مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

رئیس اسبق رسانه ملی درحال ترمیم انتخاباتی چهره خود

ضرغامی مشغول« روتوش» است

همدلی| محسن رفیق: عزت‌لله ضرغامی از حیاط دفتر کارش در پاستور برای رسیدن به دفتر ریاست جمهوری خیز برداشته است.
او که بعد از دوران ریاست صداوسیما فعالیت‌های مختلف خود را ترک نکرده، حالا همان فعالیت‌ها را هم بیشتر کرده است. ضمن این که این روزها سعی می‌کند با اظهار نظر در موضوعات مختلف چهره جدیدی از خود را به نمایش بگذارد. تلاش می‌کند اظهارنظرهایی داشته باشد تا هم او را منتقد وضع موجود نشان دهد و هم البته مردمی.
از واکنش نسبت به پدر رومینای مقتول گرفته تا خلع لباس آقامیری، دادگاه طبری و همچنین توئیت‌های کنایه‌آمیز نسبت به آیت‌الله لاریجانی. گویی این مدیر پر حاشیه رسانه ملی، با این چنین رخ نشان دادن‌هایی، به سرعت در حال ترمیم چهره پیشین خود است تا با رویکردی از عدالتخواهی و کاستن از هیجانات اصول‌گرایی پیشین، گریزی از رسانه ملت پیشین به خانه دولت آتی، بیابد.
او در حال «روتوش» چهره‌ای است که در دوران ریاست بر صداوسیما مخدوش کرده بود.
عزت‌لله ضرغامی در مصاحبه اخیر خود با انتخاب، با اشاره به مسائل فرهنگی امروز جامعه‌، بحث دوچرخه‌سواری خانم‌ها را خیلی مسئله مهمی ندانست و عنوان کرد که امروز دیگر چیزی به نام موسیقی زیرزمینی نداریم و دیگر همه روی زمین آمده‌اند. او همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی را یک قرارگاه دانست که بدون آن نمی‌توان جنگ را اداره کرد. ضرغامی همچنین آقامیری را از نظر دادگاه ویژه، یک روحانی خلع لباس شده دانست که دارای افکار منحرف خطرناک است و در این مورد اشاره کرد که در مورد او صدها حرف دیگر نیز گفته شده که در کیفرخواستش هست و البته من هم قبول ندارم و برای ایشان مطلب نوشتم.
او ادامه داده است: بعضی حرف‌هایی که به ایشان نسبت داده شده، به من می‌گفت این حرف‌ها غلط است، اصلا مگر می‌شود من چنین حرفی را بزنم، من عین نوار ویدئوی ایشان را در استوری‌ام گذاشتم تا خیلی‌ها متوجه اشتباه‌شان شوند.

