چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

ترکیه حملات خود به شمال عراق و سوریه را تشدید کرد

عزم اردوغان برای افزایش فشار بر کردها

همدلی|  محسن رفیق: آنکارا اعلام کرده است که عملیات نظامی در شمال سوریه و عراق محدود به حملات هوایی نخواهد بود و در صورت نیاز از نیروهای زمینی نیز استفاده خواهد شد. بر اساس اعلام رئیس جمهور این کشور عملیات هوایی در شمال عراق و سوریه موفقیت‌آمیز بوده است و در این عملیات، حدود ۷۰ جنگنده و پهپاد شرکت کردند. اردوغان ادعا کرده است که ارتش کشور او ۸۹ هدف را با موفقیت منهدم کرده که شامل پناهگاه‌ها، مخفیگاه‌ها و تونل‌ها، انبارهای مهمات، مقرها و پادگان‌های آموزشی تروریست‌هایی بوده است که کشور و امنیت مرزهای ترکیه را در شمال سوریه و عراق را تهدید می‌کرده است. این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، ترکیه به تازگی ۴۵ هدف در عمق ۱۴۰ کیلومتری شمال عراق و ۴۴ هدف در عمق ۲۰ کیلومتری سوریه را مورد حمله قرار داده است. 
به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حین بازگشت از قطر در گفتگو با خبرنگاران گفت که مذاکراتی با رؤسای جمهور آمریکا و روسیه درباره عملیات هوایی پنجه‌ شمشیر در شمال سوریه و عراق نداشته است. اردوغان اضافه کرد: «جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌دانند که ما می‌توانیم هر زمان که بخواهیم این عملیات را انجام دهیم. ما منتظر اجازه هیچ کسی نمی‌مانیم و آمریکا از این به بعد باید این را خوب بفهمد.» اردوغان گفت: «بسیار ناراحتیم از اینکه هم‌پیمان ترکیه در ناتو در سال‌های اخیر هزاران کامیون مهمات و سلاح برای مناطق سوری که تروریست‌ها در آنجا فعال هستند، فرستاده است. این روند از دوره باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ادامه داشته است و در دوره بایدن نیز تغییری نکرده است.» اردوغان گفت: «عملیات نظامی در شمال سوریه و عراق قطعا محدود به حملات هوایی نخواهد بود و بعد از بررسی و مشورت از نیروی زمینی نیز استفاده خواهد شد. ستاد ارتش ترکیه و وزارت دفاع درباره مشارکت نیروی زمینی تصمیم خواهند گرفت.»
پیش از این روزنامه ینی‌شفق ترکیه گزارش داد، عملیات هوایی ترکیه در شمال سوریه می‌تواند اولین گام به سوی عملیات زمینی باشد. همچنین خبرگزاری کردی فرات نیز گزارش داده بود که ترکیه بار دیگر به شهر کوبانی در شمال سوریه حمله هوایی کرده است. فرهاد شامی، رئیس مرکز رسانه‌ای نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها (قسد)، شامگاه شنبه در توییتر نوشت که هواپیماهای ترکیه در حال حمله به شهر کوبانی هستند. به دنبال آن خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت دفاع ترکیه گزارش داد که یک عملیات هوایی علیه ی‌پ‌گ، شاخه نظامی پ‌ک‌ک یا همان حزب کارگران کردستان ترکیه که هر دو توسط آنکارا به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی شده‌اند، در شمال سوریه و شمال عراق در حال انجام است.
روزنامه ینی‌شفق روز دوشنبه گزارش داد که ۸۹ هدف تروریست‌ها در جریان عملیات هوایی در سوریه و عراق منهدم شد و بسیاری از رهبران پ‌ک‌ک از بین رفتند. این روزنامه گزارش داد که این عملیات هوایی اولین گام به سوی عملیات زمینی احتمالی در سوریه تلقی می‌شود. به گزارش ینی‌شفق، عملیات ترکیه در ابتدا برای یکشنبه شب برنامه‌ریزی شده بود اما یک روز زودتر آغاز شد چون مقامات آمریکایی که از این عملیات مطلع شده بودند، از قبل آن را رمزگشایی کردند.
