حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

گزارش رسانه ها از برگزاری تجمعات در برخی شهرها

اعتراض خیابانی به گشت ارشاد

همدلی|  تجمعات اعتراضی به کشته شدن مهسا امینی در شهرهای مختلف ادامه دارد. دیروز در شهرهای مختلفی ازجمله تهران همچنان مردم معترض به خیابان آمدند و خواستار جمع شدن گشت ارشاد شدند. دانشگاه‌های مختلفی نیز شاهد اعتراض دانشجویان بودند. ازجمله دیروز در دانشگاه علم و صنعت دانشجویان تجمع اعتراضی برگزار کردند.ایسنا دراین‌باره نوشت: «تعدادی از شهروندان تهرانی در اعتراض به عملکرد گشت‌ ارشاد و درگذشت مهسا امینی تجمعی را در خیابان حجاب برگزار کردند. در این تجمع که با انتقاد نسبت به نوع عملکرد برخی گشت‌های ارشاد همراه بود، از سوی برخی تجمع‌کنندگان شعارهای ساختارشکنانه سر داده شد.»
تسنیم نیز خبر داد: «ده‌ها نفر از مردم غروب دوشنبه در بلوار کشاورز تهران در اعتراض به درگذشت خانم مهسا امینی تجمع کرده و شعارهای اعتراضی سر دادند. این تجمع حدود یک ساعت به طول انجامید و نهایتاً با حضور پلیس مردم متفرق شدند. برخی گزارش‌ها حاکی است که تجمع مشابهی در مشهد نیز انجام‌شده است. درگذشت خانم مهسا امینی موجب تأثر مردم شده است. مردم انتظار دارند که به این موضوع به‌دقت رسیدگی و علت درگذشت به‌صورت شفاف شود.»
فارس نیز از آتش زدن چند سطل زباله و سنگ‌پرانی به ماشین پلیس توسط تجمع‌کنندگان گزارش داد. و نوشت: «یگان ویژه با گشت موتوری وارد صحنه شد و با استفاده از باتوم و گاز اشک‌آور افراد را متفرق کرد.»ایرنا نیز نوشت: «جمعی از مردم تهران عصر دوشنبه در برخی خیابان‌های پایتخت در اعتراض به درگذشت مهسا امینی دست به تجمع زدند. این تجمعات ۲۰۰ - ۳۰۰ نفره در محدوده خیابان‌های بلوار کشاورز، وصال و میدان ولی‌عصر برگزار و سبب ترافیک در حرکت خودروهای عبوری شد.تعدادی از تجمع‌کنندگان شعارهای ساختارشکنانه سر دادند و برخی افراد حاضر در این تجمع نیز دست به تخریب اموال عمومی زده و به خودرو نیروهای پلیس فراجا حمله کردند که باعث صدمه به این خودروها شدند.نیروهای فراجا نیز در واکنش به این رفتار ساختارشکنانه برخی معترضان، با کمترین درگیری، به متفرق کردن تجمع‌کنندگان پرداختند.»
انتشار ویدیوهایی از برخورد میان معترضان و نیروی انتظامی نیز نشان می‌دهد که در برخی شهرهای دیگر ناآرامی‌هایی در جریان بود. اگرچه برخی رسانه‌های خارجی مدعی کشته شدن چند نفر نیز شدند ولی تاکنون منابع داخلی این موضوع را تایید نکردند. موضوع کشته شدن مهسا کریمی دیروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد. هرچند که برخی از نمایندگان وعده پیگیری و جلسه با مسئولان نیروی انتظامی را مطرح کردند اما دراین‌بین برخی از نمایندگان رسماً در صحن علنی گفتند که آنان نگران توهین به مقامات رسمی هستند. محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه ۲۹ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی گفت: «حادثه تلخی که در جریان یک احضار رخ داد، همه مردم عزیز ما را در سطح کشور آزرده‌خاطر کرد، چه تقصیر قصور بوده باشد و چه نباشد، حادثه بسیار تلخی بود و مقامات کشور به‌صورت گسترده اظهار ناراحتی و تأثر کردند و در کنار آن نیز بر پیگیری‌ها تأکید نمودند.»نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم افزود: «در حاشیه آن اهانت‌هایی به حجاب و مقامات رسمی شد و باید مجلس در قبال آن قدم محکمی‌بردارد، استدلال‌های نادرست و اتفاقات تلخی که رخ داد، باید جامعه‌شناسانه و روان‌شناسانه بررسی گردد و برای آن راه‌حل‌های روشنی اتخاذ کنند.»
