فوتبال، بازی نیست!
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2074
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


دستور رئیس قوه قضاییه برای برخورد جدی با عوامل ناامنی؛

ناآرامی‌ها به روایت آمار

همدلی|  بعد از چندین روز از اعتراضات سراسری نسبت به کشته شدن مهسا امینی، کم‌کم منابع رسمی آمارهایی از کشته شدگان این اعتراضات و تعداد بازداشتی‌ها را اعلام می‌کنند. هرچند که هنوز هیچ مرجعی آمار سراسری در این باره به ویژه درباره کشته شدگان حوادث اخیر اعلام نکرده اند، اما برخی رسانه های خارج از کشور ارقامی را اعلام کرده اند که البته از سوی منابع داخلی تایید نشده است.
 دیدار وزیر کشور از 11 مجروح فراجا
وزیر کشور پس از عیادت ۱۱ تن از نیروهای فراجا که گفته می شود در ناآرامی‌های اخیر با چاقو، شمشیر، نارنجک، زیر گرفتن با ماشین و سنگ پراکنی مورد حمله قرار گرفته و آسیب دیده بودند، گفت: «از دستگاه قضا انتظار داریم با عاملان اصلی و سران این اغتشاشات به شکل قانونی، قاطع، سریع و عبرت‌آموز برخورد کند.» به گزارش ایرنا، این افراد دارای شکستگی های متعدد هستند که باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. وزیر کشور در این عیادت از نزدیک در جریان چگونگی مجروح شدن این افراد و آنچه در صحنه این اغتشاشات رخ داده، قرار گرفت. وی از صدماتی که از ناحیه گروه‌های آشوبگر به نیروهای فراجا به دلیل مدارا با معترضان وارد شده بود، متاثر شد و گفت از دستگاه قضا انتظار داریم با عاملان اصلی و سران این اغتشاشات به شکل قانونی، قاطع، سریع و عبرت‌آموز برخورد کند.
 گفتگوی رئیسی با خانواده شهید تبریزی
به نوشته همشهری آنلاین همچنین رئیس جمهور شامگاه شنبه با خانواده شهید تبریزی مدافع امنیت، زنده‌یاد حسین اجاقی گفت‌وگو کرد. سید ابراهیم رئیسی در این گفتگوی تلفنی با قدردانی از مجاهدت‌های این شهید والامقام در مقابله با آشوبگران و صیانت از امنیت شهر تاریخی و ولایتمدار تبریز در روزهای گذشته، شهادت او را به خانواده‌اش تبریک و تسلیت گفت. رئیس جمهور حضور پرشکوه مردم در مراسم تشییع شهید اجاقی را نماد دلبستگی جامعه با فرهنگ ایثار و شهادت دانست و خاطرنشان کرد: «حضور حماسی مردم شهر تبریز در مراسم تشییع پیکر این شهید بزرگوار، نشانه قدرشناسی این مردم نسبت به مدافعان امنیت و انزجار آنان از آشوب‌طلبان و اخلال‌گران نظام و امنیت عمومی است.»
آیت‌الله رئیسی خطه قهرمان‌پرور آذربایجان را گرانیگاه مبارزه برای استقلال و آزادی ایران در تاریخ معاصر خواند و گفت:« تبریز چه در جریان انقلاب اسلامی و چه در پیش از آن، همواره یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های دفاع از استقلال و آزادی ایران بوده است و امروز نیز مردم ولایتمدار و میهن‌دوست این شهر، اجازه نخواهند داد امنیتی که به بهای خون صدها هزار شهید بدست آمده، از سوی گروه‌های سازماندهی‌شده و معارضان جمهوری اسلامی ایران، خدشه‌دار شود.»
رئیسی در پایان این گفتگو بر پیگیری پرونده شهادت شهید اجاقی از سوی مراجع مسئول تاکید کرد و به خانواده این شهید اطمینان داد، دولت با جدیت در کنار دستگاه‌های امنیتی و قوه قضائیه، در راستای مجازات عاملان این جنایت تلاش خواهد کرد. شهید حسین اجاقی از بسیجیان شهر تبریز بود که در جریان مقابله با اغتشاشات اخیر در این شهر، از سوی آشوبگران مورد اصابت چاقو قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
 بازداشت 69 نفر در ملایر
در همین رابطه سلمان اسماعیلی فرماندار ملایر اعلام کرده: «عده ای اغتشاشگر قصد داشتند ملایر را نا امن کرده و به صورت مردم چنگ زنند اما با حضور فداکارانه نیروهای مقتدر انتظامی و امنیتی و هوشمندی مردم، اوضاع مدیریت و نقشه بدخواهان نقش برآب شد. در اتفاقات اخیر گذشته ۶۹ نفر بازداشت شدند و از تعدادی از آنها انواع سلاح گرم و سرد، فشنگ و مواد انفجاری کشف شد.»
