در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


وزیر امور خارجه با اشاره به پیام‌های واشنگتن به تهران در باره جنگ اسرائیل- حماس:

آمریکا خلاف «خویشتن‌داری» عمل کرد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در ژنو با روزنامه «فایننشال تایمز» مصاحبه‌ای انجام داد که در بخشی از آن وی گفته است: آمریکایی‌ها در هفته‌ها و روزهای اول جنگ تلاش کردند این پیام را بدهند که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستند و از ایران درخواست خویشتن‌داری کردند. همچنین در پیام‌های مشابهی به بیروت از حزب الله درخواست خویشتن‌داری کردند، اما خود (یعنی آمریکا) به طور تمام عیار در کنار رژیم اسرائیل قرار گرفت؛ از ارسال همه امکانات نظامی و تسلیحاتی که رژیم اسرائیل به آن نیاز داشت، دریغ نکرد و در نتیجه شدت جنگ را افزایش داد. آمریکا خود پایبند به عدم توسعه جنگ باقی نماند و آشکارا موضوع افزایش شدت جنگ، کشتار و نسل کشی علیه مردم غزه و کرانه باختری را دنبال کرد. البته ما در پاسخ به آمریکا در یک پیام گفتیم، ایران به دنبال توسعه جنگ نیست، اما با رویکردی که آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل در منطقه دارند، در صورت عدم توقف جنایات جنگی علیه مردم غزه و کرانه باختری، هر احتمالی متصور است و گسترش دامنه جنگ می‌تواند اجتناب ناپذیر باشد.به گزارش فرارو، امیر عبداللهیان گفت: بین ما و آمریکایی‌ها از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران که سفارت سوئیس است، در خصوص موضوع تحولات فلسطین پیام‌هایی در ۴۰ روز گذشته رد و بدل شده است. آمریکایی‌ها از این مسیر دیپلماتیک بعضی نکات را منتقل کرده‌اند و ما هم از همین مسیر پاسخ آنها را داده‌ایم.
پیام تهدید دریافت نکردیم
 او در پاسخ به پرسش که آیا آمریکایی‌ها در پیام‌هایی که به ایران دادند، تهدید کردند که در صورتی که حزب‌الله به شکل گسترده‌تر وارد جنگ با اسرائیل شود، می‌توانند به ایران حمله کنند؟ گفت: ما چنین پیامی دریافت نکردیم.او در این باره که پیام‌های آمریکا در اینکه حزب الله وارد جنگ گسترده‌تری با اسرائیل نشود، تاثیر داشته است؟ گفت:  طبعاً پیام آمریکا روی حزب الله اثر معکوس دارد. نه تنها پیام آمریکا حزب‌الله را در تصمیم خود محتاط نمی‌کند، بلکه ما با شناختی که از حزب الله داریم، آنها نسبت به اقدامات خودشان مصمم‌تر می‌شوند و رأسا تصمیم می‌گیرند. واقعیتی که در صحنه وجود دارد این است که حزب الله امروز وارد مرحله‌ای از جنگ با اسرائیل شده است و اینکه در ساعات و روزهای آینده حزب الله چه اقداماتی خواهد کرد و چه مراحل دیگری را دنبال خواهد کرد، چیزی است که به تصمیم حزب الله برمی‌گردد نه به پیام آمریکا به حزب الله.عبداللهیان در باره کانال‌های ارسال پیام آمریکائیان به تهران گفت: خیلی مهم نیست که چه کانالی بوده است؛ مهم «پیام» است. برای ما کانال سوئیس به دلیل اینکه دفتر حفاظت منافع آمریکا است، یک کانال رسمی دیپلماتیک است. و ازنظر اهمیت این کانال را رسمی‌ترین خواند.  وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا این بحرانی که به وجود آمده، احتمال‌ها و امیدهایی را که بعد از تبادل زندانیان به وجود آمده بود را بین ایران و آمریکا- که اقدامات تنش زدایی بیشتری انجام شود- از بین برده است و ایران و آمریکا فعلاً از این مرحله نمی‌توانند وارد مرحله دیگری شوند؟ گفت:طبعاً وضعیت فعلی در منطقه، نسل کشی در غزه، ارسال گسترده سلاح‌های حتی ممنوعه و فسفری از پایگاه‌های آمریکا در منطقه برای استفاده رژیم صهیونیستی، پیامدهای مختلفی را در منطقه دارد. اما در این مدت ما در موضوع گفت‌وگوهای غیرمستقیم قبلی با آمریکا پیامی را با یکدیگر مبادله نکرده‌ایم. چرا که موضوع فلسطین و اقدامی که حماس در مقابله با اشغالگری کرد، آنقدر برای آمریکا و اسرائیل شوک آور بود که فکر می‌کنم تمام انرژی آمریکا امروز معطوف است به پرونده رژیم اسرائیل.
