مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رئیس جمهور همچنان توجهی به اعتراضات ندارد؛

رئیسی یک گام عقب‌تر از اژه‌ای و قالیباف

همدلی| سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری دیروز در یازدهمین اجلاس شورای‌عالی استان‌ها سخنرانی کرد. سخنرانی رئیسی دیروز مفصل بود. او درباره موضوعات مختلفی از جمله شوراها و مشکلات دولت صحبت کرد. اما با این وجود رئیسی اشاره ای به اعتراضات مردم نداشت. او به عنوان رئیس جمهوری نسبت به مشکلات کشور که محل نقد و اعتراضات مختلف مردم است تقریبا سکوت کرده است. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر بیشتر مقامات عالی کشور حتی روسای دو قوه دیگر نیز نسبت به مسائل کشور موضع‌گیری داشته‌اند و سعی کرده‌اند درباره مواضع خودشان تغییراتی در نظر بگیرند. از جمله آن که غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه به تنهایی مسئله گفت وگوی ملی را پی‌گیری کرده و بارها از صحبت با منتقدان بحث به میان آورده است. هرچند که بسیاری به ایده او نقد دارند، اما با این حال او یک گام از رئیسی پیش‌تر رفته است. از طرف دیگر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در نطق‌های اخیر خود در صحن علنی مجلس بارها از اصلاح حکم‌رانی گفته و درباره اعتراضات مردمی صحبت کرده است. 
اما در این میان رئیسی به عنوان رئیس جمهوری سعی کرده که از عملکرد دولت خود دفاع کند. دفاعی که توجهی به انتقادات ندارد و بیشتر روی این محور حرکت می‌کند که دولت با وجود مشکلات توانسته اموری را به پیش ببرد. او دیروز هم بدون آن که درباره انتقادات مردمی صحبت کند اشاره به مسئله انجام اصلاحات در کشور داشت و از تغییر مدیران ناکارآمد صحبت کرد. 
رئیسی در بخشی از سخنانش با تأکید بر ضرورت پیگیری جدی امور اصلاحی چه در ساختارها و چه در رفتارهای شخصی اظهار داشت: «اعضای محترم شوراها به هیچ وجه انجام امور اصلاحی را عقب‌نشینی تلقی نکنند. مهم آن است که کار و امور مردم چرخشی داشته باشد که مورد رضایت مردم قرار گیرد و بتواند کار را پیش ببرد و کارآمد باشد؛ این مهم است.»
رئیس جمهور اضافه کرد: «در این زمینه و در زمینه جابه‌جایی مدیران و کارکنان، آبروی افراد بسیار مهم است، اما آبروی نظام، آبروی یک مجموعه اداری کارآمد خیلی ارجحیت دارد. باید آبرو و حرمت افراد حفظ شود، اما حرمت و جایگاه سازمانی که می‌خواهد به مردم خدمت کند، بالاتر از اینها است.»
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه با وجود خواست دشمن و به برکت خون مطهر شهیدان و تلاش کسانی که در جای جای این کشور شبانه‌روز خدمت می‌کنند، آینده را روشن می‌بینیم، خاطرنشان کرد: «دشمن ۴۳ سال است که علیه ما توطئه و فتنه‌گری می‌کند. همه مسئولان در بخش‌های مختلف بدانند که امروز مهم‌ترین وظیفه ما خدمت کردن به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، برداشتن موانع از پیش راه تولیدکننده و فعال اقتصادی و کسانی است که می‌خواهند در عرصه‌های مختلف کار و تلاش کنند.»
رئیسی در ادامه سخنانش به موضوع کنار گذاشتن برخی مدیران صحبت کرد و گفت: «کسانی که نمی‌خواهند با این نگاه تحولی کار کنند، کسانی که می‌گویند نمی‌شود و نشد، این افراد نباید در مصدر امور و در جایگاه تصمیم‌گیری قرار گیرند. این افراد باید از مسیر اصلی خدمت کنار گذاشته شوند، تا این راه ادامه پیدا کند. کارمندی، کارشناسی، مدیری اگر به هر دلیل نمی‌خواهد، جواب مردم را نمی‌دهد، راه را برای خودش بسیار سخت می‌بیند، نگاهش نگاه ما نمی‌توانیم است، این فرد را باید در حاشیه قرار داد و متن و مسیر را در اختیار کارمندان و کسانی قرار داد که روحیه‌شان، روحیه کار، تلاش، گره‌گشایی از زندگی مردم و در یک کلمه روحیه ما می‌توانیم، است.»
