروز میزبان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بودیم.
وی افزود: آقای قالیباف رئیس سازمان بورس گزارشی از روند تحولات و فعالیت در بازار بورس ارائه کرد، توضیح داد که بازار سرمایه با سرعت خوبی رو به رشد است و در این چهارچوب سرمایه‌های مردم بیش از قبل وارد بازار سرمایه شده و مشارکت مردم افزایش پیدا کرده است. عمویی خاطرنشان کرد: در این جلسه تاکید شد که باید درباره آموزش مردم برای حضور در بازار سرمایه اقداماتی صورت گیرد. این کار از طریق سازمان بورس و رسانه‌ها دنبال شود. در عین حال به مردم توصیه شد از طریق شرکت‌های واسطه سرمایه گذاری کنند تا امنیت سرمایه آنها حفظ شود. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز دیدگاه‌هایشان درباره توسعه فعالیت بازار سرمایه را مطرح کردند. این‌که بازار سرمایه فرصت خوبی برای جذب نقدینگی در کشور است تاکید شد که تعداد کارگزاری‌های بورس افزایش پیدا کرده و درباره مجوز تاسیس کارگزاری‌ها هم بازنگری صورت گیرد. در نهایت اعضای کمیسیون بیان کردند که رصدهای خود در بازار بورس را ادامه می دهند.
وی بررسی گزارش کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی را از دیگر موارد کاری جلسه کمیسیون امروز برشمرد و گفت: کمیته مرز جلساتی با دستگاه‌های مربوطه در موضوع مرز داشته که جمع بندی خود را ارائه کرد مبنی بر این‌که جمهوری اسلامی با ۱۵ کشور مرزهای آبی و خاکی دارد و باید از این ظرفیت بی نظیر به عنوان یک فرصت استفاده شود.
عمویی ادامه داد: تاکید شد که باید از فرصت مرز برای توسعه همکاری‌ها و ارتباطات با همسایگان کشور بهره برد و فعالیت‌های مرزی را تقویت کرد که این منوط به تعامل بهتر با همسایگان است. همچنین تاکید شد که باید قوانین مربوط به بازارچه‌های مرزی کشور مورد بازنگری قرار گیرد.