مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


ایران، آماده ارسال 600هزار تن سوخت به لبنان

همدلی| ایران به هیات رسمی لبنانی که اکنون در تهران به سر می‌برد اعلام کرده است که طی ۵ ماه ۶۰۰ هزار تن سوخت به لبنان ارسال خواهد کرد. این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، نفت‌کش‌های ایرانی حامل سوخت آماده هستند که طی یک یا دو هفته آینده به سمت لبنان حرکت کنند. پیش‌ازاین وزارت خارجه لبنان اعلام کرده بود که عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار و رایزنی کرده است. وزارت خارجه لبنان اعلام کرد که امیرعبداللهیان در این دیدار بر آمادگی ایران برای ارسال سوخت به لبنان و تقدیم کمک‌های دیگر برای غلبه بر مشکلات تأکید کره است. این در شرایطی است که از روز شنبه گذشته یک هیات رسمی لبنانی به تهران آمده است تا در خصوص پرونده سوخت و برق و کمک‌های ایران به لبنان با مسئولان ایرانی رایزنی کند. این هیات لبنانی با مسئولان مربوطه در وزارت نیرو و نفت ایران نیز رایزنی کرده‌اند.شبکه لبنانی المنار به نقل از یک مسئول در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت اعلام کرد: «مسئولان ایرانی و لبنانی در خصوص سه موضوع رایزنی می‌کنند؛  کمک به لبنان در زمینه سوخت بر اساس توافق انجام‌شده با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان و ولید فیاض، وزیر انرژی این کشور، اصلاح شبکه‌های برق و ساخت نیروگاه‌های تولید برق.» این مسئول همچنین اعلام کرد که نفت‌کش‌های ایرانی حامل سوخت آماده هستند که طی یک الی دو هفته آینده به‌سوی لبنان حرکت کنند و در بندری که طرف لبنانی مشخص می‌کند پهلو بگیرند.
در همین حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی در خصوص  اخبار منتشرشده در مورد سفر تیمی از وزارت انرژی لبنان  به ایران و دیدار اخیر سفیر  ایران در بیروت با وزیر انرژی لبنان گفت: «روابط ایران با دولت و ملت لبنان روابط دوستانه‌ای  است و ایران همواره تلاش کرده در جهت کمک به رفع مشکلات لبنان اعم از مشکلات سیاسی و به‌ویژه در دو سال اخیر کمک به رفع مشکلات اقتصادی لبنان و خاصه در حوزه انرژی نقش سازنده‌ای را ایفا کند.  ایران در  چارچوب مناسبات سازنده و دوستانه با  لبنان و در راستای  توسعه همکاری‌های دوجانبه با این کشور  در سطوح مختلف  با این کشور ارتباط دارد و گفت‌وگوهایی هم با وزارتخانه‌های مربوط به حوزه انرژی لبنان انجام داده است.»
 کنعانی با بیان اینکه حمایت از دولت‌های دوست و کمک به رفع مشکلات اقتصادی آن‌ها از سیاست‌های اصولی ما است و این موضوع در مورد لبنان نیز صدق می‌کند، گفت: «گفت‌وگوهایی بین دو کشور در سطوح مختلف انجام‌شده است ازجمله در دیدار سفیر ایران با  مقامات لبنان ازجمله وزیر انرژی این کشور. ما بر مبنای خواست دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم که در چارچوب ظرفیت‌های فنی و اقتصادی دو کشور راهکارهای کمک اقتصادی به لبنان را  بررسی کنیم،  در این چارچوب گفت‌وگوها ادامه دارد  و ایران متناسب با ظرفیت‌های خود و متناسب با ظرفیت لبنان حتماً آمادگی دارد به رفع مشکلات لبنان در چارچوب منافع و مصالح دوجانبه کمک کند. این سیاست کلی و اصولی ایران است و ان‌شاءالله  با مذاکرات بین دو کشور زمینه برای کمک اقتصادی به لبنان بیشتر از گذشته فراهم شود.»کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش‌کننده مبنی بر اینکه آیا این کمک رایگان خواهد بود؟ گفت: «بحث رایگان مطرح نیست. گفت‌وگوهای ما در حوزه مناسبات اقتصادی و تأمین انرژی در قالب یک بسته در حال انجام  است و موضوع رایگان موضوعیت ندارد، بلکه کمک به رفع مشکلات انرژی هم در حوزه سوخت و هم در حوزه برق مطرح است و امیدواریم مذاکرات پیش رو بین دو کشور به رفع بخشی از نیازهای ملت لبنان کمک کند.»
پیش‌ازاین نیز، دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه برادران ایرانی وعده کمک در زمینه تأمین سوخت به ما داده‌اند، گفت که هیاتی از وزارت انرژی این کشور عازم‌ تهران خواهد شد. او تأکید کرد: «برادرانمان در جمهوری اسلامی ایران به ما وعده دادند که در زمینه سوخت به لبنان کمک کنند.» همچنین ولید فیاض، وزیر انرژی و منابع آبی دولت پیشبرد امور لبنان در اظهاراتی گفته بود: «ما از هر کمک و بخششی که از طرف دولت‌های دوست بیاید استقبال می‌کنیم.» او تأکید کرد: «ما در این راستا مشخصات سوخت موردنیاز برای نیروگاه‌های تولید برق را آماده کردیم و به طرف‌های ذی‌ربط اعلام می‌کنیم و بر روی سایت وزارت انرژی نیز قرار خواهیم داد.» وزیر انرژی لبنان تأکید کرد: «نیروگاه‌های تولید برق به هر یک لیتر سوخت نیاز دارند و با توجه به افزایش دمای هوا در تابستان این امر بر هیچ‌کس پوشیده نیست.»این اظهارات الفیاض در پاسخ به سخنان اخیر سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان است که گفته بود آمادگی تأمین سوخت از ایران را دارد. دبیر کل حزب‌الله لبنان اخیراً در گفت‌وگو با شبکه المیادین در خصوص بحران سوخت لبنان تأکید کرد: «من حاضرم از ایران سوخت وارد کنم اما مساله این است که دولت لبنان باید این امر را بپذیرد، هیچ‌کسی در لبنان جرات این کار را ندارد زیرا از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند.»
همچنین وئام وهاب، رئیس حزب التوحید العربی لبنان نیز تأکید کرد که پیشنهاد سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان برای آوردن سوخت از ایران تحولی مثبت است و باید اجرایی شود. هرکس که با این پیشنهاد مخالفت کند باید رسوا شود. وهاب در ادامه خاطرنشان کرد: «به عقیده من مخالفت با این پیشنهاد خیانت به مردم و منافع مردم است زیرا نفتی که از عراق وارد کردیم آخر ماه اوت به پایان خواهد رسید. از سوخت ایرانی استقبال می‌کنیم.»