حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

مسئولان قضایی و انتظامی کشور تأکید کردند

پیگیری جدی تخلفات در مرگ مهسا امینی

همدلی|  اعتراضات مردم نسبت به کشته شدن مهسا امینی در گشت ارشاد، روز گذشته در شهرها و دانشگاه‌های مختلف کشور گسترده‌تر شد. دیروز شهرهای مختلفی ازجمله دیواندره شاهد اعتراضات مردمی بودند. همچنین عصر روز گذشته در تهران مردم نسبت به این حادثه تجمع اعتراضی برگزار کردند. همچنین دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر تهران، تهران، علامه طباطبایی و شهید بهشتی نسبت به گشت ارشاد و کشته شدن مهسا امینی تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند. این در حالی بود که دیروز فعالان سیاسی نیز در اعتراض خود را نسبت به گشت ارشاد علنی‌تر کرده و خواستار پایان دادن به آن شدند. هم‌زمان اما دیروز صبح خبری برکناری رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران منتشر شد. خبری که هرچند تأیید نشد اما عصر روز گذشته خبری از تکذیب آن‌هم نبود. صبح دیروز در فضای مجازی اخباری از برکناری رئیس پلیس امنیت اخلاقی منتشر شد که توسط رسانه‌های رسمی منتشر یا تایید نشده بود. بعدازاین خبرگزاری برنا اعلام کرده، بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده است؛ در پی حادثه رخ‌داده برای مهسا امینی، به دستور سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ تا بررسی دقیق و کامل ابعاد پرونده مهسا امینی برکنار شد. بااین‌حال بعد از نشر این خبر از سوی برنا، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در خصوص خبر تودیع رئیس پلیس امنیت اخلاقی توضیحاتی ارائه داد. سرهنگ علی صباحی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: «هیچ‌گونه خبری در خصوص تودیع سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ به مرکز اطلاع‌رسانی رسانی پایتخت اعلام‌نشده است.» برخی منابع خبری از برکناری سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی و جایگزین سرهنگ محمدنژاد به‌جای او خبر داده‌اند؛ بااین‌حال واکنش مرکز اطلاع‌رسانی تهران بزرگ دقیقاً مشخص نمی‌کند که چنین اتفاقی رخ‌داده است یا خیر؟ او صرفاً اعلام کرد که هیچ‌گونه خبری دراین‌باره به مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت اعلام‌نشده است.
 توضیحات فرماندهی انتظامی تهران
بااین‌حال روز گذشته سردار حسین رحیمی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در یک نشست خبری توضیحاتی درباره نحوه دستگیری مهسا امینی ارائه کرد. او گفت: «وی در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده است که با گشت امنیت اخلاقی پلیس روبرو می‌شود و ازنظر تیم پلیس چهار خانم دارای وضعیت مناسبی نبوده‌اند، به سه نفر تذکر داده شده که مشکلشان برطرف شده است.»
رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: «همراه خانم امینی سه خانم و دو آقای دیگر حضور داشته‌اند و پلیس به آن‌ها اعلام کرده است که باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند و یک نفر باید لباس مناسب برای خانم امینی بیاورد و چند دقیقه در محل پلیس امنیت اخلاقی بنشیند تا تذکرات و آموزش‌های قانونی به او داده و سپس به خانواده تحویل داده شود.»
رحیمی با بیان اینکه سه نفر مشکلشان در همان محل و لحظه برطرف شد، گفت: «فقط خانم امینی به مقر پلیس امنیت اخلاقی در ساعت 18:30 روز سه‌شنبه هفته پیش مراجعه می‌کند. وی توسط 5 خانم دیگر و یک همکار خانم ما که در خودرو ون بوده‌اند به پلیس امنیت اخلاقی منتقل می‌شوند.»
