فهم گفت‌وگو؛ مقدم بر انجام آن
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2074
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

پاییز بی‌باران در انتظار تهران

سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران با اشاره به اینکه بارندگی‌های تهران نسبت به بلندمدت حدود ۳۵درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: کاهش بارندگی‌ها موجب خشکی افزایش گردوخاک می‌شود.
مازیار غلامی، با توجه گردوغبارهایی که از ابتدای سال تاکنون تهران را تحت تأثیر قرار داده است، اظهار کرد: این گردوخاک‌ها ازنظر منشأ به دودسته گردوخاک‌های محلی و گردوخاک‌های خارجی (کشورهای هم‌جوار)، تقسیم می‌شوند. در گردوخاک‌های محلی، کانون گردوخاک در داخل استان یا استان‌های هم‌جوار نظیر قزوین، البرز، مرکزی، قم و سمنان قرار دارند. وزش بادهای شدید و گاهی خیلی شدید در استان و استان‌های هم‌جوار، سبب شکل‌گیری توده گردوخاک می‌شود و با توجه به جهت و سرعت باد می‌تواند به تهران منتقل شود.
وی ادامه داد: دسته دیگر گردوخاک‌ها هم ناشی از کانون‌های گردوخاک موجود در کشورهای همسایه همچون عراق، عربستان، سوریه، ترکمنستان است. سازوکار شکل‌گیری و انتقال این گردوخاک‌ها متفاوت است و معمولاً تحت تأثیر سامانه‌های جوی با ناپایداری شدید و وزش باد شدید شکل می‌گیرند و با جریانات غربی به کشور منتقل می‌شوند. مقیاس تأثیر این گردوخاک‌ها به‌طور مشخص، بزرگ‌تر از مقیاس محلی است و معمولاً نوار غربی کشور و استان‌های واقع در این نواحی همچون آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما درصورتی‌که الگوی باد مساعد و جهت باد غربی باشد می‌توانند به نواحی مرکزی ایران و حتی تهران نیز منتقل شوند.
به گفته سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران، طی دو سال گذشته به دلیل کاهش بارش قابل‌ملاحظه و افزایش دما، پدیده خشک‌سالی در حال وقوع است که به‌طور مشخص و بارزی در افزایش فراوانی گردوخاک تأثیر گذاشته است.
سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران ادامه داد: در حال حاضر گردوخاک عبوری از کشورهای همسایه برای تهران پیش‌بینی نمی‌شود اما به‌طور محلی و براثر وزش باد شدید و خیلی شدید امکان خیزش گردوخاک در نواحی غربی و جنوبی استان و به‌ویژه طی ساعات عصر و شب دور از انتظار نیست که می‌تواند باعث کاهش کیفیت هوا در بعضی از ساعات شود.