حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

مسافران سفر رئیسی جمهور به نیویورک چه کسانی هستند؟

همراهان رئیسی؛ از دیپلمات تا شاعر

همدلی| دولت تلاش کرده که تبلیغ کند برخلاف دوره‌های گذشته این بار رئیس‌جمهوری در سفر به نیویورک هیأت کوچکی را همراه خود به این سفر می‌برد؛ اما تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که در این هیأت همراه کم‌جمعیت افرادی هستند که هیچ ارتباطی با سفر سیاسی یک رئیس‌جمهوری ندارند. ازجمله منابعی گزارش دادند که در این تیم یک شاعر نیز حضور دارد.
ایرنا ارگان رسمی دولت گزارش داده، رئیس‌جمهور صبح دوشنبه در صدر هیأتی سیاسی عازم نیویورک، مقر سازمان ملل شد تا از پتانسیل این نهاد برای پیگیری منافع ملی و تبیین گفتمان سیاست خارجی دولت سیزدهم به‌عنوان گفتمانی برآمده از انقلاب اسلامی بهره گیرد. آیت‌الله رئیسی با گفتمان نظم و عدالت در نیویورک حضور دارد؛ «نظم عادلانه بین‌المللی از طریق چندجانبه‌گرایی اقتصادی»
سخنرانی رئیس‌جمهور عصر چهارشنبه سی‌ام شهریور، در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی این نهاد بین‌الملل آغاز می‌شود و آن‌طور که آیت‌الله رئیسی معتقد است، «سازمان ملل محل تبیین ظلم‌هایی است که جهان امروز از آن رنج می‌برد و در واقع می‌تواند یکی از جلوه‌های جهاد تبیین باشد؛ اگر بتوانیم به وظیفه خود درست انجام دهیم می‌تواند تبیین خوبی برای بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران باشد.»
اما در این سفر چه کسانی آیت‌آلله رئیسی را همراهی می‌کنند؟ رئیس‌جمهور ایران خلاف رویه‌های روسای جمهور قبلی، با تعداد محدودی به نیویورک رفت؛ یعنی همراه با هیأت سیاسی ۵ نفره. «غلامحسین اسماعیلی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه و «علی باقری» معاون سیاسی او، «محمد جمشیدی» معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور و «وحید جلال زاده» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند.
در همین ارتباط علی صدری‌نیا یکی از اعضای تیم رسانه‌ای همراه رئیس‌جمهور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حالا ۱۴ ساعت پرواز کرده‌ایم... از ساعت ۷:۳۰ صبح به دنبالِ ظهرِ دوشنبه دویده‌ایم و حالا بعد از ۱۴ ساعت حرکت، تازه به ساعتِ دوازدهِ ظهرِ دوشنبه رسیده‌ایم... در این سال‌ها برای ساخت مستند کم سفر نرفته‌ام اما این سفر کمی تفاوت دارد... چند روزی است دارم به این تفاوت فکر می‌کنم؛ مهم است که تو وقتی دوربینت را روشن می‌کنی درگیر زرق‌وبرق‌های ظاهری یک شهر هستی، درگیر برو و بیای چهره‌ها و مسئولانی که هر کدام در خاک سرزمین‌شان کسی هستند برای خودشان؛ یا اینکه لحظه‌به‌لحظه داری به آن تفاوت فکر می‌کنی... شاید به خاطر همین فکرهای چندروزه‌ام بود که سیزده ساعت پیش، در سخنرانیِ پایِ پروازِ رئیس‌جمهور، در بین همه صحبت‌هایش یاد کردن از یک نفر، بیشتر از بقیه جملات و کلمات در گوش من زنگ زد... یادآوری اسم سردار قهرمان ایرانیان، آن‌هم قبل از این سفر معنادار بود... هم معنادار برای هیات ایرانی که یعنی می‌داند به کجا و برای چه سفر می‌کند... و هم معنادار و دارای پیام برای دیگران که تصور نکنند برخی اتفاقات فراموش‌شدنی است.
بااین‌حال خبرآنلاین گزارش داده، درحالی‌که تصاویر منتشرشده از هیات همراه رئیسی، گویای همراهی پنج، شش نفر در سفر نیویورک است اما گویا، تعدادی دیگر نیز با پرواز جداگانه‌ای به آمریکا رفته و در نیویورک به تیم همراه رئیس‌جمهور پیوسته‌اند و نفرات این تیم افزایش‌یافته است. بر اساس تصاویر منتشرشده در برخی رسانه‌ها، مهدی خانعلی زاده (فعال توئیتری)، علی صدرنیا (فعال رسانه‌ای) و نیز حامد عسگری (شاعر) ازجمله افراد ملحق شده به هیات همراه رئیسی در نیویورک هستند.