رئیس جمهوری در ادامه افزود: «کسانی که نمی‌خواهند با این نگاه تحولی کار کنند، کسانی که می‌گویند نمی‌شود و نشد، این افراد نباید در مصدر امور و در جایگاه تصمیم‌گیری قرار گیرند. این افراد باید از مسیر اصلی خدمت کنار گذاشته شوند، تا این راه ادامه پیدا کند. کارمندی، کارشناسی، مدیری اگر به هر دلیل نمی‌خواهد، جواب مردم را نمی‌دهد، راه را برای خودش بسیار سخت می‌بیند، نگاهش نگاه ما نمی‌توانیم است، این فرد را باید در حاشیه قرار داد و متن و مسیر را در اختیار کارمندان و کسانی قرار داد که روحیه‌شان، روحیه کار، تلاش، گره‌گشایی از زندگی مردم و در یک کلمه روحیه ما می‌توانیم است.»
رئیسی در حالی این سخنان را مطرح می کند که طی ماه های گذشته وزرای کابینه او محل انتقادات جدی مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده‌اند. طی روزهای اخیر هم وزیر بهداشت به علت مشکلات مختلف حوزه دارو و درمان به‌شدت از سوی نمایندگان مورد نقد قرار گرفته است. برخی از نمایندگان اعلام کردند که قصد دارند وزیر بهداشت را استیضاح کنند. در هفته های گذشته اقلام دارویی مختلفی با کمبود شدید مواجه شد. موضوعی که برخی آن را ناشی از حذف ارز ترجیحی دارو و ضعف مدیریت وزارت بهداشت می دانند. با این حال تاکنون رئیسی درباره این ضعف عملکرد دولت خود هیچ صحبتی نکرده است و حاضر نشده که به خاطر آن از مردم عذرخواهی کند. 
رئیسی در حالی سعی می کند که اشاره ای به ضعف عملکردی دولت خود نداشته باشد که حتی اصول‌گرایان هم تصمیم گرفته اند خیلی صریح تر درباره ضعف وزرا و تیم‌های مشاوره او سخن بگوند. عباس سلیمی نمین از چهره‌های مشهور اصول‌گرا در این باره به صراحت صحبت کرده است. 
به گزارش فردا او گفته: «باید به شرایط جنگی تن بدهیم، اگر قبول داریم اکنون صهیونیست‌ها با تمام توان به میدان آمدند تا ایران را زمین بزنند، ما هم باید به شرایط ویژه تن بدهیم، لذا خیلی نباید اهل رودربایسی باشیم. اگر فردی در مقام وزارت قوی ظاهر نشد، در مسئولیت مهم دیگری او را به کار نگیریم که همان تجربه ناموفق دوباره تکرار شود. دولت باید صداقتش را با برخی تحرکات معقول همراه کند، دولت باید تیم‌های مشاوره خودش را تقویت کند و از دایره‌ای که برخی‌ها می‌خواهند اطراف دولت ترسیم کنند خودش را فراتر ببرد. من قطعا آینده را روشن می‌بینم، منتها باید نتایج کارهای دولت برای آحاد جامعه ملموس شود.»
سلیمی نمین افزوده: «در آمریکای لاتین شاهد هستیم دولت‌هایی دارند سر کار می‌آیند که تقابل جدی با آمریکا دارند، این برای ما یک فرصت جدی است. البته دولت فعالیت‌های خوبی را برای گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی در دست اقدام دارد، اما در بخش‌های دیگر نیز این رویکرد باید به سرعت دنبال شود. دولت حتی اگر نیروهای جوان به کارگرفته است، حتما باید تیم‌های مشاوره‌اش را تقویت کند. مشاورینی که بتوانند به آنها برای حل مسئله و باز کردن میادین جدید کمک کنند. در برخی امور کُندی‌هایی را از دولت شاهدیم به خصوص تعویض نیروهایی که در ۱۶ ماه گذشته تجربه خوبی از مدیریت آنها کسب نکردیم، باید رودربایستی را کنار گذاشت تا تحرکات خودمان را براساس یک اشرافی بر مسائل بین الملل و مسائل داخلی بهتر رقم بزنیم.»