مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


استاندار چهارمحال و بختیاری خبر داد:

واریز مرحله دوم تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده

 استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: مرحله دوم تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده استان واریز شد و بانک‌ها کار پرداخت را انجام می‌دهند.
غلامعلی حیدری در جلسه بررسی آخرین وضعیت اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سفرهای متعدد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به استان برکات زیادی داشته است، اظهار کرد: خدمات ارزشمندی در این استان در راستای محرومیت‌زدایی صورت گرفته است، باید تلاش کنیم تا این خدمات بیش‌تر شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به کوهستانی بودن استان، گفت: این مسئله موجب شده است تا با کمبود زمین برای ساخت مسکن در استان مواجه باشیم، همچنین قیمت زمین در استان بالا است.
وی تاکید کرد: رونق در ساخت و ساز مسکن موجب ایجاد اشتغال و همچنین فعال شدن صنایع مرتبط می‌شود، بنابراین باید به سمت ساخت و ساز حرکت کنیم.
حیدری با بیان اینکه فصل سرما در چهارمحال و بختیاری سریع آغاز می‌شود، عنوان کرد: بنابراین بازسازی مناطق سیل‌زده، زلزله‌زده و همچنین عملیات ساخت و ساز در طرح نهضت ملی مسکن باید تا قبل از شروع بارش‌ها آغاز شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: دستگاه‌های خدمات‌رسان برای ارائه خدمات در محلاتی که ساخت مسکن در طرح نهضت ملی در آن‌جا انجام می‌شود، مشکلی ندارند و باید از اعتبارات داخلی خود و منابع ملی نیز کمک بگیرند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ساخت و ساز مسکن‌های باقی‌مانده در طرح نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری که متقاضی واریز وجه داشته است باید ظرف یکماه آغاز شود، گفت: در شهر شهرکرد ساخت مسکن ۳۷۰۰ متقاضی در این طرح آغاز نشده است، شرکت آب و فاضلاب باید زیرساخت تامین آب را از منابع داخلی انجام دهد.
حیدری تصریح کرد: یک واحد تولید بتن و قطعات بتنی توسط شرکت بنیاد بتن اصفهان در چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی شود و این شرکت پس از اتمام طرح نهضت ملی مسکن نیز در استان برای تولید قطعات بتنی مستقر باشد.
استاندار چهارمحال و بختیاری در پایان خاطرنشان کرد: مرحله دوم تسهیلات بازسازی مناطق زلزله‌زده استان واریز شد و بانک‌ها کار پرداخت را انجام می‌دهند.
در ادامه علی حیدری- سرپرست معاونت عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه عملکرد گروه‌های ساخت در استان ضعیف است، اظهار کرد: اگر مجموعه‌ای بخواهد مسکن را در تعداد زیاد بسازد، زیرساخت‌ آن را نیز تامین می‌کند، اما در گروه‌های ساخت این کار زمانبر می‌شود، در حوزه گروه‌های ساخت این استان رتبه آخر کشور را دارا است.
وی بیان کرد: در طرح نهضت ملی مسکن زمین رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد، به‌نظر می‌رسد که در روستاها نیز باید تخفیفاتی برای هزینه زمین در نظر گرفته شود و یا این اراضی به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار متقاضیان گذاشته شود.
حیدری در پایان گفت: خاکبرداری برخی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در سیل در روستای بارده به اتمام رسیده است، اما تاکنون اعتباری برای بازسازی مناطق زلزله‌زده در استان اختصاص پیدا نکرده است.
در ادامه فرشید ریاحی- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه از ۴۳ شهر استان، تنها شهر شهرکرد دارای جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر است، اظهار کرد: متولی ساخت مسکن در روستا و شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است .
وی بیان کرد: نحوه ورود بنیاد مسکن به ساخت و ساز در طرح نهضت ملی در شهرکرد باید تعیین تکلیف شود.
ریاحی عنوان کرد: به‌علت نبود زیرساخت در برخی محلات، فعالیت گروه‌های ساخت در چهارمحال و بختیاری بسیار کند است و جزو استان‌های آخر هستیم.
در پایان حسینعلی مقصودی- مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: در مجموع در ۴۳ شهر استان در طرح نهضت ملی مسکن ۸۱ هزار و ۶۳۱ ثبت‌نام در ۶ فاز انجام شده است، اظهار کرد: برای ۱۸ هزار و ۹۶۷ نفر تاکنون افتتاح حساب انجام شده و آورده ۱۴ هزار و ۳۷۰ متقاضی بالای ۴۰ میلیون تومان است.
وی بیان کرد: عمده متقاضیان مسکن در طرح نهضت ملی در چهارمحال و بختیاری در شهرهای اردل، بروجن، بن، چلگرد، شلمزار، فردانبه، شهرکرد، هفشجان، سورشجان، سامان، فرخشهر، سفددشت، طاقانک، وردنجان و نافچ است.
مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در خصوص تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن، عنوان کرد: ۵۰ درصد زمین در فارسان تامین شده است، اما تامین زمین در سودجان، بلداجی، کیان و لردگان منتج به نتیجه نشده است.
وی بیان کرد: انبوه‌سازی در طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای شهرکرد، بروجن و فرخشهر انجام می‌شود، عملیات ساخت و ساز ۳۰۰۰ واحد مسکونی در شهرکرد آغاز شده است.