گروه ضدتروریسم اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که نیروی هوایی ترکیه بیش از ۲۵ حمله به مواضع گروه‌های مسلح کرد در کردستان عراق و شمال سوریه انجام داده و ۳۲ شبه نظامی ی‌پ‌گ را حذف کرده است. همچنین خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه گفت که تازه‌ترین حملات هوایی ترکیه در شمال سوریه و عراق پایگاه‌های شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک را منهدم کرده است. به گفته وزارت دفاع ترکیه، این عملیات هوایی با هدف قرار دادن ی‌پ‌گ (یگان‌های مدافع خلق) مطابق با حق دفاع از خود براساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل انجام شده است. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفته بود که گمان می‌رود دستور حمله تروریستی مرگ‌بار یکشنبه گذشته در مرکز استانبول از شهر مرزی کوبانی سوریه صادر شده است. در جریان انفجار استانبول شش تن کشته و بیش از هشتاد تن زخمی شدند.
این در شرایطی است که منابع خبری روز گذشته از حمله راکتی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) به شهری در استان غازی‌آنتپ ترکیه خبر دادند. به گزارش خبرگزاری آناتولی، مقامات محلی در استان غازی آنتپ ترکیه در این زمینه اعلام کردند که نیروهای یگان‌های مدافع خلق کُرد با شلیک پنج موشک منطقه کارکمیش را در این استان هدف قرار دادند. شبکه اسکای نیوز عربی تعداد کشته‌های این حمله را سه تن از جمله یک کودک اعلام کرد. خبرنگار آناتولی نیز در این باره گزارش داد که موشک‌های شلیک شده به یک مدرسه، دو خانه و یک منطقه کشاورزی در نزدیکی گذرگاه مرزی کارکمیش اصابت کرده‌اند. یکشنبه نیز حملات متقابلی میان گروه‌های کرد مسلح در سوریه و ترکیه انجام شده بود.
دولت ترکیه شبه‌نظامیان کرد را مسئول انفجار در خیابان استقلال استانبول در ۱۳ نوامبر می‌داند که منجر به کشته شدن شش نفر و مجروح شدن بیش از ۸۰ نفر شد. هیچ گروهی مسئولیت انفجار در این خیابان شلوغ را بر عهده نگرفته است و گروه‌های کرد نیز دست داشتن در این انفجار را رد کرده‌اند. دولت ترکیه حزب کارگران کردستان را مسؤول این انفجار دانسته است.
در همین زمینه پیشتر نیز به دنبال انفجار تروریستی در خیابان استقلال استانبول، ترکیه از هدف قرار دادن مواضع گروه‌های تروریستی در شمال سوریه خبر داده بود. به گزارش خبرگزاری آناتولی وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مواضع گروه‌های تروریستی پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) و ی.پ.گ (یگان‌های مدافع خلق) در شمال سوریه را هدف حملات خود قرار داده است. در این بیانیه آمده است: «پهپادهای شناسایی نیروهای مسلح ترکیه دو سامانه راکتی آماده پرتاب و چندین تروریست پ.ک.ک و ی.پ.گ که آماده نفوذ به منطقه عملیاتی نبع السلام (چشمه صلح) در شمال سوریه بودند را رصد و شناسایی کردند.»
وزارت دفاع ترکیه در ادامه گزارش داد: «در ادامه محل حضور تروریست‌ها و سامانه‌های راکتی توسط توپخانه ارتش ترکیه هدف قرار گرفت.» در همین حال، مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به گروه‌های مخالف سوری از حملات توپخانه‌ای ترکیه به روستای ام‌حرمله در حومه حسکه خبر داد. طبق این گزارش، ارتش ترکیه همچنین حملاتی را به مناطق تل‌الورد، خربة شعیر، دادا عبدال، البوبی و الأسدیة در شمال غرب حسکه خبر دادند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از مجروح شدن چند نظامی در این حملات خبر داد.
این در حالی است که پس از این انفجار سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که احتمالا تروریست‌های کُرد، عامل بمب‌گذاری استانبول باشند و چند مظنون در این رابطه بازداشت شده‌اند. سویلو توضیح داد که مظنونان در اظهاراتشان گفته‌اند که اگر دستگیر نمی‌شدند به کجا می‌رفتند و این منجر به یک ارزیابی اولیه شد مبنی بر اینکه دستور این اقدام از کوبانی صادر شده است. کوبانی شهری با اکثریت کُردنشین در شمال سوریه است. حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک‌.ک) که چند دهه است جنگ چریکی علیه ترکیه به راه انداخته، از سوی اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی به شمار می‌رود.