مذاکره در پشت خاکریزها
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1611

سماجت نادران برای برکناری بذرپاش

بعد از کش‌وقوس‌ها و حرف‌وحدیث‌ها پیرامون انتخاب بذرپاش از طرف مخالفان این انتخاب، حالا چهره‌های موافق و همفکر او هم به مخالفت با این انتخاب برخاسته‌اند.
الیاس نادران با جدیت و به‌منظور فسادستیزی گفته مورد بذرپاش را پیگیری می‌کند و از بقیه نمایندگان و رئیس مجلس هم خواسته این کار را انجام دهند. او به‌صراحت گفته «چالش رئیس مجلس نیز این است که تکلیف خود را با کلونی بذرپاش که بعضاً به‌عنوان دستیار و مشاور دوره‌اش کرده‌اند روشن کند». به نظر می‌رسد نادران در این راه از احمد توکلی که داعیه‌دار مبارزه با فساد است پیشی گرفته چراکه توکلی در قالب بنیاد دیدبان شفافیت بعد از جلسات و نامه‌نگاری‌ها انگار پا پس کشیده و قصد پیگیری موضوع را ندارد. نادران در این مورد پای آبروی بقیه را هم به میان کشیده است و به ماجرای انتخاب بذرپاش پرداخته است.
او در رشته توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت «چالش شفافیت و صداقت در پرونده بذرپاش گیت. عده‌ای با فشار به کمیسیون بودجه طرح تأمین مالی کالاهای ضروری و رسیدگی به طرح تأمین قیر پروژه‌های عمرانی را از دستور کار کمیسیون خارج و انتخاب رئیس دیوان محاسبات را باعجله به نتیجه دلخواهشان رساندند.
مسئله پرونده بذرپاش در مجلس، چالش فرآیند نیست. چالش صداقت در ارائه سوابق کاری «سرقت علمی» در رساله، مسائل مالی مطروحه، جعل و رفع ابهاماتی است که حیثیت مجلس، دانشگاه و بسیج دانشجویی را به چالش کشیده است»
او برای برون‌رفت از وضعیت پیش‌آمده چندراه حل پیشنهاد داده است:
«1-استعفای بذرپاش ۲-عزل وی بر اساس تبصره ماده ۱۱ قانون محاسبات عمومی
۳- استیضاح مطابق تبصره۴ ماده۲۴ آیین‌نامه داخلی ۴-رسیدگی توسط کمیسیون اصل نود قانون اساسی و ۵- تعیین هیات رسیدگی مستقل توسط رئیس مجلس.
تا حصول نتیجه پیگیر خواهیم بود؛ انشاالله» راه‌حل‌هایی که به نظر نمی‌رسد بذرپاش به این آسانی به آن‌ها تن بدهد و از قرائن هم‌ چنین چیزی برنمی‌آید. نادران با پیش کشیدن آبروی مجلس، دانشگاه و بسیج دانشجویی، مخمصه تازه‌ای را برای نمایندگان همفکرش و انتخابشان رقم‌زده که مجبورند بین دفاع از انتخاب صورت گرفته و بی‌توجهی به مواضع این نماینده منتقد یکی را برگزینند.
هرچند درهرصورت ماجرا به اینجا ختم نخواهد شد و در ادامه کار مجلس، دوباره حول این موضوع پر حاشیه بحث‌هایی شکل خواهد گرفت.
در تحولی دیگر درباره نادران، یک روزنامه‌نگار احتمال استعفای او را نیز مطرح کرد.
سیدفرید مدرسی فعال رسانه‌ای و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در صفحه توئیترش نوشت:«‏آقای ‎الیاس نادران مدتی است دنبال ‎استعفا از نمایندگی مجلس است؛ آن هنگام که در نایب رئیسی و ریاست کمیسیون بودجه جای نگرفت و مدت مدیدی قهر کرد و حتی توئیت هم نمی‌زد.با توئیت دیروزش فکر می‌کنم، اگر بذرپاش برکنار نشود، او استعفایش را اجرایی می‌کند.»