حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

اصول‌گرایان‌ همچنان برخلاف افکار عمومی موضع می‌گیرند

ماله‌کشانِ مرگ

همدلی| از بین همه واکنش‌های انتقادی و اعتراضی کوچک و بزرگی که به گشت ارشاد و ماجرای کشته شدن مهسا امینی شکل گرفت تنها این اصولگرایان بودند که در 48ساعت گذشته سعی کردند تفسیر متفاوتی از خود ارائه کنند. تفسیری که باعث عصبانیت و خشم مردم شده است. تعدادی از نیروهای اصولگرا حتی پا را فراتر گذاشتند و درحالی‌که مسئولان وعده رسیدگی به تخلفات را می‌دهند آنان درصدد برآمده‌اند تا کشته شدن یک دختر جوان را توجیه کنند. این نوع موضع‌گیری آنان البته اتفاق تازه‌ای نیست. همین چند وقت پیش وقتی اعتراضات عمومی نسبت به حضور فرزند معاون زنان ریاست جمهوری در کانادا بالا گرفت اصولگرایان خیلی زود موضوع تند گذشته خود را تغییر دادند و نه‌تنها از حضور فرزند یک مقام ارشد در آمریکای شمالی انتقاد نکردند بلکه درصدد حمایت از آن‌هم برآمدند. حتی برخی از اصولگرایان متذکر شدند که این کانادا رفتن لازم است.
قدیری ابیانه سیاستمدار اصولگرا در واکنش به ماجرای مهسا امینی موضع متفاوتی در پیش‌گرفته است. او در مصاحبه‌ای با انتخاب گفته: «سکته ایشان باعث تأسف است؛ اما اساتیدی که موقع تدریس سکته می‌کنند، روحانیونی که موقع وعظ سکته می‌‌کنند، مریض‌هایی که در آمبولانس و پیش از رسیدن به بیمارستان سکته می‌کنند یا اختلاس‌‌گرانی که موقع کشف اختلاس سکته می‌کنند، همه و همه باعث تأسف است ولی اینکه سکته آنان را بیندازیم گردن نیروی انتظامی، بی‌انصافی است.»
قدیری ابیانه معتقد است: «قانون می‌گوید که خانم‌ها باید حجاب را رعایت کنند. وقتی راجع به حجابشان تذکر می‌گیرند، دست‌کم رعایت کنند و مقاومت نکنند. نیروی انتظامی کار خیلی خوبی کرده و برای آنان کلاس گذاشته است تا آثار منفی حرکت خود را بدانند. ما کسانی را داریم که در زندان سکته می‌کنند، اعدامی‌هایی داریم که پیش از رفتن به‌پای چوبه‌ دار سکته می‌کنند، آدم‌هایی هستند که پای نماز سکته کرده‌اند، این‌ها را که نمی‌توانیم گردن نیروی انتظامی بیندازیم. بگوییم چون گشت ارشاد او [مهسا امینی] را به آنجا برد، سکته کرد و اصلاً پلیس را جمع کنیم. افرادی به دلیل جریمه شدن توسط پلیس سکته می‌کنند، آیا باید به‌طور کل نیروی انتظامی را برچینیم؟ یکی از خانم‌های اقوام ما سکته زد و در آمبولانس و پیش از رسیدن به بیمارستان فوت کرد، الان باید بگوییم آمبولانس نباشد؟ خیر، این حرف‌ها معقول نیست.»
