حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

پیش‌بینی افزایش خرید تضمینی گندم به ۹میلیون تن

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: سال گذشته ۴.۵میلیون تن گندم از کشاورز خریداری شد و امسال پیش‌بینی می‌کنیم به هفت میلیون تن برسد و امیدواریم با اجرای طرح کشاورزی قراردادی این رقم به ۹میلیون تن برسد. به گزارش ایسنا، جواد ساداتی نژاد در مراسم رونمایی از تأمین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی با تأکید بر اجرای کشاورزی قراردادی، اظهار کرد: در بحث اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها، اگر حمایت بانک مرکزی نبود مشکلات بسیاری را شاهد بودیم. بخش کشاورزی باید رشد کند که برای رسیدن به این منظور نیازمند حکمرانی خوب هستیم و یکی از اصول این حکمرانی الگوی کشت مناسب است. با توجه به خشک‌سالی حاکم در کشور و ضرورت محافظت از آب به‌عنوان مایه حیات و با توجه به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، باید الگوی کشت متناسب با آب باشد. 
 کشاورزی قراردادی اقدامی ملی برای خودکفایی
وی افزود: در اجرای الگوی کشت مناسب باید سازوکار لازم برای حرکت در این مسیر ایجاد و قیمت‌گذاری مناسب انجام شود، از سوی دیگر از کشاورز نیز حمایت کنیم. یکی از راه‌های حمایت از کشاورز، کشاورزی قراردادی است که رشد و الگوی کشاورزی و حکمرانی خوب در این بخش را به دنبال دارد.  کشاورزی قراردادی اقدام ملی در جهت حمایت از خودکفایی کشور و امنیت غذایی و استقلال کشور است و از بانک‌ها درخواست داریم ما را در این مسیر حمایت کنند. 
 اجرای کشاورزی قراردادی گندم در دو میلیون هکتار
ساداتی نژاد با اشاره به‌سرعت تغییر کاربری زمین در کشور، گفت: در شرایطی که کشاورزی اقتصادی نباشد، زمین تغییر کاربری می‌دهد و بر این اساس برای کشاورزی اقتصادی و تجاری باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت کنیم که بانک مرکزی قدم اصلی در این خصوص را برداشته است. در بحث خودکفایی گندم در ابتدا قیمت گندم اصلاح و در گام بعدی قیمت کود اصلاح شد. در کشاورزی قراردادی در نظر داریم بذر اصلاح‌شده، کود و سم به کشاورز بدهیم و کشاورز و زمین را بیمه کنیم؛ همچنین آموزش‌های لازم به کشاورز ارائه دهیم و هنگام برداشت محصول با او تسویه کنیم.