مزیتی که مناظره‌ها آشکار کرد
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1707

در گفت‌وگو با همدلی ارائه شد

توضیحات نمایندگان درباره واریزی 231میلیونی

همدلی| محسن رفیق:در حالی که بخشی از مردم ایران با تورم فزاینده دست و پنجه نرم می‎‌کنند و از پس پرداخت اجاره خانه‌ها‎‌ی سنگین بر نمی‌‎‌آیند حق مسکن 200 میلیون تومانی برای نمایندگان ذهن همه را برآشفته کرده و واکنش‌برانگیز شده است. بسیاری در شبکه‌ها‎‌ی اجتماعی نوشته‌‌اند‎‌ که برای کارگران 200هزار تومان حق مسکن می‎‌دهند و برای نماینده همان کارگر 200میلیون تومان. در واکنش به این اظهارات برخی نمایندگان می‎‌گویند که این 200میلیون تومان مبلغ ناچیزی برای رهن مسکن یک نماینده است، برخی دیگر هم ترجیح می‎‌دهند که در این باره صحبت نکنند.
حسین جلالی، نماینده رفسنجان و انار، اولین نماینده‌‌‌ای ‎‌بود که در صفحه توئیتر خود، خبر از واریز اولین حقوق نمایندگان را منتشر کرد. او در این زمینه اشاره کرد که اولین حقوق نمایندگی به مبلغ ۱۱میلیون تومان واریز شده و ۲۰۰ میلیون تومان هم بابت حق مسکن و همچنین 20 میلیون تومان نیز برای سایر هزینه‌ها به حساب نمایندگان مجلس، واریز شده است. این در حالی است که میزان حقوق دریافتی نمایندگان مجلس همیشه چالش‌‌برانگیز بوده است و امسال نیز با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی و حداقل حقوق کارگران و بیکاری فراگیری که مشکلات معیشتی زیادی را برای بسیاری از خانواده‌ها‎‌ ایجاد کرده است، این رقم بالای دریافتی از سوی نمایندگان مجلس، باعث ایجاد حساسیت‌ها‎‌ی زیادی شد. در همین زمینه برخی نمایندگان مجلس، ضمن گفت‌وگو با همدلی، برخی جزئیات این مساله را مطرح کردند.
مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه همدلی، در مورد جزئیات دریافت حقوق 231میلیون تومانی نمایندگان مجلس گفت:«اصل قضیه با آن چیزی که در تصور جامعه ایجاد شده است تفاوت دارد و این به علت اطلاع‌رسانی اشتباه در این زمینه بوده است. آنچه به نادرست در سطح جامعه، انتشار پیدا کرده به این گونه است که نمایندگان مجلس، هر کدام مبلغ 231میلیون تومان، حقوق دریافت کرده‌‌اند‎‌. در صورتی که این مساله غلط است.»
رضا خواه ادامه داد: «از مجموع این 231 میلیون، 20میلیون تومان آن به عنوان کمک هزینه‌ها‎‌ی دفاتر نمایندگان و افرادی که در آن مشغول به کار هستند، در نظر گرفته شده است. این مبلغ ارتباطی به نماینده نداشته و در واقع به جهت هزینه‌ها‎‌ی اداری دفتر به او پرداخت می‎‌شود. مرتبط دانستن این مبلغ با نماینده مجلس، مانند این است که مثلا بگوییم حقوق راننده و کارمند و آبدارچی یک شرکت، به جیب مدیر عامل آن شرکت رفته است. بنابراین این ربطی به نماینده مجلس ندارد.»
این نماینده مجلس در مورد حق مسکن 200میلیونی اختصاص یافته به نمایندگان نیز گفت: «مبلغ دیگر یعنی 200میلیون تومان هم، حقوق نبوده و همانگونه که آقای امیرآبادی، به عنوان عضو هیئت رئیسه مجلس در توئیتی اعلام کردند، یک وام است که برای تهیه مسکن در اختیار نمایندگان قرار گرفته است.» او ادامه داد: «باید در نظر گرفت که در دوره‌ها‎‌ی گذشته، مجلس برای نمایندگان مسکن در نظر می‎‌گرفت و هم اکنون این امتیاز وجود ندارد و بنابراین اغلب نمایندگانی که به تامین مسکن نیاز دارند، معترض هستند که چرا خانه‌ها‎‌یی که در اختیار نمایندگان پیشین بوده است، تحویل نشده تا آنها بتوانند به عنوان نماینده جدید از این امکان استفاده کنند.»
رضاخواه تاکید کرد که با توجه به قیمت‌ها‎‌ی فعلی، همین مبلغ وام 200میلیونی نیز برای رهن یک واحد مسکونی،‌ عدد قابل توجهی محسوب نمی‌‎‌شود. او ادامه داد که دریافت همین وام 200میلیونی هم، مشمول تمامی نمایندگان مجلس نشده و این تصور که همه اعضای مجلس آن را دریافت کرده‌‌اند‎‌، نادرست است. این نماینده تهران در مورد حقوق واقعی نمایندگان مجلس اظهار کرد: «رقم 11میلیونی عددی که به عنوان حقوق نماینده مجلس در نظر گرفته شده است،‌ با این نکته که این رقم برای همه نمایندگان یکسان نبوده و برای هر نماینده می‎‌تواند متفاوت باشد، چرا که برخی از نمایندگان و افرادی که مثلا حقوق دریافتی قبلی از دانشگاه‌ها‎‌ و مراکز این‌چنینی دارند، مشمول این حقوق دریافتی از مجلس نمی‌‎‌شوند.»
رضاخواه در مورد دریافتی حقوق خود از مجلس، به همدلی گفت: «از آنجا که عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس هستم، حقوق خود را از آنجا دریافت می‎‌کنم، که مبلغ آن هم همان عددی است که قبلا هم به عنوان دریافتی من وجود داشته و حتی کمتر از یازده میلیون تومان است. بنابراین حقوق من کماکان از همان محل دانشگاه پرداخت می‎‌شود.»
این نماینده مجلس، اذعان کرد که مصاحبه آقای جلالی، در خصوص حقوق 231میلیونی نمایندگان مجلس، بدون توضیحات لازم در خصوص جزئیات انجام شده و باعث ایجاد این تصور اشتباه در ذهن مردم شده است که همه نمایندگان مجلس مبلغ 231میلیونی را به عنوان حقوق خود از مجلس دریافت کرده‌‌اند‎‌.
او در پایان اشاره کرد:«به طور خلاصه باید بگویم که به طور کلی یک حقوق 11میلیونی برای نمایندگان مطرح شده است که البته این در مورد همه صدق نمی‌‎‌کند و برای هر نماینده متفاوت است و برخی مانند من، همان حقوق پیشین خود را دریافت می‎‌کنند. وام 200میلیونی تامین مسکن را هم، همه نمایندگان دریافت نکرده‌‌اند‎‌ و همچنین مبلغ دیگر یعنی 20میلیون تومان هم، حقوق نماینده محسوب نمی‌‎‌شود و به عنوان هزینه نیروهای دفتر نمایندگان که برای پاسخگویی به مطالبات مردمی ایجاد شده‌‌اند‎‌، در نظر گرفته شده است.»