او می‌گوید: «گشت ارشاد مگر چه برخوردی کرده است؟ گفته است که بفرمایید سوار ماشین شوید، به اداره پلیس بیایید و آنجا هم تاریخ داده که در کلاس اخلاق شرکت کنند تا عوارض منفی بدحجابی را بدانند؛ اینکه خیلی هم خوب است، اشکالش چیست؟ مگر اینکه یک عده‌ای بخواهند بهانه کنند و بگویند به‌طور کل گشت ارشاد نباشد که در این صورت باید بگوییم نیروی انتظامی، پلیس ترافیک، زندان، مبارزه با اختلاس و دزدی نباشد، این‌که منطقی نیست. من معتقدم که راه جلوگیری از برخوردها این است که خانم‌ها حجاب و قوانین را رعایت کنند تا فراخوانده نشوند. اتفاقاً تا آنجایی که من دیدم، گشت ارشاد سعی می‌کند خیلی محترمانه برخورد کند؛ اما وقتی به شخصی می‌گوید سوار ماشین گشت شود و آن شخص مقاومت می‌کند، باید با او چه برخوردی داشته باشند؟ یا وقتی به فردی تذکر رعایت حجاب می‌دهند و او به پلیس هم می‌گوید که به شما ربطی ندارد، چه باید بکنند؟ شما رسانه‌ها باید کمک کنید تا افراد بفهمند که باید قانون را رعایت کنند، حتی اگر آن را قبول ندارند. قرار نیست هرکسی قانونی را قبول ندارد، آن را رعایت نکند.»
 حالا یک نفر هم فوت کرده
درحالی‌که تعدادی از نمایندگان مجلس سعی می‌کنند که مسئولانه نسبت به این حادثه تلخ که احساسات عمومی را جریحه‌دار کرده است صحبت کنند برخی از نمایندگان ‌هم با بی‌تفاوتی و بی‌اهمیت دادن این حادثه درباره آن موضع‎گیری کرده‌اند.
حسین جلالی، رئیس دفتر سابق آیت‌الله مصباح یزدی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره همین موضوع می‌گوید: «افراد زیادی روی منبر‌های مختلف صحبت و مردم را ارشاد و هدایت می‌کنند. یک فرد ممکن است کسالت داشته باشد و پشت فرمان خودرو سکته کند، یک فرد هم ممکن است در کلاس ارشاد سکته کند، یک فرد ممکن است در منزل یا بیمارستان سکته کند، یک فرد هم که مثلاً بیماری قلبی داشته به مقر پلیس برای شرکت در کلاس ارشاد برده می‌شود که در آنجا سکته می‌کند.» نکته اینجاست که اصولگرایان تقریباً در یک مسیر تلاش دارند که کشته شدن مهسا امینی را توجیه کنند.
جلالی در گفت‌وگویی که با رویداد 24 داشته اضافه کرده: «یا باید قبول کنیم در کشور قانون داریم یا نداریم. نیروی انتظامی دراین‌باره باید چه‌کار کند؟ آیا نباید قانونی را که برای حجاب در نظر گرفته‌اند اجرا کند؟ اگر می‌خواهیم کشوری قانونمند داشته باشیم باید قانون اجرا شود و نیروی انتظامی هم قانون را اجرا کرده است. هزاران نفر برای ارشاد و هدایت توسط گشت ارشاد به آن محل برده شده‌اند، یک نفر هم دراین‌بین، بیمار بوده که فوت کرده است. نمی‌شود که بی‌قانونی باشد. وقتی قانونی در نظر گرفته می‌شود باید اجرا شود و نیروی انتظامی هم قانون را اجرا کرده است، اما اگر باید قانون عوض شود، پیشنهاد بدهند عوض شود. این قانون را ما نگذاشته‌ایم. قانون امربه‌معروف و نهی از منکر قانون امام حسین (ع) است. آیا ارشاد و هدایت جزو قانون اسلام است یا خیر؟ این برخورد‌ها سلبی نیست، چراکه نه زدوبندی و نه بی‌احترامی بوده و کاملاً تکریم ارباب‌رجوع است. وقتی ویروسی مثل کرونا می‌آید همه‌جا قرنطینه می‌شود، ازاین‌رو وقتی پدیده بدحجابی را به‌عنوان یک ویروس ناپسند در جامعه می‌بینید، برای دفع این ویروس چه‌کار می‌کنید؟»
او تأکید کرده: «یک‌راه زدوبند است که قبول نداریم، یک‌راه زندان است که این را هم قبول نداریم و راه دیگر هدایت و ارشاد است که به نظر بنده این مسیر یکی از روش‌های صحیح و سالم است و محترمانه ارباب‌رجوع را می‌برند. دراین‌بین، حالا یک نفر هم بیمار بوده و فوت می‌کند، نمی‌توان که اصل قانون را زیر سوال برد. این روش، روش درستی است و تا روش جایگزینی پیدا نکنید، همین قانون باید اجرا شود. چند قانون درباره پدیده بدحجابی داریم و این پدیده کاملاً مشخص است. ما موظف هستیم قانون را درباره پدیده بدحجابی اجرا کنیم و این موضوع به نیروی انتظامی ابلاغ شده و نیروی انتظامی هم وظیفه دارد اجرا کند، در غیر این صورت باید مواخذه شود، چراکه قانون محترم است و هیچ‌چیز بدتر از هرج‌ومرج نیست.»