پاسخ به حملات آمریکا
امیر عبداللهیان در پاسخ به این پرسش که آمریکا می‌گوید مکان‌هایی که سپاه پاسداران ایران در شرق سوریه استفاده می‌کند را مورد هدف قرار داده است؛ شما این موضوع را تایید می‌کنید که مکان‌هایی که مورد استفاده نیروهای نظامی ایران است، مورد هدف آمریکا قرار گرفته شده است؟ گفت: گروه‌هایی در سوریه و در عراق وجود دارند که به دلیل سیاست‌های غلط آمریکا در سال‌های گذشته در منطقه و به دلیل شکل‌گیری این گروه‌ها در مبارزه با داعش، دارای یک هویت هستند، هویتی در کشور و سرزمین خودشان؛ این‌ها بر اساس مصالح خودشان تصمیم می‌گیرند و بر اساس اطلاعاتی که طرف آمریکایی منتشر می‌کند، در این دوره نسل کشی اسرائیلی در غزه، نسل کشی مشترک اسرائیلی‌ها با حمایت آمریکایی‌ها در غزه، این گروه‌ها به طور خودجوش برخی از اهداف آمریکایی را مورد حمله قرار داده‌اند. آمریکا ادعا می‌کند که اینها مرتبط با ایران هستند.
ما گروه‌های نیابتی نداریم
وی تصریح کرد: ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم؛ ما هیچ گروه نیابتی در سوریه و عراق نداریم. این‌ها گروه‌هایی هستند که خود تصمیم می‌گیرند و خود اقدام می‌کنند. ‌ البته آمریکا ادعا کرده است که این گروه‌ها مرتبط با ایران هستند و به همین دلیل در دو مرحله تاکنون اهدافی را در سوریه مورد حمله قرار داده‌اند و ادعا کرده‌اند که این اهداف متعلق به سپاه پاسداران ایران و یا متعلق به ایران است. من یکی از این اهداف را موقعی که مورد حمله قرار دادند، می‌دانم؛ آنجا محلی بوده است که در گذشته مستشاران نظامی ما در مبارزه با تروریسم، در کنار نیروهای آن کشور مورد استفاده قرار می‌دادند، اما این مکان در زمان حمله آمریکا فاقد هرگونه نیرو و امکانات بوده است.البته بر اساس اخباری که تا الان من در اختیار دارم، کسی از نیروهای ایرانی مورد اصابت قرار نگرفته است و البته اگر چنین اتفاقی بیفتد، پاسخ ایران سخت خواهد بود. وزیر امور خارجه با اشاره به حضور ناوهای جنگی آمریکا در منطقه و این که آیا این حضور نمایش تهدید علیه ایران است؟ گفت: من نظامی نیستم ولی استراتژیست‌های نظامی معتقدند که آمدن ناوهای آمریکایی در نزدیکی منطقه ما و در دسترس قرار گرفتن این ناوها، نقطه قوت آمریکا نیست، بلکه ضریب آسیب دیدن این ناوها را در هر احتمالی افزایش می‌دهد.  وزیر امور امور خارجه تصریح کرد: اسرائیل گروه نیابتی آمریکا است، ولی ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم. حزب‌الله یک جریان مقاومت در مقابل رژیم اشغالگر اسرائیل است، هویت مستقل دارد، لبنانی است، از ایران دستور نمی‌گیرد، اما ارتباط خوبی با ایران دارد. حزب الله در هر زمانی که تشخیص دهد شدت عملیات خود را در سرزمین‌های اشغالی افزایش دهد، خود رأسا تصمیم می‌گیرد و رأسا اقدام می کند.