دیروز همچنین عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود گفت: «در آستانه عضویت ایران در اجلاس شانگهای و نشست مجمع عمومی سازمان ملل عده‌ای قصد دارند از فضای پیش‌آمده برای خانم مهسا امینی که باید به خانواده وی تسلیت گفت، سوءاستفاده کنند.»
روح‌الامینی ادامه داد: «به‌عنوان یک پدر داغدار که خانم امینی را مانند دختر و فرزند خود می‌دانم، نصیحت می‌کنم و تذکر می‌دهم که افرادی که مسائل را پیگیری می‌کنند از جاده انصاف خارج نشوند و جمهوری اسلامی همیشه مظلوم را مظلوم‌تر نکنند.»
وی افزود: «این فرصت به ضدانقلاب، سلطنت‌طلبان، کومله و منافقین که در خون ۱۷ هزار شهید ترور شنا می‌کنند، داده نشود بسیار واضح است که مهسا امینی بهانه بوده و اصل نظام در این تحرکات نشانه است. به‌عنوان یک پدر داغدار توصیه می‌کنم مسیر را از مسیر ضدانقلاب جدا کنند.»
 جلسه کمیسیون امنیت ملی با نیروی انتظامی
دراین‌بین رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره این‌که طرحی را در خصوص گشت ارشاد به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است، گفت: «طرحی داده نشده است؛ بلکه پیشنهادی را مطرح کردم مبنی بر اصلاح بخشی از قوانین جزایی ما که به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد با جرائم مشهود به‌عنوان ضابط قضایی عام برخورد کند و حجاب ذیل این جرائم مشروط تعریف‌شده است.»این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «قرار است با تعدادی از نمایندگان پیشنهادی را طرحی و آماده کنیم برای اصلاح بخشی از قوانین تعزیری و مجازات اسلامی که برخورد در موضوع حجاب را تحت عنوان یک جرم مشهود در اختیار نیروی انتظامی قرار داده تا برخورد کند که به نظر من اگر این را بتوانیم اصلاح کنیم و تحت عنوان طرح اصلاحیه برای مجازات بیاوریم بخشی از این اقداماتی که نیرو انتظامی انجام می‌دهد محدود می‌شود و نمی‌تواند بدون حکم قضایی افراد را بازداشت کند.»
وی در پاسخ به اینکه افکار عمومی مطالباتی را همچون برچیده شدن گشت ارشاد مطرح می‌کند، آیا نمایندگان می‌توانند این مطالبه را پیگیری کنند، عنوان کرد: «معتقدم مجلس نمادی از اراده عمومی مردم است، در حال حاضر ما شاهد یک کنش گسترده هستیم و یک نوع همگرایی و اتحاد بین طیف‌های سیاسی، فعالان مدنی، اجتماعی و فرهنگی را شاهد هستیم که نشان‌دهنده اراده عمومی ملت ایران است و دیدگاه‌های مردم را در این کنش گسترده اجتماعی بیان می‌کنند، به‌هرحال مجلس باید در عرصه قانون‌گذاری و نظارت نمادی از اراده عمومی‌باشد.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «اگر این مسئله را آسیب‌شناسی نکنیم و صرفاً در همین موضوعی که اتفاق افتاده خلاصه کنیم و پرونده بسته شود و هیچ اصلاحاتی در روش‌ها، ساختارها و سیاست‌ها رخ ندهد، بعید نیست این حادثه تکرار شود.»
وی درباره این‌که آیا قرار است کمیته حقیقت‌یابی در مجلس برای اتفاقات رخ‌داده صورت گیرد، گفت: «من از این موضوع اطلاع ندارم. بحث کمیته حقیقت‌یاب باید در هیات رئیسه و در صحن مطرح شود ولی تا جایی اطلاع دارم هم کمیسیون شوراها و امور داخلی جلسه‌ای با نیروی انتظامی جلسه داشته است و گزارشات این دوستان را شنیده است و ما هم در کمیسیون امنیت ملی جلسه‌ای با نیروی انتظامی خواهیم داشت و اسناد؛ مدارک و فیلم‌ها را مشاهده می‌کنیم.»
