تصمیم سختی که لزوماً امنیتی نیست
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1572

گزارش همدلی از نگرانی شیوع مجدد کرونا در تعطیلات خرداد ماه

عید فطر؛ تعطیل‌کاری کرونا در جاده‌ها

همدلی| مظاهر گودرزی- با پایان ماه رمضان و همزمانی تعطیلات عید فطر با تعطیلات آخر هفته موج جدیدی از مسافرت‌های تابستانی شروع شده است. کسانی که در تعطیلات نوروز به دلیل بسته بودن مسیر جاده‌ها در پی اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از شیوع کرونا نتوانستند مسافرتی داشته باشند، به نظر می‌رسد چشم امیدی به این تعطیلات بسته‌اند، به‌ویژه که گروهی بر خلاف توصیه‌های بهداشتی گمان می‌کنند کرونا در فصل گرما ضعیف‌تر شده و آنها می‌توانند به مسافرت خود ادامه دهند. در این میان پر‌تردد شدن محورهای شمالی و برخی استان‌های دیگر در این روزها سبب شده مسئولان وزارت بهداشت هشدارهای لازم و جدی برای مسافرت‌های پیش رو و خطر افزایش شیوع کرونا بدهند و از مردم بخواهند که همچنان در شهرهای خود بمانند و مسافرت نروند. این درحالی است که در سوی دیگر ماجرا وزارت گردشگری مسیر دیگری را انتخاب کرده و بدون اینکه کسی را به منع سفر دعوت کند تنها از مسافرها خواسته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. حالا با توجه به دوره دو هفته‌ای پنهان بودن کروناویروس، ورودی بیمارستان‌ها در روزهای آینده می‌تواند ما را از ابعاد کرونایی تعطیلات عید فطر، آگاه کند.

تنها راه مبارزه قطعی با کرونا؛ فاصله‌گذاری اجتماعی

با گذشت چیزی نزدیک به شش ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان هنوز شناخت درست و دقیق در خصوص رفتار این ویروس وجود ندارد. با وجود اینکه تحقیقات زیادی در این مدت بر روی آن انجام شده، اما گویی قابلیت تغییر رفتار یکی از ویژگی‌های کروناویروس است. آن طور که تحقیقات دانشمندان چینی نشان می‌دهد این ویروس به دفعات زیاد تغییر ژنتیک داشته و همین مسئله باعث شده ساختن واکسن برای آن با دشواری ‌‌‌روبه‌رو شود. با این وجود و در میان تمام این اما و اگرها به نظر می‌رسد تنها چیزی که در مسیر مبارزه با کرونا قطعیت پیدا کرده همان بحث فاصله‌گذاری اجتماعی است تا اینکه به اصطلاح با خریدن زمان بشود منتظر تلاش‌های گروه‌های تحقیقاتی برای ساختن واکسن یا دارویی بود که از میزان تاثیر و ایمنی بالایی برخوردار باشد. در غیر صورت هر لحظه باید منتظر این بود که کروناویروس در جایی مجدد ظهور و بروز داشته باشد. مانند اتفاقی که در خوزستان رخ داد و در روزهای گذشته سبب شده که حالا همه نگرانی‌ها در ایران به سمت این استان باشد. البته خبرهای مشابهی هم از لرستان به گوش می‌رسد و آن طور که از مراجعه‌ها به مراکز درمانی مشخص است در سایر شهرستان‌های استان لرستان هم ویروس کرونا شروع به خودنمایی مجدد کرده است. این طور که سیدموسی خادمی، استاندار لرستان به ایرنا گفته «علیرغم اطلاع‌رسانی و انجام تمهیدات لازم متاسفانه روند شیوع بیماری کرونا در حال افزایش است.»
به گزارش ایسنا علاوه بر خوزستان و لرستان گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که وضعیت کرونا در استان‌های مرکزی، خراسان شمالی، کردستان، گیلان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری نگران کننده است و برخی استان‌‌‌ها مثل آذربایجان شرقی نزدیک به وضعیت بحرانی هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفته که وضعیت این استان با توجه به روند صعودی تعداد مبتلایان، امیدوارکننده نیست. اما در این بین آغاز مسافرت‌های مربوط به تعطیلات عید فطر نگرانی‌ها را در خصوص شیوع کرونا چه در مناطق یاد شده و چه در مناطق اصطلاحاً سفید افزایش داده است.