حمایت سیاسی از حماس و حزب‌الله
 وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش که وقتی که شما (ایران) با حماس یا حزب الله دیدار دارید، پیام شما به این گروه‌ها چیست؟ گفت:  طبعاً به جهت ارتباطی که ما با این گروه‌ها داریم، از نقش این گروه‌ها در کمک به امنیت منطقه حمایت سیاسی می‌کنیم. ما در دیدارهایمان متناسب با وضعیت منطقه ارزیابی‌های آنها را دریافت می‌کنیم و البته برای صلح و ثبات و امنیت در منطقه ایده‌هایی را که جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند را با آنها به اشتراک می‌گذاریم. وی افزود: ما هیچ توصیه‌ای به هیچ یک از گروه‌هایی که در منطقه حضور دارند نمی‌کنیم؛ این‌ها یا مثل حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی در مقابل تجاوزات اسرائیل و اشغالگر اقدام می‌کنند، یا گروه‌هایی مثل حشد الشعبی یا گروه‌هایی که در سوریه هستند، در مقابله با داعش عمل کرده‌اند و امنیت کشورشان را تامین کرده‌اند؛ ما هیچ توصیه و دستوری را برای آنها صادر نکرده و هرگز نمی‌کنیم؛ آنها بر اساس مصالح خودشان تصمیم می‌گیرند، اما اگر این گروه‌ها در سوریه و عراق به وجود آمده‌اند، به خاطر رشد داعش در عراق بوده و برای مبارزه با داعش و تروریسم؛ اما این گروه‌ها نسبت به کشتار همنوعان مسلمان و عرب خودشان در فلسطین، نسبت به نسل کشی در فلسطین، نسبت به ادامه جنایات رژیم اسرائیل در فلسطین بی‌تفاوت نیستند. ما در خصوص اقدامات خودمان با صراحت و شفافیت مسئولیت می‌پذیریم؛ ما در پاسخ به ترور ژنرال سلیمانی ۱۳ موشک بالستیک نقطه زن به پایگاه آمریکایی عین الاسد شلیک کردیم و رسماً مسئولیت آن را پذیرفتیم.
چرا ایران وارد جنگ نمی‌شود؟
 عبداللهیان در این باره که اگر  مساله فلسطین در سیاست خارجی ایران اهمیت ویژه دارد، چرا وارد جنگ نمی‌شود تا به حماس کمک کند؟ گفت: به خاطر اینکه مقاومت خود از توانایی بالایی برخوردار است؛ شما خواهید دید در مرحله ورود به جنگ زمینی، سرنوشت جنگ توسط مقاومت در داخل غزه رقم زده می‌شود. به‌رغم کشتار بیش از ۱۴۵۰۰ غیرنظامی، به‌رغم جنایات زیادی که در این نسل کشی شکل گرفته، ولی مقاومت تازه وارد مرحله اقدام شده است. همچنین در این باره که آیا گروه‌های مقاومتی که شما با آنها ملاقات می‌کنید از شما می‌خواهند که وارد جنگ شوید؟ گفت: خیر؛ آنها می گویند آنقدر امکانات دارند و نیروهایشان را برای روزی که رژیم اسرائیل وارد جنگ زمینی شود، حفظ کرده اند، که تازه از نظر آنها شروع یک رویارویی واقعی است. رژیم اسرائیل با امکانات آمریکایی و با تسلیحاتی که خودش دارد، فقط بمباران کرده است، اما در روزهای اخیر صحنه نبرد تغییر کرده است و الان فرصت یک جنگ رویاروی بین نیروهای مقاومت فلسطین و نیروهای رژیم اسرائیل فراهم شده است. این رویاروئی چیزی است که نیروهای مقاومت هفته‌ها منتظر آن بودند.