 فضاسازی
حسین رئیسی نماینده میناب نیز تقریباً همین مسیر را دنبال کرده و تلاش کرده که مطالبات مردمی و نظرات مردم را تنها یک فضاسازی رسانه‌ای نشان دهد. حسین رئیسی نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به فضاسازی ضدانقلاب در مورد فوت مهسا امینی گفت: «ضدانقلاب به دنبال حقیقت نیست، بلکه به دنبال سوءاستفاده از مسائل و موضوعات مختلف است. در مورد خانم مهسا امینی هم وضع به همین ترتیب است و دشمن و رسانه‌های معاند و ضدانقلاب و ایادی آن‌ها درصددند تا با مستمسک قرار دادن این موضوع به فضاسازی علیه نظام بپردازند.»
نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: موضوع فوت خانم امینی در عالی‌ترین سطح در قوه قضاییه در حال بررسی و رسیدگی است و پلیس هم به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل کرده و می‌کند و پزشک قانونی هم در حال بررسی‌های خود به‌منظور شفاف‌سازی هرچه بیشتر در این زمینه است. رسانه‌های معاند هدفشان فضاسازی علیه نظام است و نباید به شایعه‌پراکنی‌های آن‌ها توجه کرد. ما در همه مسائل باید به دنبال حقیقت باشیم، نه فضاسازی‌‌ای که انجام می‌شود.»
 علیه رسانه‌ها
برخی دیگر از نمایندگآن‌هم پا را فراتر گذاشتند و رسانه‌های داخلی را موردحمله قرار دادند. جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با فارس، با اشاره به فضاسازی علیه نظام به دنبال قتل خانم مهسا امینی گفت: «فوت خانم مهسا امینی موجب تأسف و تأثر همگان شد و درگذشت هر فردی در هر جامعه‌ای اندوه همگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دنبال دارد؛ چه خانم امینی باشد چه فرد دیگری. به دنبال فوت خانم امینی ما شاهد فضاسازی‌های ضدانقلاب و همین‌طور اصلاح‌طلبان در داخل علیه مجموعه نظام بودیم که این رفتار واقعاً جفا در حق نظام جمهوری اسلامی است.»
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «از رسانه‌های ضدانقلاب که انتظاری نیست، این رسانه‌ها معمولاً با دروغ‌پردازی از وقایع به دنبال ضربه زدن به‌نظام جمهوری اسلامی ایران هستند؛ اما دروغ‌گویی برخی رسانه‌های داخلی جای تعجب دارد.»
کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: ‌«دستگاه‌های مسئول مخصوصاً قوه قضاییه باید نسبت به این دروغ‌پردازی‌ها حساس باشند و اجازه ندهند واقعیت ماجرا پشت دروغ‌پردازی برخی رسانه‌ها پنهان بماند. درخواست ما از قوه قضاییه این است که اجازه ندهد برخی رسانه‌ها مسائل کشور را مثل همین موضوع خانم امینی با دروغ‌گویی و وارونه‌سازی در اختیار مخاطب قرار دهند و افکار عمومی را نسبت به آنچه اتفاق افتاده است جور دیگری جهت‌دهی کنند. قوه قضاییه باید محکم و جدی با این دروغ‌گویی برخورد کند. فعالیت اصلاح‌طلبان‌ هم در این مسئله جای سوال دارد. سوال من از اصلاح‌طلبان که درباره فوت خانم امینی بیانیه صادر می‌کنند این است که چرا وقتی شهردار اسبق اصلاح‌طلبان با گلوله همسرش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به قتل رساند، واکنشی نشان ندادند و بیانیه صادر نکردند.»