تعطیلات عید فطر؛ شروع مسافرت‌ها و شیوع مجدد کرونا

با توجه به همه موارد گفته شده حالا نگرانی جدید در روزهای اخیر در ایران برای مقامات وزارت بهداشت، افزایش سفرهای تابستانی به‌ویژه مسافرت‌هایی است که با پایان ماه رمضان به مناسبت عید فطر انجام می‌شود. از آنجایی که به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبری هلال ماه شوال در غروب شنبه قابل دیدن است، انتظار داریم که طبق تقویم، روز یکشنبه چهارم خرداد عید سعید فطر باشد.
با شروع ماه شوال و تعطیلات عید فطر و همچنین شروع روند افزایشی دمای هوا، مسافرت‌ها بیشتر شده، از همین‌رو نشانه‌های شروع دور جدید سفرها را می‌توان از گزارش‌های جاده‌ای در خصوص افزایش‌ترافیک به‌ویژه در جاده‌های منتهی به شمال دید، به گزارش ایرنا، بر اساس گفته‌های شاهدان عینی در جاده‌های هراز و کندوان مسافران و مردم استان با ‌ترافیک سنگین در برخی مسیرها رو به رو شدند. همچنین ‌ترافیک خودرویی در خروجی شهر آمل، بابل، قائمشهر و برخی شهرهای غربی به سمت جاده‌های کوهستانی و ییلاقات سنگین است. گزارشات میدانی از جاده هراز نشان می‌دهد در برخی محدوده‌های این محور مواصلاتی پایتخت کشور به مازندران، خودروها به صورت چند لاین در‌ترافیک سنگین متوقف هستند، به گفته رئیس پلیس راه مازندران در شامگاه پنجشنبه، هم اکنون در هر ۲ مسیر رفت و برگشت جاده هراز و همچنین مسیر جنوب به شمال جاده کندوان از کرج به سمت مرزن‌آباد در برخی مقاطع ‌تردد خودروها به صورت سنگین انجام می‌شود.
درحالی که طبق توصیه‌های مسئولان سلامت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا باید از مسافرت پرهیز شود،‌ ترافیک مسافران تعطیلات آخر هفته و عید فطر به سمت مازندران و استان‌های دیگر افزایش پیدا کرده، و همین مسئله سبب نگرانی مسئولان بومی استان مازندران شده است. به گزارش ایرنا، احمد حسین‌زادگان، استاندار مازنداران در جلسه بررسی تعطیلات عید فطر عنوان کرده که «بررسی آماری نشان می‌دهد که تعداد مسافران ورودی به استان مازندران در حال افزایش است و همه ما به خصوص فرمانداران باید برنامه‌های خود را برای اجرای رعایت فاصله‌گذاری و حفاظت فردی از سوی مردم به کار بگیریم.» حتی برخی از فرمانداران در شهرهای استان‌های دیگر هم به دلیل نگرانی از ورود مسافرها اقدام به تعطیلی مناطق گردشگری کرده‌اند یا مانند فرماندار مهدیشهر از توابع استان سمنان که اتفاقا الان فصل سفر به حیات وحش آن است، به اماکن اقامتی اخطار داده که اگر به مسافرها جا بدهند، حتما پلمپ خواهند شد.

توصیه‌‌های متضاد وزارتخانه‌های بهداشت و گردشگری

در همین رابطه سعید نمکی وزیر بهداشت توصیه کرده مردم از مسافرت در ایام تعطیلات عید فطر که همزمان با تعطیلات آخر هفته شده خودداری کنند. نمکی در گفت‌وگویی با ایرنا عنوان کرده که «در برخی استان‌ها مثل خوزستان که خیز‌های جدیدی از بیماری ناشی از ویروس کرونا برداشته شده، به علت عدم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌هاست. از مردم خواهش می‌کنم که در تعطیلات عید فطر نیز همانند همراهی‌های قبلی رعایت کرده و سفر نروند؛ زیرا سفر‌های جدید به معنی ابتلای جدید است.»
به گفته وزیر بهداشت «جمعیتی از کشور که هنوز به بیماری ناشی از ویروس کرونا مبتلا نشده در خیلی از جا‌ها بالای ۹۰درصد است و اگر اتفاق جدیدی بیفتد و این گرفتاری باعث خیز جدید بیماری در کشور شود، مهار آن برای ما بسیار نفس‌گیر است. اگر افراد برای خوش بودن به سفر می‌روند، مدت طولانی این بیماری را به همراه می‌آورند و همه نیز از این بستر سالم بیرون نخواهند آمد؛ بنابراین خواهش ما این است که مردم به سفر نروند و کسی از استان‌های قرمز کرونا بیرون نیاید و کسی هم به این استان‌ها وارد نشود. این تصور که بیماری با گرم شدن هوا مهار می‌شود هم خیال بسیار بیهوده‌ای است.»
این در حالی است که وزارت گردشگری در مسیری جداگانه‌ای عمل کرده و به جای توصیه به منع سفر، تنها از مسافرها درخواست کرده که پرتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. به گزارش ایسنا این وزارتخانه به تاسیسات گردشگری در مناطق سفید اعلام کرده که مطابق پروتکل‌های بهداشتی به مسافران خدمات بدهند. ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر هم عصر چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) درحالی که گزارش‌‌‌های پلیس راهور،‌ترافیک سنگین در محورهای شمالی کشور را گزارش می‌داد، در اطلاعیه ای از مردم خواست هنگام سفر پروتکل‌‌‌های بهداشتی را رعایت کنند و از تاسیسات مورد تایید مثل هتل، آژانس مسافرتی، رستوران‌‌‌های دارای مجوز استفاده کنند و دستگاه‌ها و نهادهای خدمات رسان هم تمهیدات را در ارائه خدمات ایمن و استاندارد فراهم کنند.
با توجه به پنهان بودن بیماری و همراه نداشتن علائم اولیه حداقل در دو هفته ابتداییِ آلوده شدن به ویروس، شاید باید حدود دو هفته آینده منتظر ابعاد کرونایی مسافرت‌های تعطیلات عید فطر بود.