مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


جنگ روایت‌ها درباره شهادت«کیان پیرفلک»

همدلی|  تاکنون روایت‌های مختلفی از ماجرای شلیک گلوله به کیان پیرفلک منتشر شده است. برخی از مسئولین می‌گویند که چند موتور سوار عاملی اصلی این جنایت بوده‌اند. اما مادر کیان که از نزدیک شاهد ماجرا بوده است روایت دیگری دارد. حالا نماینده سابق این حوزه انتخابیه نیز روایتی نزدیک به روایت مادر کیان را اعلام کرده است. البته این روایت واکنش‌های منفی زیادی در پی داشته است. رسانه‌های اصول‌گرا از روز جمعه یعنی از زمانی که مادر کیان روایت خود را اعلام کرد، او را به مورد انتقادات جدی قرار داده‌اند. نماینده سابق ایذه هم که روایت متفاوتی را در صداوسیما گفته بود با واکنش خوبی مواجه نشد. صداوسیما فایل سخنان او را از روی سایت خود حذف کرد. 
رسانه‌های اصولگرا در 24 ساعت گذشته به‌شدت به مادر کیان پیرفلک به خاطر سخن گفتن از نوع کشته شدن کودکش حمله کرده‌اند. خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشته: «یکی از روایتهای پربازدید از حادثه مربوط به مادر کیان، کودک شهید حادثه تروریستی ایذه است که اظهاراتش دو محور اصلی دارد.
 اول اینکه می‌گوید به همسرم گفتم ساعت ۶ تیراندازی شروع می‌شود! و اگر از کمربندی برویم بهتر است. و در جای دیگر می‌گوید وقتی در محل حادثه از مقابل نیروهای پلیس عبور کردیم، به ما گفتند برگردید و وقتی برگشتیم، ماشین به رگبار بسته شد. درباره ادعای اول مادر کیان مشخص نیست او از کجا می‌دانسته ساعت ۱۸ تیراندازی شروع می‌شود! همین موضوع مباحث مختلفی درباره سایر اقدامات مادر کیان پدید آورده اما شاید یک احتمال هم این باشد که منبع او، پیجی در اینستاگرام به نام «قیام ایذه» بوده که هم از شروع اقدامات مسلحانه در این روز خبر داده بود و هم لحظاتی پس از ترور، با خوشحالی اعلام کرد راکبان دو موتورسوار اقدام به کشتن تعدادی بسیجی کردند، اما پس از مشخص شدن واقعیت ماجرا و حضور یک کودک بین شهدا، به سرعت خط روایت تغییر کرد هرچند نهایتا به دلیل گاف‌های محرزی که داده بود، این پیج به طور کامل حذف شد.»
تسنیم ادامه داد:« درباره دیگر ادعای مادر کیان؛ او می‌گوید وقتی از مقابل ماموران عبور کردیم پس از مسافتی به ما گفتند برگردید، وقتی برگشتیم به سمت خودرو تیراندازی شد.... این سخن مادر کیان اما بیش از اینکه ادعای او یعنی کشته شدن پسرش به دست نیروهای انتظامی را اثبات کند، خلاف آن را نشان می‌دهد. زیرا اگر ماموران به هر دلیلی و با هر شکلی قرار بود جلوی آنها را بگیرند همان ابتدا می‌توانستند این کار را انجام دهند و از سوی دیگر همانطور که خودش می‌گوید هنگام عبور آنها از مقابل نیروهای پلیس، آنها یک طرف خیابان ایستاده بودند، در حالی که بین افرادی که مورد هدف تروریستها قرار گرفتند، نیروهای پلیس هم هستند و همین بخش موید این است که وقتی خودروی پدر کیان از مقابل جماعت اغتشاش‌گر دور می‌زند و به سمت نیروهای پلیس بازمی‌گردد، آتش و تیراندازی تروریست‌ها هم شروع می‌شود و در این بین کیان پیرفلک نیز به شهادت می‌رسد.»
با این حال بسیاری معتقد هستند که افکار عمومی توجه بیشتری به سخنان مادر کیان داشته است. در عین حال حجت‌الله درویش پور نماینده سابق ایذه در سخنانی در تلویزیون اعلام کرده که همان کسانی که به خودرو تیراندازی کردند همان افراد کیان و پدرش را به هلال احمر منتقل کردند. این سخنان درویش پور از سایت صداوسیما حذف شد. اما او بعد در مصاحبه ای با ایلنا به تفسیر درباره اتفاقات روز چهارشنبه در ایذه توضیح داد.
درویش پور گفت: «دقیقا مشخص نیست افرادی که به ماشین پدر کیان تیراندازی کردند و سپس او را به بیمارستان هلال احمر بردند چه کسانی بودند اما احتمالا نهادهای امنیتی بتوانند این افراد را شناسایی کنند. من واقعا نمی‌دانم این افراد چه کسانی هستند و کسی هم این موضوع را اعلام نکرده است. این افراد لباس یا فرم نظامی بر تن نداشتند. لباس شخصی به تن داشتند حالا این لباس شخصی‌ها چه کسانی هستند، نه من اطلاع دقیق دارم و نه کسی گفته است دقیقا چه شخصیت‌هایی هستند.»
او افزود: «مادر کیان برای پدرش صحبت کرد چون پدر ایشان پسرخاله من هستند. بعد هم برای همسرش تعریف کرد که همسر ایشان هم پسر دخترخاله من است. بنابراین از خانواده که سوال کردم، از قول مادر کیان این صحبت شده است، افرادی که زدند، خودشان نیز مجروحان را به بیمارستان هلال احمر که در همان نزدیکی است(محل استقرار نیروهای نظامی و انتظامی بوده است)، منتقل کردند.»
این نماینده سابق ادامه داد: «آن‌طور که به من گفته شد، دو تا سه تیر به جلوی ماشین زده شده است و حدود ۵ تیر هم به اطراف ماشین که سه تای آن به بدن میثم پیرفلک اصابت داشته و یک تیر هم به بدن کیان اصابت کرد که منجر به شهادت کیان شد. دیشب که تماس گرفتم، گفتند حال ایشان رو به بهبود است و دو تا از گلوله‌ها بیرون آورده شده است، اما تکلیف یکی از تیرها هنوز مشخص نیست که چرا نتوانستند آن را از تن پدر کیان خارج کنند، اما سطح هوشیاری او بهتر شده است. 
من فکر می‌کنم نهادهای امنیتی و مسئول، پیگیر این موضوع خواهند بود، کسانی که تیراندازی کردند از هر طرفی که باشند، در نهایت این شناسایی رخ خواهد داد و به مردم معرفی می‌شوند. حالا ممکن است چند اتفاق رخ داده باشد یعنی آن تیراندازها چند نفر و در چند نقطه باشند. بالاخره دوربین‌هایی در سطح شهر وجود دارد و ماموران امنیتی در سطح شهر حضور داشتند و فکر می‌کنم ابعاد این ماجرا روشن خواهد شد که این تیراندازها چه کسانی بودند. موضوع تیراندازی توسط موتورسوارها را تکذیب نمی‌کنم، اما تایید هم نمی‌کنم. چون من اطلاعی از آنچه اتفاق افتاده ندارم اما درباره مرگ کیان که کسب اطلاع کردم، به این شکل گفتند که موتورسواری به این ماشین شلیک نکرده است اما درباره اتفاقات دیگر باید نهادهای امنیتی پاسخگو باشند.»