مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

اذعان گزارشگر حقوق ‌بشر:

ترور سردار سلیمانی، نقض منشور سازمان ملل بود

همدلی| بعد از گذشت ماها از ترور فرمانده سپاه قدس انقلاب اسلامی بالاخره سازمان‌های بین‌المللی مجبور به واکنش شدند. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود تایید کرد که اقدام تروریستی دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی نقض قوانین بین‌المللی است. این در حالی است که هنوز ناگفته‌های بسیاری از نقش سردار قاسم سلیمانی در منطقه وجود دارد. به تازگی «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله در این باره صحبت کرده است.
به گزارش رویترز، اگنس کالمرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر با تاکید بر ‌این‌که ترور سردار شهید سلیمانی و نه تن دیگر از همراهانش تخطی از قوانین بین‌المللی بوده، گفت که دولت آمریکا تاکنون نتوانسته است مدرکی قانع‌کننده ارائه کند که نشان دهد حمله‌ای ادامه‌دار یا قریب‌الوقوع منافع این کشور را تهدید می‌کرده تا از این طریق حمله به خودروی حامل سردار شهید سلیمانی را توجیه کند.
گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در گزارشش نوشته است که این اقدام نقض منشور سازمان ملل بوده و خواستار پاسخگویی در قبال ترورهای هدفمند با پهپاد و وضع مقرراتی کامل‌تر برای استفاده از این تسلیحات شد.
او همچنین در این باره به رویترز گفت:«جهان از نظر به کارگیری پهپادها در موقعیت مهمی است که در آستانه دیدن نتیجه آن هستیم. شورای امنیت اقدامی انجام نمی‌دهد. جامعه جهانی هم خواسته یا ناخواسته سکوت اختیار کرده است.»
کالامار قرار است روز پنجشنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کند تا کشورهای عضو درباره ‌این‌که چه اقدامی در این رابطه صورت بگیرد، بحث کنند. آمریکا دو سال پیش این شورا را ترک کرد.
واشنگتن به بهانه ‌این‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که بارها علیه اشغالگری و نقض حقوق بشر از سوی رژیم صهیونیستی موضع‌گیری کرده، رویکرد ضدیهودی و ضداسرائیلی دارد، از این شورا خارج شد.کالامار در گزارش خود تاکید کرد که در ترور سردار سلیمانی برای اولین بار یک دولت (آمریکا) از اصل دفاع از خود برای توجیه حمله به یک شخصیت دولتی در خاک یک کشور ثالث استفاده کرد که غیرقانونی بود. سردار سپهبد حاج«قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، معاون نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) به همراه هشت تن دیگر از نیروهای مقاومت بامداد جمعه ۱۳دی ۹۸ به دستور «دونالد ترامپ» در حمله پهپادی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

نقش سردار سلیمانی در جنگ تموز

در همین حال شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در چهاردهمین سالگرد جنگ تموز در سال ۲۰۰۶ در گفت وگو با پایگاه خبری العهد درمود نقش شهید سپهبد سلیمانی در این جنگ گفت:«تجاوز تموز در سال ۲۰۰۶ جنگ واقعی اسرائیل علیه لبنان بود و همانگونه که اذعان می‌کنند هدف آن نابودی مقاومت اسلامی بود، اما خدا را شکر ما تجهیزات و آمادگی کامل را داشتیم و از سوی دیگر رهبری مدبر یعنی دبیرکل حزب‌الله لبنان فرماندهی ما را برعهده داشت و همچنین فرماندهانی نظامی و جهادی مانند حاج عماد مغنیه حضور داشتند و حاج قاسم سلیمانی که در شدیدترین جنگ‌ها لبنان را ترک نکرد، به صورت روزانه ما را همراهی می‌کرد.»
وی تاکید کرد که سردار سلیمانی یکی از کسانی بود که در جنگ تموز به صورت مستقیم در اتاق عملیات مرکزی حضور داشت تا نیازهای اضطراری را برآورده کند و برای مقابله با دشمن و شکست آن و تحقق پیروزی، در رابطه با برخی برنامه‌های نظامی نظر می‌داد.
شیخ نعیم قاسم گفت که سردار سلیمانی به دلیل ‌این‌که در اتاق عملیات حضور داشت، تنها برای فعالیت‌های جهادی با او دیدار می‌کردیم، اما بعدها برای مشورت با او دیدار کردیم و چگونگی کمک به مردم و چگونگی بهره‌برداری از نتایج جنگ که با پیروزی لبنان به پایان رسید را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در رابطه با نقش سردار شهید قاسم سلیمانی در حمایت از مقاومت سوریه به ویژه در جنگ آزادسازی الجرود گفت: «همه شنیدند که در سال ۱۹۹۸ حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و این نیرو متشکل از جهادی‌ها است و در تمام منطقه از فلسطین گرفته تا لبنان، عراق، پاکستان، افغانستان و سوریه حضور دارند و او امور آموزش و آمادگی آن‌ها در تمام منطقه را برعهده داشت. بنابراین زمانی که جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد طبیعی بود که حاج قاسم این پرونده را به صورت مستقیم برعهده بگیرد و هدف آن این بود که اولا سوریه را از این جنگ نجات دهد، ثانیا با داعش و جریان‌های تکفیری مقابله کند و ثالثا از نیروهای عراقی و افغانی و پاکستانی و ایرانی و همچنین نیروهای حزب‌الله که در کنار سوریه ایستادند، حمایت کند.» معاون سیدحسن نصرالله تاکید کرد:«بنابراین حاج قاسم سلیمانی فرمانده واقعی تمام نیروها در داخل سوریه، به جز ارتش سوریه، برای مقابله با چالش‌ها و تحقق پیروزی‌ها بود که به فضل الهی داعش در این منطقه شکست خورد و نظام سوریه نجات پیدا کرد.»
وی در پاسخ به این سوال که با ذکر نام شهید سلیمانی اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند چیست؟ گفت:«اولین چیزی که به ذهنم خطور می‌کند تواضع و ارتباط او با اهل بیت علیهم‌السلام و درآمیختگی او با ولایت است.»
شیخ نعیم قاسم خاطرنشان کرد:«نکته بسیار مهمی در شخصیت حاج قاسم سلیمانی وجود دارد و آن این است که او فرماندهی نظامی- سیاسی بود، به عبارت دیگر او علاوه بر راهبرد نظامی راهبرد سیاسی داشت و این امر باعث می‌شد که اقدامات حاج قاسم سلیمانی نتایج مختلفی را محقق کند. سردار سلیمانی شخصیتی استثنائی بود و همین مساله باعث شد که در پی شهادت او میلیون‌ها نفر در ایران و خارج از ایران به خیابان‌ها بیایند.»