 وعده پیگیری قالیباف
دیروز رئیس مجلس هم در صحن علی در نطق پیش از دستور خود به مردم درباره ماجرای کشته شدن مهسا امینی وعده داد. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی نطق پیش از دستور خود طی سخنانی، گفت: «درگذشت خانم مهسا امینی را به خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم، درگذشت ایشان، داغی بر دل‌های ما گذاشت و از ساعات اول اطلاع نمایندگان از وقوع حادثه، ارکان نظارتی مجلس با حساسیت تمام، فرایند رسیدگی این حادثه را در دستور کار خود قرار دادند. این‌جانب مجدداً تأکید می‌کنم که رسیدگی دقیق و اطلاع‌رسانی تمامی ابعاد پرونده‌ی درگذشت ایشان، ضروری است؛ لازم است کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی با حداکثر دقت و موشکافی کامل تمامی زوایا، در سریع‌ترین زمان ممکن نتیجه کارشناسی خود را برای اطلاع نمایندگان و مردم شریف ایران گزارش کند.»وی اضافه کرد: «همچنین کمیسیون مذکور وظیفه دارد علاوه بر بررسی مصداقی درگذشت مرحومه مهسا امینی، برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد، فرایندها و شیوه اجرا در گشت‌های امنیت اخلاقی فرماندهی کل انتظامی را موردبررسی قرار دهد تا برای رفع شدن اشکالات موجود در چگونگی اجرای آن، اقدام شود. متأسفانه دستگاه‌های متعدد فرهنگی و اجتماعی در مقوله حجاب وظایف ایجابی خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند، در چنین شرایطی مواجهه با هنجارشکنی‌ها، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تر با ضوابطی روشن و استفاده از نیروهای آموزش‌دیده، توسط فرماندهی کل انتظامی دارد تا با مسئولیت‌پذیری کامل، از اعمال سلیقه‌های شخصی و خطاهای فردی و سیستمی جلوگیری نماید و این اقدامات موردپذیرش عموم مردم عزیز و نجیب ایران قرار گیرد.»
وی با بیان اینکه یادآوری این نکته مهم لازم است که دشمن همانند رویه همیشگی خود به دنبال موج‌سواری از هر اتفاقی است و التهاب آفرینی و ایجاد آشوب در کشور را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: «متأسفانه عده‌ای در داخل نیز خواسته یا ناخواسته در جهت خواست دشمن حرکت می‌کنند؛ اما مردم عزیز ما هوش سیاسی خود را نشان داده‌اند و فرق بین دلسوزی و منفعت‌طلبی را می‌فهمند و با منافقانی که زمانی، خودشان چند هزار نفر از مردم عادی را شهید کردند و حالا داعیه‌دار درگذشت یک نفر شده‌اند، همراهی نکرده و با اشک‌ تمساح رسانه وابسته به حکومت کودک کش سعودی، گریه نمی‌کنند.»رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: «ان‌شاءالله مجلس هم این اتفاق را برای روشن شدن موضوع و اصلاحات موردنظر ساختارها و فرایندها، رسیدگی می‌کند و مردم نیز اجازه هر نوع سوءاستفاده را به دشمنان و همراهان آنان نخواهد داد.»بااین‌حال تعدادی از نمایندگان مجلس رسماً درخواست بازنگردی درباره گشت ارشاد را مطرح کردند. انور حبیب زاده بوکانی در جلسه علنی دیروز (سه‌شنبه) در تذکری گفت: «در روزهای اخیر خبر بازداشت مرحومه مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز توسط گشت ارشاد در تهران و سپس جان باختن این دختر جوان باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شد. این حادثه در مرکز پلیس امنیت اخلاقی رخ داد که متأثرکننده است.»
وی با تسلیت به خانواده مهسا امینی گفت: «این موضوع به‌صورت جدی توسط نمایندگان مجلس به‌خصوص نمایندگان کردنشین پیگیری می‌شود. روسای قوا هم قول پیگیری جدی را دادند به‌طوری‌که رئیس مجلس اعلام کرده موضوع با جدیت در مجلس پیگیری شده و گزارش آن را به مردم به‌ویژه مردم کردستان داده می‌شود.»
حبیب‌زاده بوکانی در پایان گفت: «انتظار می‌رود بازنگری در عملکرد گشت ارشاد جزو اولویت‌های کاری مجلس قرار گیرد و در شیوه‌های کاری گشت ارشاد و امربه‌معروف و نهی از منکر تجدیدنظر شود و مجلس نسبت به حقوق شهروندی و اجرای قانون اساسی حساس‌تر و پیگیرتر بوده و برخورد جدی و بدون اغماض با مقصران صورت گیرد.»