حماس این مرحله را به نفع خود می‌داند
 وزیر امور خارجه ادامه داد: مقاومت فلسطین این مرحله را به نفع خود می‌داند و معتقد است که جنگ زمینی یعنی زمین‌گیر شدن رژیم اسرائیل و خب ما می‌بینیم که در روزهای گذشته بیش از ۸۰ تانک پیشرفته اسرائیل و بلدوزرهای اسرائیل در حملات نیروهای مقاومت منهدم شده‌اند. بر اساس ارزیابی که نیروهای مقاومت ارائه می‌دهند این یک شروع است؛ لذا نیروهای مقاومت و گروه‌های مقاومت فلسطینی همچنان از توانمندی بالا چه در بعد نیروی انسانی چه تجهیزات و امکانات برخوردارند؛ آنها از ما درخواست ورود به جنگ را نکرده اند. خودشان توانائی بالائی دارند.آنان (حماس) همه چیز در اختیار دارند و خودشان تولید می‌کنند.مقاومت فلسطین برای تولید تسلیحات مورد نیاز خودش، توانمندی‌های لازم را دارد.

برخی معتقدند که کمک‌های گسترده غرب به اوکراین، یک قاچاقی را فراهم کرد تحت عنوان قاچاق اسلحه که این عوامل قاچاق اسلحه‌ای که باید وارد اوکراین می‌شد، شرایطی را برای خرید و فروش اسلحه در دیگر مناطق هم فراهم کردند. شاید نیروهای مقاومت فلسطینی هم توانستند بخشی از این اسلحه‌ها را به دست بیاورند.
اسرائیل تحمل جنگ فرسایشی را ندارد
 عبداللهیان گفت: فکر می‌کنم رژیم اسرائیل توان تحمل یک جنگ فرسایشی را نخواهد داشت. امروز رژیم اسرائیل از درون با بحران‌های چندلایه مواجه است. این بحران‌های چند لایه مربوط به هفت اکتبر نیست، مربوط به قبل از ۷ اکتبر است. اما بامداد روز شنبه ۷ اکتبر و عملیات آزادی بخش حماس نشان داد که سیستم امنیتی اسرائیل به طور کلی فروپاشیده است. طبعاً وقتی که گروهی پارتیزانی عمل می‌کند، یک جنگ طولانی معمولاً به نفع گروهی است که پارتیزانی عمل می‌کند، ولی به نفع یک ارتش کلاسیک نیست.
حس مشترک در جهان عرب
عبداللهیان گفت: فکر می‌کنم با توجه به وضعیتی که وجود دارد: اولاً در جهان عرب یک حس مشترک نگرانی و تهدید از ناحیه اسرائیل برای همه وجود دارد؛ به همین دلیل شما هم می‌بینید که کشورهایی که با رژیم اسرائیل روابط خود را عادی‌سازی کرده‌اند، هم دولت‌هایشان از وضعیتی که پیش آمده است به شدت نگرانند و هم ملت‌هایشان به شدت ضد اسرائیل هستند و این جنایاتی که اسرائیل در ۴۰ روز گذشته کرد هیچ وجهه‌ای برای اسرائیل باقی نگذاشته است؛ اسرائیلی که اشک تمساح می‌ریخت برای دیگران، امروز خود به عنوان یک جلاد شناخته می‌شود؛ البته یهودیان در اسرائیل و ساکنان سرزمین‌های اشغالی امروز دارند قربانی سیاست‌های نتانیاهو می‌شوند. جنگ نتانیاهو با غزه بعد شخصی هم به خودش گرفته است.نتانیاهو به تعبیر برخی از متفکران یهودی نه مرد صلح است و نه مرد جنگ، بلکه دارد پایه‌های رژیم اشغالی اسرائیل را فرو می‌ریزد و تردید نکنید که بر اساس نظریاتی که در داخل سرزمین‌های اشغالی وجود دارد، اگر امروز جنگ متوقف شود، فردا نتانیاهو سقوط کرده است؛ لذا نتانیاهو انگیزه شخصی برای تداوم این جنگ و کشتار دارد، آنها هر کاری که می‌توانستند در ۴۰ روز گذشته کرده‌اند: بمباران، استفاده از بمب‌های فسفری، استفاده از سلاح‌های ممنوعه، قتل عام زنان و کودکان، حمله به بیمارستان‌ها، کشتن حداقل ۵۰ خبرنگار که همکار شما بودند و کشتن بیش از ۴۴۰۰ کودک؛ الان صفحه جنایات اسرائیل در حال پر شدن است لذا زمان به نفع اسرائیل نیست.