اسماعیلی تصریح کرد: «تاکنون سابقه و ارتباط تشکیلاتی بعضی از آنها با سازمان تروریستی منافقین و ضدانقلاب خارجی محرز شده است. بنابر اطلاعات موجود برنامه شب گذشته دشمنان در ملایر، پروژه کشته‌سازی بود که ناکام ماند.»
فرماندار ملایر افزود: «از خانواده‌ها و جوانان‌ خواهشمندیم مانند همیشه وفاداری خود به ایران و اسلام و انقلاب را به نمایش گذاشته و فریب دشمنان و بدخواهان را  نخورند.»
 دستگیری۷۳۹ در گیلان
فرمانده انتظامی گیلان، نیز از دستگیری مجموع ۷۳۹ نفر در حوادث اخیر خبر داد و گفت:«روز گذشته یک تیم خرابکاری از استانه ای جنوبی وارد استان شده بود که قبل از هر اقدامی، شناسایی و دو نفر هم دستگیر شدند.»
سردار ملکی در جمع خبرنگاران درخصوص آخرین گزارش مقابله با اغتشاشگران، اظهار کرد: «طی سه روز گذشته شاهد تحرکاتی از سوی اراذل اوباش و اغتشاشگران بودیم که خوشبختانه با حضور مقتدرانه پلیس، بسیج و سپاه و همچنین پشتیبانی مرجع قضایی برخورد قاطعی صورت گرفت و در مجموع ۷۳۹ نفر که ۶۰ نفر آنها بانوان بودند دستگیر شدند.» شهرام کرمی، دادستان کرمانشاه نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به ناآرامی‌های کرمانشاه، اظهار کرد: «متأسفانه در جریان اغتشاشات روز گذشته ۲ نفر به قتل رسیده‌اند.» به گزارش فارس، وی افزود: «مطمئن هستیم این اتفاق توسط عوامل ضدانقلاب رخ داده چراکه این افراد با سلاح‌های غیرسازمانی هدف قرار گرفته‌اند.»
دادستان کرمانشاه ادامه داد: «در جریان این نا آرامی‌ها ۲۵ نفر از معترضین و نیروهای انتظامی و همچنین مردم عادی که توسط معترضین مورد هجوم قرار گرفتند، نیز مجروح شده‌اند.»
دادستان عمومی و انقلاب ساری از دستگیری چند عضو داعش و کومله در اغتشاشات اخیر مازندران خبر داد و گفت: «با دستگیری این افراد و لیدرهای اغتشاشگران، کیفرخواست آنان صادر و پرونده به دادگاه ارسال شده است. در ناآرامی‌های چند روز گذشته استان ۴۵۰ آشوبگر بازداشت شدند.»
 تایکد رئیس قوه قضائیه بر برخورد با اغتشاشگران
رئیس قوه قضاییه در جریان حضور سرزده در مقر یگان امداد فراجا، ضمن برقراری تماس تلفنی با سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران، با چند تن از نیروهای فراجا که طی روزهای اخیر به صورت شبانه‌روزی در راستای تأمین امنیت شهروندان فعالیت کرده‌اند به گفت‌وگو پرداخت و از این جهت که همه این نیروها حتی در روز تعطیل نیز به ایفای مأموریت و خدمت به شهروندان مشغولند، به صورت ویژه از آنها قدردانی کرد.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه نیروهای فراجا در راستای حفاظت و صیانت از امنیت و اموال مردم در برابر اقدامات اغتشاشگران، حضوری فعال و اثرگذار در میدان دارند، گفت: «به مقامات قضایی ذیربط که مسئول رسیدگی و تکمیل پرونده‌های عناصر اغتشاشگر هستند تاکید کرده‌ام که در روند بررسی‌ها و تحقیقات خود، به دقت همه مستندات و ادلّه موجود از جمله موارد و مطالب ارائه شده از ناحیه نیروهای انتظامی و اقاریر و اظهارات افراد دستگیرشده را مورد لحاظ قرار دهند.»    
رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید از مقر فرماندهی انتظامی تهران و یگان امداد فراجا، با اشاره به تلاش دشمنان و پیاده‌نظام آنها برای ایجاد آشوب و اغتشاش در کشور و تهدید و تحدید امنیت شهروندان از این طریق، گفت: «نیروهای فراجا به عنوان حافظان امنیت مردم، از ناحیه دشمنان و اذناب آنها، مورد بیشترین هجمه‌ها قرار گرفتند، اما این هجمه‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها کوچکترین خللی در اراده نیروهای جان‌برکف فراجا در راه تأمین امنیت و آرامش مردم ایران اسلامی ایجاد نکرد.»رئیس دستگاه قضا در جریان بازدید از مقر یگان امداد فراجا بار دیگر بر برخورد قاطعانه و بدون مماشات با عناصر اصلی و حرفه‌ای اغتشاشات تاکید کرد و گفت: «قوه قضاییه در کنار سایر دستگاه‌ها از جمله نیروهای فراجا به هیچ وجه اجازه نخواهد داد، روند زندگی روزمره مردم و شهروندان بازیچه دست عناصر اغتشاشگر و آشوب‌طلب شود.»
رییس قوه قضاییه در ادامه بازدید از یکی از بازداشتگاه‌های تهران که تفهیم اتهام تعدادی از بازداشت شدگان وقایع اخیر نیز انجا انجام می‌شود، بازدید کرد و با تعدادی از متهمان به صورت چهره‌به‌چهره گفتگو کرد و در جریان مسائل و پرونده آنها از نزدیک قرار گرفت.
وی در راستای بازدیدهای میدانی خود از بخش‌ها و واحدهای مسئول در حفاظت از امنیت شهروندان، روز گذشته نیز در دادسرای جرائم امنیتی تهران حضور یافت و نحوه رسیدگی به امور و پرونده‌های ناظر بر عناصر تهدیدکننده امنیت مردم را مورد بررسی قرار داد و دستوراتی را در راستای تسریع در تکمیل پرونده‌های قضایی عناصر اصلی و حرفه‌ای اغتشاشات اخیر صادر کرد.
 ترکیب کشته‌شدگان روزهای اخیر
 از سوی دیگر وزیر کشور دولت سیزدهم در گفگتوی وزه خبری درباره‌ی جانباختگان اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر گفت: یک دسته کسانی هستند که مربوط به غرب و شمال غرب کشور هستند که متاسفانه گروه های ضد انقلاب در آنجا فعالیت دارند. بخش دوم افراد بی‌گناهی هستند که توسط آشوب‌گران مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفتند و بعضا کشته شدند. دسته دیگر کسانی هستند که ممکن است در مقابله با ورود به اماکن حساسی همچون کلانتری، فرمانداری یا بخشداری کشته شده‌باشند. افراد دیگر، کسانی هستند که در جاهای دیگر کشته شده‌اند و به داخل تجمع‌ها آورده شده‌اند. موارد متعددی در این زمینه وجود دارد که برای تهییج افکار عمومی و خاموش نشدن اعتراضات انجام دادند و بعضی هم تسویه‌حساب شخصی شده‌اند. گزارش کامل این حادثه متعاقبا منتشر خواهد شد. دستور اکید فرماندهی فراجا این بوده است که نیروهای فراجا به همراه خود سلاح نداشته باشند. فقط در دفاع از مقرها و اماکن حساس شلیک انجام شده‌است. اگر فراجا با افرادی مواجه شود که تیراندازی می‌کنند، تکالیف قانونی دارند که باید به آن عمل کنند.
 آماری از تخریب‌های صورت گرفته
در همین ارتباط خبرگزاری فارس نوشت که دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با اشاره به تخریب 219 دستگاه خودپرداز در اغتشاشات اخیر، گفت: آشوبگران 11 شعبه بانک را به آتش کشیدند و گزارش سرقت از 2 شعبه نیز برای بررسی‌های بیشتر به مراجع ذی صلاح ارسال شد .علیرضا قیطاسی، در گفت‌‌و‌گو با این خبرگزاری اظهار داشت: اغتشاشگران شیشه‌های 240 شعبه در سراسر کشور را شکستند، همچنین 6 شعبه در استان‌های خراسان شمالی و ایلام با تخریب 90 درصدی و 6 شعبه بانک نیز با تخریب 60 تا 80 درصدی مواجه شد‌ند.قیطاسی اظهار کرد: اغتشاشگران دستگاه‌های خودپرداز 219 شعبه بانک را تخریب کردند، همچنین 134 دستگاه‌ دوربین ‌نصب شده‌ در بیرون از بانک‌ها به صورت کامل از بین رفته‌اند.دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی تصریح کرد: اغتشاشگران 11 شعبه بانک را به آتش کشیدند و گزارش سرقت از 2 شعبه نیز برای بررسی‌های بیشتر به مراجع ذی‌صلاح ارسال شده‌است. وی با بیان اینکه تابلوی 10 بانک به صورت کامل از بین رفته است، افزود: بانک‌ها به عنوان اموال عمومی در اغتشاشات اخیر صدمه زیادی دیده‌اند و این مساله موجب از بین رفتن حقوق عامه مردم خواهد شد.