امام حسين(ع) را از كجا شناختم
محمدعلی اخوت (حقوق‌دان)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2458
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


پزشکیان در میزگرد سیاست‌خارجی:

هدف سیاست‌خارجی«بقا»نیست

پزشکیان در میزگرد سیاست خارجی رقابت‌های انتخاباتی، گفت:‌ امروز هیچ‌کس تردیدی ندارد که سیاست خارجی نقشی تعیین کننده در شرایط زندگی همه مردم ایران دارد؛ اساس و هدف سیاست خارجی ما تامین منافع ملی، تضمین امنیت ملی، پاسداری از حیثیت ملی ایران و منزلت بین‌المللی ایرانیان و بهبود کیفیتِ زندگی «مردم» خواهد بود؛ راهنمای سیاست خارجی ما، منافع مردم ایران خواهد بود. در سیاست خارجی، شعار‌های دهان پُرکُن که جیب مردم را خالی کند نخواهم داد؛ شعاری که مردم را از قافله توسعه عقب بیندازد نخواهم داد؛ شعاری که «مردم» را گرفتار تأمین دارو و «صنایع ملی» را گرفتار تأمین مواد اولیه و کسب آخرین فن آوریها کند، نخواهم داد. مردم ایران و کارآفرینان کشور، سزاوار داشتن بهترین تجهیزات و جدیدتری ن فناوریهای جهان هستند.
سیاست خارجی «توسعه‌محور» بجای تامین «بخورنمیر»
پزشکیان با بیان اینکه هدفِ سیاست خارجی ما تنها «بقا» نخواهد بود، گفت: در سیاست خارجی توسعه کشور را پیگیری خواهیم کرد؛ می‌خواهم از زندگی حداقلی و صرفا تامین معیشت «بخورنمیر»، به یک زندگی رضایت بخش و شایسته مردم ایران برسیم که در آن همه مردم فرصت رشد و خلاقیت و بالندگی داشته باشند؛ نمی‌خواهم در دنیا منزوی باشیم و جوانان ما حسرت زندگی جوانان کشورهای دیگر را بخورند، در فکر مهاجرت باشند و پدر و مادرهایشان باقی عمر را در دلتنگی و حسرت دیدار فرزندان و نوه‌هایشان سپری کنند. «ما فقط همین یک ایران» را داریم و چارهای نداریم جز اینکه آن را برای خود و فرزندانمان آباد و سربلند سازیم! سیاست خارجی ما افتخارآمیز، راهگشا و توسعهگرا خواهد بود و نه ناامیدکننده و حسرت آفرین؛ میخ‌واهم جوانان ما با دلی پر از امید و شور زندگی، این شعر مرحوم فریدون مشیری را با خود زمزه کنند که: من اینجا ریشه در خاکم. من اینجا عاشق این خاکِ از آلودگی پاکم. من اینجا تا نفس باقی ست می‌مانم!
سیاست خارجی در خدمت ثبات اقتصادی
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری  با تاکید بر اینکه باور دارم «بلاتکلیفی» در سیاست خارجی به معنی بلاتکلیفی مردم، نسل جوان، اقتصاد و بازار کشور است، گفت: نمی‌خواهم مردم مدام چشمشان به اخبار باشد تا ببینند بیش‌تر تحریم می‌شویم یا نمی‌شویم، جنگ می‌شود یا نمی‌شود، فردا نرخ دلار بالا می‌رود یا پایین می‌آید، گرفتار «فشار حداکثری» خواهیم شد یا «فشار حداقلی»؛ می‌خواهم سیاست خارجی به مردم «ثبات» و «امنیت روانی» ببخشد تا بتوانند برای زندگی خود برای بلندمدت – بدون تردید و اضطراب - برنامه ریزی کنند.
مخالفت با سیاست خارجی تک گزینه‌ای
پزشکیان افزود: سیاست خارجی ما «تک گزینه‌ای»، «یک سویه» و «سیاه و سفید» نخواهد بود. روابط راهبردی، متوازن و دوسویه با چین و روسیه را دنبال خواهیم کرد؛ در شرایط سیاست خارجی تک گزینه‌ای، روابط با چین و روسیه هم پیشرفتی نداشته است. با برداشتن تحریم ها، همکاری‌ها در سازمان‌های اکو، شانگهای، بریکس و اورآسیا را گستردهتر و عملیاتی خواهیم کرد.  بی‌تردید اروپا نقش راهبردی و سازندة ایران را در دولت ما به رسمیت خواهد شناخت؛ ما خواهان روابط خوب با اروپا بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر هستیم. نداشتن رابطه سیاسی با آمریکا نباید به تنش و تشنجِ هز ینه آفرین بیانجامد.
پزشکیان درباره لزوم برداشتن تحریم‌ها گفت: این خیلی ساده است می‌خواهیم دعوا کنیم، یا مشکل را حل کنیم؟ اگر می‌خواهیم دعوا کنیم که هیچ، اگر می‌خواهیم حل کنیم از کارشناسان باید کمک کنند. اگر دعوا کنیم روز به روز مردم را بدبخت خواهیم کرد. اگر تحریم‌ها را حل کنیم زندگی مردم را راحت‌تر خواهیم کرد. مشکل، سیاست مداران کشور هستند که چگونه می‌خواهند مشکلات را حل کنند. اگر در تحریم بمانیم مردم را بدبخت خواهیم‌ کرد و رشد نخواهیم کرد. نباید کوتاه بیاییم.
پزشکیان درخصوص اینکه آیا برجام را مدیریت می‌کنید، گفت: سوال می‌کنم؛ دولت شهید رئیسی دنبال برجام بود یا خیر؟
ایزدی پاسخ داد: بله بود.
پزشکیان خطاب به وی اظهار داشت: اگر برجام بد بود خب دولت شهید رئیسی آن را پاره اش می‌کرد از آن بیرون می‌آمدید. پس برجام خوب بود دیگر. اگر بد بود از آن بیرون می آمدید اگر خوب بود ادامه اش بدهید.