حمله به ‌آیت‌الله لاریجانی

این در حالی است که چندی پیش، ضرغامی در توئیتی با کنایه به دادگاه طبری و مسئولیت آملی لاریجانی در این زمینه، با اشاره به دوران مسئولیت خود در صداوسیما، نوشته بود که«بعد از فرار خاوری مقرر کرده بودم، تیزر تبلیغاتی هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می‌درخشد، تا مدتی پخش نشود.
موضوع ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آملی لاریجانی مورد بررسی قرار گرفت. حالا چه عجله‌ای بود؟»
البته او در همان مصاحبه با انتخاب هم انتقاد تند‌‌تری از لاریجانی کرده بود. ضرغامی گفته بود:«‌این‌که الان رئیس قوه ‌قضائیه وقت بگوید حالا این یک مدیر بوده که فساد کرده و به من ربطی ندارد، شاید در مواردی تا حدی قابل پذیرش باشد، اما در این مصداق خاص، این سخن قابل قبول نیست.
آن فرد از طرف رئیس قوه به همه دستور می‌داده، اعمال نفوذ می‌کرده، فساد مالی هم پیدا کرده است. این حرف‌ها باید کجا گفته شود؟ در همین فضای مجازی.»
او همچنین چند سال قبل واکنش عجیبی به شایعات درباره آملی لاریجانی نشان داده بود و در اینستاگرام خود نوشته بود: «دیشب، پایین‌‌تر از میدان تجریش، در پشت چراغ قرمز این اطلاعیه را دیدم که هر کسی از «تدی» خبری داره به این شماره زنگ بزنه و مژدگانی بگیره. پورسانت ما هم فراموش نشه!» او در ادامه این پیام نوشت:«خواستم در مورد شایعات مربوط به رئیس قوه قضائیه بنویسم، دیدم تکذیب‌های پی‌درپی مسئولان رده بالای اطلاعات و دیگر مقامات مهم کشور‌، دیگر جایی برای بنده نگذاشته است. آن شایعات را مهم نمی‌دانم، و فکر می‌کنم خبر گم شدن «تدی» مهم‌‌تر است، تازگی‌ها آدم‌ها را بیشتر درک می‌کنم و هر کس به هر دلیلی که شاد می‌شود، من خوشحال می‌شوم، به شرطی که با این شادی، دیگری را غمگین نکرده باشد.»

مخالف دولت

ضرغامی اما در ماجرای انتقاد حسن روحانی به فیلترینگ، به‌ یک ‌باره مواضعش تغییر می‌کند و مدافع فیلترینگ می‌شود، در حالی‌ که خودش از فعالان فضای مجازی، به‌ویژه توئیتر است.
سخنان روحانی در حمایت از آزادی رسانه به بگومگوی این ‌دو در شورای عالی فضای مجازی منجر شد. تا مدتی هم از ضرغامی و رحیم‌پورازغدی برای شرکت در جلسات شورای‌ عالی فضای مجازی و شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی دعوت نمی‌شد. اخیرا ضرغامی اما از آشتی تحمیلی خودش و روحانی خبر داده است. یا مثلا به مجلس قبلی کنایه می‌زد که چرا جلساتش را در کرونا تعطیل کرده است.
او در اظهار نظر دیگری در مورد ارتباط با چین اشاره کرده است که باید با شفاف‌سازی و ابهام‌زدایی، حمایت مردمی در ارتباط با رابطه راهبردی با چین همراه شود. او در توئیتی در این زمینه نوشته است: «حالا که همه بخش‌های دولتی و حاکمیتی، به نتیجه واحدی در مورد رابطه راهبردی با چین رسیده‌اند، لازم است با شفاف‌سازی و ابهام‌زدایی، حمایت مردمی با این اقدام راهبردی همراه شود. دیگران هم مشغول‌‌‌اند.» نظریه‌پردازی‌های ضرغامی این روزها البته بسیار مورد نقد قرار گرفته است. به نوشته ایرنا ضرغامی حتی در تصویر چهره متفاوت از خودش هم موفق نبوده است، چراکه در بزنگاهی کاملا از این موضع وسط‌ ایستادن خارج می‌شود و نگاه خطی جناحی‌اش را با عصبانیت بروز می‌دهد، به ‌ویژه وقتی پای حسن روحانی در میان باشد، به ‌شدت تندوتیز می‌شود. روزنامه شرق نیز در مورد او نوشت:«تا سه روز پیش احساس مسئولیت نمی‌کرد اما دیروز احساس کرد. گفته است که سرباز نظام است و اگر احساس مسئولیت کند یا به او تکلیف شود، برای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌آید. مشابه این حرف را اطرافیان قالیباف هم درباره او و ۱۴۰۰ زده‌اند. مواضع ضرغامی در حالی به سمت مردمی شدن پیش می‌رود که در سال‌های مدیریت او بر صداوسیما انتقادات زیادی مطرح است. بخصوص در جریان انتخابات‌های ریاست جمهوری گذشته بسیاری معتقدند که او جانبدارانه عمل کرده است.»