مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

مجلس یازدهم؛ در راس حاشیه!

آسو محمدی ( روزنامه‌نگار)
احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت رئیسه مجلس 24 خرداد به ایلنا گفته بود: «نگرانیم که برخی برای مجلس یازدهم حاشیه ایجاد کنند. اولویت‌های ما در مجلس یازدهم مسائل اقتصادی و فرهنگی بخصوص معیشت است.» اما آنچه که این روزها شاهد آن هستیم این است که ظاهرا نیاز به «برخی» نیست که برای مجلس حاشیه درست کنند؛ چرا که خود مجلس این ظرفیت را در همین یک ماه اخیر نشان داده است که اولویت‌اش حاشیه‌سازی است، نه معیشت.
در آغاز مجلس یازدهم و روز افتتاح آن، یکی از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بود این دوره از مجلس، جنجال‌برانگیزترین مجلس پس از انقلاب خواهد بود. استفاده از این توصیف برای مجلس تقریبا یکدست اصول‌گرا و حاوی جوانان مومن انقلابی، شاید در آن زمان برای برخی ناظران، قابل پذیرش نبود، اما اکنون و در حالی که هنوز ۴۰ روز از آغاز کار این مجلس نگذشته است، شواهدی روشن در این زمینه دیده می‌شود.
مجلس یازدهم بیش از یک ماه که از شروع کارش می‌گذرد، تا همین حالا حواشی متعددی داشته است. از حملات عجیب یک عضو هیات رئیسه درباره صنعت فضایی، تا بحث فیلتر کردن اینستاگرام که بعدا تکذیب شد، حملات لفظی روز یکشنبه به وزیر امور خارجه و بالاخره سوالات از رئیس جمهوری، مواردی است که تصویری شعاری و سیاسی از این مجلس پیش چشم مردم ساخته است؛ آن هم در زمانی که کشور با مسائل دشواری همچون بالا رفتن قیمت ارز و مسکن، اوج‌گیری دوباره کرونا و عوارض گسترده آن چون تشدید بیکاری و... روبه‌روست. این موارد از چشم مردم پنهان نمی‌ماند و صوت و تصویر و فیلم اقدامات نمایندگان جدید در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و گاه لبخندهای تلخ مردم را به همراه دارد.
گرچه این مجلس با ۴۲.۵درصد حضور رای‌دهندگان پای صندوق‌های رای، با کمترین میزان مشارکت مردم در تاریخ بعد از انقلاب شکل گرفته است، اما به نظر می‌رسد بازتاب این شیوه اقدامات مجلس، حتی برای رای‌دهندگان به نمایندگان کنونی هم راضی‌کننده نیست. این، جدا از بازنمایی رقبای سیاسی این مجلس است که بعضا با خوشحالی، حواشی ایجادشده مجلس را مقابل افکار عمومی سر دست می‌گیرند تا ناکارآمدی آنها را نمایش دهند؛ روندی که چه بسا در یک سال باقی‌مانده، در انتخابات ۱۴۰۰ نیز به زیان طیف حاکم کنونی در مجلس عمل کند.
البته نظارت بر دولت، گزارش‌گیری و سوال از اعضای آن حتی رئیس جمهوری، جزو وظایف و اختیارات مجلس است، اما شیوه برخی نمایندگان، نظیر آنچه که دو روز پیش مقابل وزیر امور خارجه مطرح شد یا در سوال از رئیس جمهوری بیان شده، بیش از آنکه گرهی از مشکلات مردم حل کند، زمینه‌ساز جنجال و درگیری زودهنگام میان قوای کشور است.
به نظر می‌رسد برخی نمایندگان تازه وارد به مجلس، درک کاملی از مشکلاتی که فشارهای خارجی بر کشور وارد کرده و دردسرهای اداره کشور با تحریم و بدون نفت، ندارند و نمی‌دانند اگر قرار به بیان جزئیات باشد، بیشتر به زیان اهل شعار خواهد بود. در این میان، رئیس مجلس نیز در هدایت کلیت مجلس به سوی مصالح عالی نظام نقش موثری دارد؛ در مواردی ضعف رئیس مجلس در اداره جلسه‌ها انفعال او در مدیریت اوضاع و احیانا، حساب بردن از برخی حاشیه‌سازان و شاید، برخی آینده‌نگری‌های سیاسی، می‌تواند به ایفای نقش حساس رئیس پارلمان آسیب بزند. این نکته‌ای است که باید به‌طور جدی مراقب آن بود تا جایگاه ریاست قوه مقننه مخدوش نشود.
در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد تا دیر نشده است، بزرگان مجلس و جریان اصول‌گرا و خود نمایندگان باید با نگاهی تازه به شرایط کشور و منافع ملی، رویکرد جامع‌تری برای حل مشکلات مردم و پیشبرد امور کشور برگزینند.