امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رحیمی جهان آبادی:

مردم به اندیشه«تغییر» رای دادند

همدلی| “جلیل رحیمی جهان آبادی” با اشاره به نقش زنان و جوانان در پیروزی دکتر پزشکیان گفت: در چند سال اخیر به دلیل برخی قوانین مانند طرح صیانت و لایحه عفاف و حجاب که در مجلس یازدهم تصویب شد و طیف اصولگرایان خیلی بر روی این قوانین مانور می‌دادند و این موضوع در سطح جامعه بازتاب منفی داشت، طیف جوانان و زنان، مخصوصا دهه هشتادی‌ها، نگرانی‌هایی در خصوص فضای فرهنگی و عمومی جامعه‌ پیدا کردند. تنها فردی که از میان کاندیداها به این مسائل پرداخت و مشکلات این افراد را بیان کرد و زبان این افراد بود آقای پزشکیان بود. وی گفت: گرایش سیاسی آقای پزشکیان «اصلاح طلب میانه» است و طبیعی است که بخشی از نیروهای اصلاح طلب و بخشی از نیروهای دولت آقای روحانی در دولت ایشان سمت داشته باشند. به هر حال ایشان نمی توانند یک جناح و طیف جدید تأسیس کنند و نیرو های جدیدی را خلق کنند؛ اما دولت پزشکیان نه دولت سوم روحانی است، نه دولت خاتمی؛ بلکه دولت پزشکیان است و دولت پزشکیان به دلیل شاخص های فرهنگی، دیدگاه های رفتاری و سیاسی آقای پزشکیان یک دولت کاملا متفاوت خواهد بودجلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو جماران در خصوص پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیروزی دکتر پزشکیان حلول چند جریان بود؛ اولین نکته این است که در فضای سیاسی کشور یک نوع یکسان سازی رخ داده بود و همه قوا با هم همدست شده بودند و این اتفاق در فضای عمومی و سیاسی کشور بازتاب مثبتی نداشت و مجلس را از جایگاهی که باید داشته باشد، یعنی از نظر نظارت و…،خارج کرده بود و از طرف دیگر توازن بین دیدگاه‌ها و نیروهای مختلف به عنوان امری ضروری احساس می‌‌‌شد و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر روی این نکته تاکید داشتند.وی افزود: از جهت دیگر تایید یک فرد اصلاح طلبی که هیچ پیشینه منفی نزد اصولگرایان نیز نداشته است و اصولگرایان قدرت تخریب وی را نداشتند، مهم بود. از جهت دیگر، پزشکیان اصلاح طلبی بود که توانست بخش مهمی از نیرو های شاخص و دلخور اصلاح طلب را پای صندوق بیاورد. نیروهای اعتدالی میانه‌رو و نیروهای مذهبی اصولگرایان نیز با وی همراه شدند و نهایتا پزشکیان به پیروزی رسید.
جهان آبادی اضافه کرد: یک ضرورت دیگر هم که باعث شد جامعه به اندیشه اصلاح طلبی و اعتدال گرایی رجعت کند، موضوع ضرورت مذاکرات است. نخبگان، فعالان اقتصادی و تمام جامعه احساس می‌کنند که شرایط کشور باید تغییر کند که بخشی از این تغییرات باید مربوط به تنش زدایی در سیاست خارجی باشد و مذاکرات باید انجام شود. تنها فردی که از میان کاندیداها این موضوع را به صراحت مطرح می‌کرد آقای پزشکیان بود .
جهان آبادی به گفتمان دکتر پزشکیان پرداخت و اضافه کرد: مجموعه این عوامل، یعنی نگرانی‌های اقتصادی، نگرانی ها در حوزه سیاست خارجی، نگرانی‌ها در حوزه زنان و جوانان و مسائل فرهنگی، نگرانی‌ها در حوزه اقلیت‌ها؛ و در یک کلام نیاز جامعه به تغییر و اینکه گفتمان آقای پزشکیان تنها گفتمان تغییر بود، باعث پیروزی آقای پزشکیان در این انتخابات شد.
وی در خصوص چالش برچسب دولت سوم روحانی بودن برای مسعود پزشکیان اینگونه اظهار نظر کرد: از زمان تبلیغات موج تخریبی علیه آقای پزشکیان شروع شد و گفتند که دولت آقای پزشکیان دولت سوم روحانی است. نکته اول در این خصوص اینکه دولت اول و دوم روحانی دولت‌های ضعیفی نبودند و در عرصه سیاست عمرانی، سیاست خارجی و تنش زدایی در سیاست خارجی و ه طور کلی با محصولی به نام «برجام» دولت موفقی بود. ما در کشور دچار یک مشکلی هستیم و آن هم این است ‌که یک طیف‌هایی یک مسأله را آن چنان تبدیل به یک بحران می‌کنند و دائم تکرار می‌کنند تا جایی که آن دروغ را خودشان باور می‌کنند یکی از این دروغ‌ها این بود که دولت روحانی دولت ضعیفی بوده و بد عمل کرده است.وی تصریح کرد: بنده به عنوان کسی که نماینده مجلس بودم و با دولت روحانی در عرصه‌های مختلف تعامل داشتم، می گویم که دولت اول و دوم آقای روحانی به هیچ وجه دولت های ضعیفی نبودند که اگر دولت سومی هم منتسب به روحانی شود به عنوان یک عامل منفی تلقی شود! دولت روحانی در بحث برجام و مقابله با آمریکا عملکرد مناسبی داشت؛ تا جایی که آمریکایی ها خودشان پذیرفتند که منافعشان در برجام تأمین نشده و از آن خارج شدند و این نشان دهنده موفقیت دولت آقای روحانی بود.وی گفت: این نکته که ما بگوییم مردم به اندیشه تغییر رأی دادند، اما بعدا آقای پزشکیان از اندیشه رقیبی که اکثریت مردم به آن رأی ندادند وزیر انتخاب کند، اشتباه است. ایرادی ندارد اگر نیروی توانمندی در طیف رقیب باشد از آن استفاده شود، اما باید اندیشه ای حاکم شود که مردم به آن رأی دادند، مردم به مجموعه ای از دیدگاه ها رأی دادند که آن دیدگاه ها باید حاکم شود و نباید بر خلاف نظر مردم از جناحی که مردم آنها را کنار گذاشته اند در مصدر کار استفاده شود .