چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

تروریست‌های تجزیه‌طلب را بیرون نکنید دوباره حمله می‌کنیم

ضرب‌الاجل 10 روزه ایران به عراق

همدلی| روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در اطلاعیه‌ای  از آغاز حملات جدید موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی مستقر در شمال اقلیم عراق خبر داد .
متن اطلاعیه روابط عمومی نیروی زمینی سپاه به این شرح  است: «در ادامه انهدام  مقرها و مراکز توطئه، استقرار، آموزش و سازمان‌دهی گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضد ایرانی در اقلیم شمال عراق، برخی از مقرهای باقی‌مانده مزدوران استکبار جهانی از ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه هدف دور جدید حملات موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام نیروی زمینی سپاه قرار گرفتند. طی این حملات که در مناطقی در عمق اقلیم شمال عراق از جمله جژنیکان، زرگوئیز و کوی سنجق انجام گرفت، ضمن انهدام اهداف مورد نظر، ضربات و خسارت‌های سنگینی به تروریست‌ها وارد آمد.»
در همین حال، روسیاالیوم گزارش داد که دولت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای به حملات موشکی و پهپادی ایران علیه اقلیم کردستان واکنش نشان داده است. در این بیانیه آمده است که چنین اقداماتی به حاکمیت عراق و اقلیم کردستان آسیب می‌زند و دولت اقلیم کردستان آن را نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اصل حسن همجواری می‌داند. دولت اقلیم کردستان در ادامه بیانیه خود با اشاره به راه‌های رسیدن به ثبات از ایران خواست که به این حملات پایان دهد.
از سوی دیگر، نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز حملات مکرر علیه عراق را نقض حاکمیت این کشور خواند و درخواست کرد که این حملات متوقف شود. این نهاد اعلام کرد که چنین اقداماتی نه تنها منجر به تشدید تنش می‌شود بلکه مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت. نمایندگی سازمان ملل در عراق تاکید کرد که هرگونه ملاحظات خارجی که کشور همسایه برای حل آن تلاش می‌کند، به‌کارگیری ابزارهای دیپلماتیک تنها راه پیشبرد آن است.ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه نیز در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از اظهارنظرها بیانگر این است که ایران به عراق گفته که اگر اقدام قاطعی علیه تروریست‌ها و تجزیه‌طلب‌ها در نواحی مرزی دو کشور انجام ندهد ایران مجبور خواهد شد که به صورت زمینی اقدام نظامی علیه این گروه‌ها انجام دهد، گفت:«ما موضع خود را در ارتباط با فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در نواحی مرزی دو کشور ایران و عراق پیش از این اعلام کرده‌ایم. امیدواریم که دولت مرکزی عراق با بسط حاکمیت خود و استقرار نیروهای مرزبانی و نظامی خود در طول مرزهای مشترک دو کشور مانع فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب شود تا ایران مجبور نشود برای دفع تهدیدات علیه خود دست به اقدامات بازدارنده دیگری بزند.» او  ادامه داد: «ما به وعده‌هایی که دولت عراق در این زمینه داده همچنان امیدواریم و انتظار داریم که دولت عراق به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و مرزهای دو کشور مرزهای صلح و امنیت باشد.»
سفیر ایران در عراق نیز با بیان اینکه ایران بیش از ۷۰ مدرک و سند به بغداد داده است که ثابت می‌کند نیروهای تروریستی در شمال این کشور حضور دارند تاکید کرد که به طرف عراقی مهلت ۱۰ روزه دادیم تا نیروهای تروریستی مسلح را خلع سلاح کند.
به گزارش ایسنا، محمدکاظم آل صادق، سفیر ایران در بغداد در گفت با شبکه العالم که سازمان موساد رژیم صهیونیستی از طریق خاک کردستان تاسیسات حیاتی ما در کرمانشاه را هدف قرار داد.سفیر ایران همچنین گفت که مساله حمله زمینی به مجموعه‌های مسلح در اقلیم کردستان عراق مطرح نیست. او تاکید کرد که سردار قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه اخیرا سفری به عراق داشت و با روسای سه‌گانه این کشور دیدار کرد. آل صادق همچنین بیان کرد که ایران با دولت فدرال عراق و دولت محلی اقلیم کردستان توافق کرد که در مرزهای ایران و کردستان نیروهای عراقی مستقر کنند اما این توافق اجرایی نشد.
سفیر ایران در عراق روز گذشته نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العهد گفت که از بغداد خواستیم مرزها را از طریق دولت مرکزی این کشور کنترل کند. او تاکید کرد که در مذاکرات با طرف عراقی از دولت این کشور خواستیم تا برای اجرایی کردن موضوع خلع سلاح مخالفان جمهوری اسلامی ایران جدول زمانی تعیین کند. آل صادق خاطرنشان کرد که ایران خواستار خلع سلاح مخالفان و بازگرداندن آنها به اردوگاه‌ها به عنوان پناهنده شد. سفیر ایران در بغداد اعلام کرد که دولت عراق با دو خواسته ما موافقت کرد و برای موضوع خلع سلاح مهلت خواست. او همچنین خاطرنشان کرد که دو طرف ایرانی و عراقی موضوع تبادل افراد تحت تعقیب بر اساس تفاهم‌نامه میان دستگاه قضایی دو کشور را بررسی کردند.
این در حالی است که منابع عراقی از برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی درمورد اقدامات ایران و ترکیه در خاک عراق در پارلمان این کشور خبر دادند. به گزارش موازین نیوز، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که این پارلمان روز سه شنبه جلسه‌ای غیرعلنی درخصوص حملات ایران و ترکیه به اقلیم کردستان عراق برگزار می‌کند. یک منبع پارلمانی نیز این خبر را تایید کرده است.
پیش از این وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای ضمن محکومیت این حملات، مدعی شد که این اقدامات یک‌جانبه و خصمانه عاملی برای ایجاد ثبات نخواهد بود و پیش از این نیز در مواضعی اعلام کردیم که این‌ تعرض آشکار به حاکمیت عراق و امنیت شهروندان آن تهدیدی مداوم به شمار می‌رود و منجر به افزایش تنش در منطقه می‌شود. وزارت خارجه عراق در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که در راستای حفظ حاکمیت عراق و امنیت مردم این کشور ، اقدامات دیپلماتیک در سطوح بالا را اتخاذ خواهد کرد.