حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

روایت مهاجری از چرایی تعلل رئیسی برای تعیین تکلیف برجام

به زمستان اروپا دل خوش کرده‌ایم

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: دل خوش کرده‌ایم که اگر اروپا در زمستان پیش رو از سرما یخ بزند، به سراغ ما خواهد آمد،‌ در حالیکه این توهمی بیش نیست.
به گزارش نامه‌نیوز، گویا در موضوع برجام ریش و قیچی دست سیدابراهیم رئیسی است اما سئوال آن است که پس چرا او تصمیم نهایی را نمی‌گیرد.
محمد مهاجری درباره علت تعلل رئیسی برای تعیین تکلیف برجام گفت:‌ شاید از یک جهت بتوان به آقای رئیسی حق داد،‌ وقتی آقای روحانی با 24 میلیون رأی و آقای ظریف به عنوان دیپلمات شناخته شده در عرصه جهانی مذاکرات را به نتیجه رساندند، در مقابل دلواپسان آن طور آنها را مورد هجمه قرار دادند، طبیعی است که آقای رئیسی با آرای کمتر و وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده به مراتب پایین‌تر از ظریف و همکارانش مقابل هجوم‌های پس از توافق کم خواهد آورد.
وی با بیان اینکه باید به آقای رئیسی حق داد وارد تصمیم‌گیری‌های سخت نشود، افزود:‌ نکته دیگر آنکه آقای رئیسی مرد تصمیم نگرفتن‌هاست. تنها تصمیم او درباره حذف ارز 4200 بود که آن هم دلایل دیگری داشت، هر چند تبعات این تصمیم را نیز بعدا نتوانستند حل کنند. از آنجاکه آقای رئیسی هیچ تصمیم کلیدی و استراتژیک دیگری در دولت سیزدهم نگرفت،‌ در مورد برجام نیز می‌توان گفت او اصلا مرد تصمیمات سخت نیست.
این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره احتمال منتفی شدن توافق با تعلل بیشتر رئیسی برای تصمیم‌گیری اظهار کرد:‌ دستگاه دیپلماسی دولت به ویژه تیم مذاکره کننده یک تحلیل اشتباهی داشتند که فکر می‌کردند،‌ اگر فردا هوا سرد شود همه کشورهای اروپایی پیت‌های نفت‌شان را جلوی در وزارت خارجه می‌گذارند و می‌گویند «جان مادرتان 20 نفت به ما بدهید تا ما خودمان را گرم کنیم». واقعا تصور آنها در همین حد کوتاه بود.
وی ادامه داد:‌ الان دولت متوجه شده که از این خبرها نیست. اروپایی‌ها حتی اگر از سرما هم بلرزند نیاز به انرژی‌شان را از جاهای مختلف دنیا می‌توانند فراهم کنند. اخیرا خبری آمد که آذربایجان در حال تأمین بخشی از نیاز اروپا به گاز است. این نشان می‌دهد اروپایی‌ها دست روی دست نگذاشتند و منتظر ما نشدند بلکه ما باید از آن فرصت مناسب استفاده می‌کردیم تا منافع خودمان را این وسط تأمین کنیم.
این فعال مطبوعاتی با اشاره به وضعیت بازار نفت در صورت عدم حصول توافق بر سر احیای برجام یادآور شد: این زمستان بگذرد نفت ارزان می‌شود و ما نیز همچنان در تحریم‌ها دست و پا خواهیم زد و نمی‌توانیم نفت بفروشیم. با وجود این واقعیت، هنوز دل خوش کرده‌ایم که اگر اروپا در زمستان پیش رو از سرما یخ بزند، به سراغ ما خواهد آمد،‌ در حالیکه این توهمی بیش نیست.
وی افزود: در نهایت مجموعه نظام به این تصمیم خواهد رسید که آقای رئیسی را یا مجبور به توافق یا مجبور به عدم توافق کند، وگرنه آقای رئیسی درباره این موضوع تصمیم نهایی را نخواهد گرفت.