وی ادامه داد: «با دو نفر از خانم‌هایی که در کنار مهسا امینی نشسته بودند صحبت کرده‌ایم و این خانم‌ها وارد کلاس شده‌اند و تا زمانی که کلاس کامل بشود و استاد وارد کلاس شود کمی زمان می‌برد و در طول روز چندین کلاس برگزار می‌کنیم و این خانم‌ها گروه‌گروه در کلاس‌ها وارد می‌شوند و تا زمانی که کلاس برگزار شود و خانواده‌ها برای افراد حاضر لباس بیاورند. مهسا امینی از جای خود بلند می‌شود و با یکی از همکاران خانم ما که نظم و انضباط سالن را تأمین می‌کند صحبت می‌کند و سوالی می‌کند و به‌یک‌باره حالش به هم می‌خورد.»
رئیس فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: «خانم امینی از همکار ما سوال کرده که وضع ظاهری‌اش چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا ساپورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود و در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و کمتر از یک دقیقه پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شوند و کار رسیدگی به وضعیت او را شروع می‌کنند.»
سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره اینکه معیار پلیس برای بدحجابی یک نفر چیست، خاطرنشان کرد: «ملاک حجاب برای خانم‌هایی که در خیابان حاضر می‌شوند را خانم‌ها باید بدانند. آن‌ها نمی‌توانند با یک ساپورت و یا مانتویی که جلویش باز است، در انظار عمومی حاضر شوند. ممکن است خانم‌ها و آقایان لباسی بپوشند که مناسب منزل است، اما آن‌ها نمی‌توانند آن لباس را در مکان عمومی بپوشند.»
 صدای اعتراض دانشجویان
دیروز خبرگزاری تسنیم گزارش داد که جمعی از دانشجویان در چند دانشگاه تهران، در اعتراض به ماجرای درگذشت مهسا امینی تجمع کردند. دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه تهران (دانشکده هنر)، دانشگاه شهید بهشتی، تربیت مدرس، علامه در این تجمعات خواستار روشن شدن ابعاد این حادثه شدند و نسبت به گشت ارشاد اعتراض کردند.
دیروز همچنین الیاس حضرتی، دبیرکل حزب اعتمادملی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدابراهیم رئیسی با اشاره به درگذشت مهسا امینی صدور دستور جمع‌آوری گشت ارشاد را خواستار شد‌. او در نامه خود نوشت: «ملت و حکومت ما روزهای تلخ، سخت و سرنوشت‌سازی را از سر می‌گذراند. لازمه گذر از این روزها، توانایی گرفتن تصمیمات مهم و تاریخی است و مسئولیت این امر بر دوش جنابعالی قرار دارد. چند روز اخیر و به‌واسطه فوت خانم مهسا امینی قلب میلیون‌ها ایرانی جریحه‌دار شده است و نگاه مردم و تاریخ به واکنش رسمی حکومت است. ضمن قدردانی از تماس و ابراز تأسف و اظهار همدردی جنابعالی به‌عنوان رئیس‌جمهور مملکت با خانواده مرحومه، از شما تقاضا دارم برای آرام کردن قلب‌های زخم‌خورده و آرامش روح عزیز و دختر ازدست‌رفته‌مان، مقتدرانه دستور جمع‌آوری گشت ارشاد را دهید، گشتی که به عقیده اغلب حقوق‌دانان واجد اعتبار حقوقی نیست. با تمام توان پای این تصمیم مهم و تاریخی خود بمانید، باشد که چنین تصمیمی موجب تسلی خاطر ملت شود و به‌نوعی تقدیر را به شکل دیگری رقم بزند.»
 واکنش رئیس قوه قضاییه
دیروز اما غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه نیز به این ماجرا واکنش نشان داد. او در بخشی از جلسه شورای عالی قضایی با اشاره به موضوع جان‌باختن مرحومه (مهسا) امینی، دختر ۲۲ ساله، به در دست بررسی بودن چگونگی رخ دادن این اتفاق اشاره کرد و گفت: «یک همدردی بسیار فراگیر و دلسوزانه با خانواده این مرحومه در کشور ما از سوی مردم و مسئولان صورت گرفت که این امر بسیار پسندیده بود و این مقوله از روحیه نوع‌دوستی و از آموزه‌های دینی نشأت می‌گیرد.»
رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر پیگیری جدی موضوع فوق‌الذکر از ناحیه قوه قضاییه، اظهار کرد: «قوه قضاییه موضوع جان‌باختن مرحومه امینی را با دقت و موشکافانه پیگیری خواهد کرد و این موضوع در دستور کار قرار دارد.»
رئیس دستگاه قضا با اشاره به دستور خود به رئیس سازمان پزشکی قانونی در راستای بررسی موضوع جان‌باختن مرحومه (مهسا) امینی، اظهار کرد: «در تماسی که با رئیس سازمان پزشکی قانونی داشتم تأکید کردم که موضوع جان‌باختن مرحومه امینی را با دقت و وسواس بررسی کنند؛ در این راستا اقدامات اولیه در پزشکی قانونی صورت گرفته است؛ نمونه‌برداری‌های لازم انجام شده و به آزمایشگاه ارسال شده است؛ باید منتظر ماند تا از طریق بررسی‌های دقیق و تخصصی، نتیجه حاصل شود.»
رئیس عدلیه به  بررسی جنبه‌های فنی دیگر قضیه فوق‌الذکر نیز اشاره کرد و گفت: «به مراجع قضایی دستور داده‌ام که بررسی‌های همه‌جانبه پیرامون موضوع جان‌باختن مرحومه امینی از مقطع و محلی که وی را هدایت کردند، انجام گیرد و دوربین‌های عمومی و خصوصی نیز به‌طور دقیق بررسی شوند.»
وی با اشاره به دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای پیگیری موضوع جان‌باختن مرحومه امینی، گفت: «به دادستان تهران دستور داده‌ام که تحقیقات و بررسی‌های وزارت کشور در خصوص موضوع فوق‌الذکر را نیز مورد ملاحظه قرار دهد.»
دیروز همچنین محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با ایلنا، درباره جلسه کمیته تشکیل شده در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در پی دستور رئیس مجلس برای پیگیری چگونگی درگذشت مهسا امینی گفت: «جلسات اولیه با حضور مسئولان انتظامی و همچنین پزشکی قانونی برگزار شد.» رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: «قرار شده گزارشات به‌صورت مستند و با سند ارائه شود تا اعضای کمیته آن‌ها را بررسی کنند. امروز هم اعضای این کمیته جلسه خواهند داشت. اعضای کمیته در حال بررسی تمامی ابعاد هستند و بعد از بررسی دقیق نتایج را به صحن مجلس ارائه خواهیم کرد.»
اعتراضات گسترده باعث شده تقریباً بسیاری از مقامات کشور نسبت به کشته شدن مهسا امینی واکنش نشان دهند. دیروز علی القاصی مهر رئیس دادگستری تهران نیز با بیان این‌که «در رابطه با اتفاق رخ‌داده برای مرحومه امینی پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است»، گفت: «دادستان عمومی و انقلاب تهران دستوراتی را پیرامون ابعاد این موضوع از نظر رسیدگی‌های قضایی صادر کرده است.»
القاصی با بیان این‌که «دستگاه قضایی به وظیفه خود در قبال حادثه پیش‌آمده برای مرحومه امینی به‌فوریت ورود کرده و موضوع را با دقت موردبررسی قرار داده است»، گفت: «بنای ما آن است که در این مسئله هیچ‌گونه اغماضی صورت نگیرد و هرکسی که تخلفی مرتکب شده است، در چهارچوب موازین قانونی به آن رسیدگی شود. در کنار رسیدگی به اصل ماجرا به موضوع دروغ‌پردازی‌ها در مورد این واقعه نیز با جدیت رسیدگی می‌شود .»