مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

قربانیان روزانه کووید 19 به ۲۰۰ نفر رسید

نه کرونا کوتاه می‌آید، نه مردم

همدلی| گروه اجتماعی- کرونا در حال رکوردزنی است. دیروز آمار قربانیان کرونا به ۲۰۰نفر در ۲۴ساعت رسید و ۲۰استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند. آمار هولناک و شوک‌آور قربانیان دیروز کرونا نشان از آن دارد که این ویروس نامریی نه تنها خیال کوتاه آمدن ندارد بلکه فعالیت مرگبار خود را نسبت به گذشته گسترش داده است. دیروز سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۲هزار و ۶۳۷ بیمار کووید۱۹ گفت: «متاسفانه ۲۰۰ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.» سیما لاری گفت:»از دیروز دوشنبه تا امروز سه‌شنبه ۱۷تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۵۵ مورد بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۴۵ هزار و ۶۸۸ نفر رسید.» لاری همچنین ادامه داد: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۰بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۱هزار و ۹۳۱نفر رسید.» به گفته لاری استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. و استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند. افزایش آمار فوتی‌های که رکوردی جدید محسوب می‌شود نشان از گسترش این ویروس در کشور دارد. در حالی آمار متوفیان کرونا عدد ۲۰۰ را فتح کرد که همین چند ماه پیش مرگ‌های ناشی از کرونا به حدود ۳۰نفر در ۲۴ ساعت رسیده بود و مسئولان بهداشتی کشور برای تک رقمی شدن آن تلاش می‌کردند. اما پروژه عادی‌سازی شرایط کشور که از سوی برخی از دولتمردان رقم خورد و فشار برای بازگشایی مساجد، اماکن مذهبی و برخی از مشاغل و همچنین برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی باعث شد تا زحمات کادر درمان در کنترل بیماری هدر برود و این ویروس با قدرت بیشتری به میدان بازگردد.

گرفتاری کشور در موج تازه کرونا

۲۰۰تایی شدن قربانیان کرونا وزیر بهداشت را نیز به واکنش واداشت. دیروز سعید نمکی با ابراز تاسف از افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور پس از دستاوردهای کنترل بیماری در مرحله اول و با بیان ‌این‌که «بارها گفتم ممکن است در دقایق ۹۰ از گوشه‌های زمین گل بخوریم»، گفت: «متاسفانه عده زیادی حرف‌های ما را گوش نکردند و موج تازه‌ای از بیماری گرفتارمان کرد.» نمکی افرود: «این عرایضم را حتما عده‌ زیادی از مردم به یاد دارند که بارها گفتم ممکن است در دقایق ۹۰ از گوشه‌های زمین گل بخوریم، ما با ویروسی خطرناک کشتی می‌گیریم و البته امتیازات زیادی گرفته‌ایم و ممکن است، اما در دقایق آخر ممکن است مقابل ویروس ضربه فنی شویم. بارها عرض کردم با این ویروس ناشناخته شطرنج بازی می‌کنیم و ممکن است در دقایقی ما را کیش و مات کند. بارها عرض کردم که این عادی‌انگاری شرایط و این که فکر کنیم ویروس کرونا تمام شد، یکی از خطرناک‌ترین اندیشه‌هایی است که ممکن است ما را گرفتار کند.» وزیر بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک گفت: «دلم نمی‌خواست مردم با چنین تاوانی عرایض من را جدی بگیرند. روزی که تمنا و خواهش می‌کردم، شاید برای برخی‌ها این هشدارها زیاده‌‌گویی بود، اما اصلا دلم نمی‌خواست اثبات عرایض ما با تاوانی چنین سنگین و مرگ‌هایی چنین تلخ برای مردم بروز کند. امیدوارم این حرف‌ها را جدی بگیرند و در آینده نزدیک با همدلی و وفاق و رعایت پروتکل‌ها بتوانیم این مرحله سنگین را پشت سر بگذاریم.»

حال تهران خوب نیست

از حیث شیوع کرونا تهران نیز حال خوبی ندارد. در سایه کم‌توجهی به دستورهای بهداشتی، ویروس کرونا در این شهر اوج گرفته و در حال رکوردزنی است. همین دو روز پیش بود که ۷۰ نفر از ۱۶۰ قربانی کرونا پایتخت‌نشین بودند و در بهشت زهرا دفن شدند. این در حالی است که به گفته محسن ‌هاشمی، رئیس شورای شهر این عدد تا دفن روزانه ۱۹نفر نیز رسیده بود. شرایط سخت پایتخت تنها به آمار فوتی‌ها محدود نمانده و خبرهای رسمی از افزایش آمار مراجعات سرپایی کرونا در تهران حکایت دارد. جلیل کوهپایه‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور‌ به‌ویژه شهر تهران گفت:‌ «در هفته‌های اخیر به‌ویژه از تیرماه در تهران آمار فراوانی یا شیوع کووید-۱۹ رو به افزایش است. هر روزه در مراکز تحت پوشش ما آمار ترخیص‌شدگان نسبت به آمار بستری‌شدگان افزایش داشته، ‌البته مراجعات سرپایی نیز با روند افزایشی همراه بوده است.»
علاوه بر افزایش بیماران سرپایی، ظرفیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز در حال پر شدن است. دیروز تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان داد بیماران مبتلا به کرونا به دلیل کمبود تخت در پارکینگ بیمارستان مسیح دانشوری نگهداری می‌شوند.
تصاویر منتشر شده از پارکینگ بیمارستان مسیح دانشوری بیماران مبتلا به کرونا را در حالی که کپسول اکسیژن به آنها وصل شده، روی نیمکت نشسته یا داخل خودرو دراز کشیده‌اند، نشان می‌دهد. بعد از انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، خبر داد که دیگر در این بیمارستان تخت خالی برای بیماران مبتلا به کرونا وجود ندارد. وی به صراحت گفته که «طبیعی است که با زیاد شدن تعداد بیماران، تعداد تخت‌‌های بیمارستان کفاف نمی‌‌دهد.»
رضا جلیلی خشنود، جراح مغز و اعصاب، رئیس بیمارستان شهدای تجریش و عضو ستاد مبارزه با کرونای استان تهران نیز در مورد شرایط پایتخت از حیث کرونا به خبرنگار موج گفته بود: «وضعیت تهران؛ اصلا وضعیت خوبی نیست و در آستانه هشدار و قرمز قرار دارد. حتی عده‌ای معتقدند که از خط قرمز هم عبور کرده است.» بسیاری وضعیت نامطلوب کشور از حیث شیوع کرونا را به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم گره می‌زنند و برخی معتقدند تلاش دولت برای عادی‌سازی کشور و بازگشایی اماکن و مشاغل مختلف دلیل وضعیت موجود است. در این میان انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، هم عادی‌سازی شرایط کشور و هم رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی را مقصر شرایط فعلی کشور می‌داند. وی گفته «در ابتدای شیوع کرونا، مردم پروتکل‌ها را تا ۸۰درصد رعایت می‌کردند و متأسفانه این پایین آمدن رعایت‌ها به دلیل «عادی‌سازی شدن» ویروس بود.»