فعلا اظهار نظر نمی کنیم

‌‎‌ غلامحسین رضوانی، نماینده دیگر مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با این موضوع گفت:«من حقوق خود را از مجلس نمی‌‎‌گیرم،‌ بلکه به عنوان مامور از دانشگاه می‎‌گیرم،‌ زیرا عضو هیات علمی دانشگاه هستم و حقوق خود را از آنجا می‎‌گیرم. آنچه که من در مورد میزان حقوق نمایندگان مجلس می‎‌دانم، مشتمل بر مبلغی است که حداکثر 12 میلیون تومان است.»
این نماینده مجلس در مورد مبلغ 200 میلیون نیز گفت: «حقوق 200میلیونی را قاعدتا هیچ عقل سلیمی نمی‌‎‌پذیرد و نادرست است. این مبلغ در واقع در خصوص تامین پول پیش اجاره مسکن برای برخی نمایندگان است. مثلا در مورد من چون از قبل در تهران ساکن بوده‌ام و دارای منزل شخصی در تهران هستم، این مبلغ را دریافت نکرده‌ام. البته این مبلغ در صورت درخواست نمایندگان، قابل تخصیص برای همه آنها است، اما افرادی هم در میان نمایندگان هستند که به دلیل داشتن محل سکونت، برای دریافت این مبلغ، درخواستی نداده‌‌اند‎‌.»
رضوانی در مورد 20میلیون تومان دریافتی نمایندگان، مرتبط با هزینه‌ها‎‌ی دفاتر آنان هم اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت:«تا آنجا که می‎‌دانم هر نماینده می‎‌تواند حداکثر 3 نفر را برای امور اداری خود در استخدام داشته باشد، اما از آنجا که این افراد هیچگونه ارتباط استخدامی با مجلس ندارند، مجلس هر ماه مبلغی حدود پنج میلیون تومان، برای هزینه‌ها‎‌ی این افراد به نمایندگان پرداخت می‎‌کند.»
روح‌الله ایزدخواه، دیگر نماینده تهران نیز در مورد شائبه‌ها‎‌ی دریافت این مبلغ توسط نمایندگان به خبرنگار همدلی گفت:«فعلا در این باره صحبت نمی‌‎‌کنم و به زودی در این مورد، شفاف‌سازی خواهم کرد.»
همچنین موسی احمدی نماینده کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:«من حقوق خود را از قوه قضائیه می‎‌گیرم و در مورد جزئیات این مساله اطلاعی ندارم.»
با این وجود هنوز گزارش دقیقی از جزئیات مبلغ اعلام شده وجود ندارد. اظهارات نمایندگان در این باره متناقض است و نمی‌‎‌توان نتیجه روشنی از آن گرفت. از دوره قبل مجلس این بحث مطرح شده بود که هزینه دریافتی نمایندگان به طور شفاف اعلام شود ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است.