ابتکارها برای برقراری آتش بس
در مورد آتش بس آیا یک توقف در جنگ برای اینکه اسرای اسرائیلی مبادله شوند، امکان دارد؟ عبداللهیان گفت: حدود سه هفته‌ای است که یک ابتکار سیاسی روی میز قرار دارد. من در هفته دوم جنگ در زمانی که در منطقه سفری را داشتم، این ایده مطرح بود که نسبت به آزادی اسرای غیرنظامی رژیم اسرائیل اقداماتی انجام شود؛ با مقامات قطر مشورت‌هایی را داشتیم. حتی من در دیدارم با سید حسن نصرالله هم به این موضوع پرداختم و در نهایت مشورت‌های ما تبدیل شد به یک نشست با آقای اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس؛ در آن دیدار ایده آزادی اسرای غیر نظامی موجود در غزه مطرح شد و رهبر سیاسی حماس موافقت خودش را با این مسئله اعلام کرد؛ این شد شروع یک ابتکاری که دوستان در قطر تلاش کردند که این ابتکار بتواند به نتیجه برسد و بعدها پرورش پیدا کرد که چگونه تبادل بشوند با بخشی از زنان و کودکان اسیر فلسطینی نزد زندان‌های رژیم و به بازگشایی مرز رفح برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه منتج شود. ولی من در گفت‌وگو با مقامات صلیب سرخ و سازمان ملل در ژنو گفتم که واقعاً جمع‌بندی حماس این است که اسرائیل به دنبال آزاد کردن و تبادل اسرا نیست، چرا که اگر سه هفته پیش این کار را انجام داده بود، تعدادی از این اسرا در بمباران‌های خود اسرائیل کشته نمی‌شدند. اسرائیل با زمان بازی می‌کند و در نتیجه علیرغم آمادگی حماس، حرکت‌های نمایشی را انجام می‌دهند؛ بنده همزمان با حضورم در ژنو مطلع شدم که وزیر خارجه رژیم اسرائیل هم با تعدادی از خانواده‌های این اسرا در اینجا بوده و تلاش می‌کرده است؛ اصلا نیازی به آمدن به ژنو نبود. از سه هفته پیش همه چیز برای تبادل اسرای غیرنظامی آماده است. اما این طرف اسرائیلیست که نمی‌پذیرد.
توقف جنگ یا آتش بس موقتی؟
عبداللهیان در ادامه با اشاره به موضوع آتش بس گفت: ما در مورد چگونگی توقف با حماس صحبتی نداشتیم. البته حماس به دنبال آن است که این بهانه را از دست رژیم اشغالگر بگیرد و نشان دهد که انعطاف لازم را برای یک حرکت انسانی و آزاد کردن اسرای غیرنظامی دارد ولی این طرف اسرائیلی است که با زمان بازی می‌کند و اراده جدی را از خود در این رابطه نشان نداده است.
گسترش جنگ در منطقه آغاز شده است
وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که در هفته‌های ابتدایی ترس از گسترش جنگ در منطقه کاملا احساس می شد. آیا اکنون ما از این مرحله عبور کرده ایم؟ گفت:بر اساس ارزیابی شخصی من، گسترش دامنه جنگ در منطقه آغاز شده است. این موضوع که ارتش یمن رسما بیانیه می‌دهد و با موشک و پهپاد، سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار می‌دهد، خود نشان از آغاز گسترش جنگ است و یا این امر که حزب الله امروز با یک سوم از ارتش اسرائیل درگیر است، نشان دهنده شروع مرحله گسترش دامنه جنگ می باشد. با این وجود هنوز منطقه وارد شدت بخشیدن به دامنه جنگ نشده است. هر گونه احتمالی در صورت عدم دستیابی به یک طرح سیاسی و توقف جنگ متصور است. آنچه اکنون مشاهده می شود، بیشتر شروع گسترش دامنه جنگ و نوعی هشدار است و با استمرار جنگ، احتمال توسعه آن بالاتر رفته است.