حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

وزارت نفت اعلام کرد

وزارت نفت خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده است

همدلی| وزارت نفت اعلام کرد: دغدغه اصلی وزارت نفت تأمین بنزین موردنیاز کشور بوده و تنها محموله صادراتی از سوی وزارت نفت به قیمت ۷۰سنت مربوط به فروردین‌ماه امسال و در رینگ صادراتی بورس انرژی بوده است.
به گزارش ایسنا، طبق اعلام وزارت نفت، متولی صادرات بنزین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران است و وزارت نفت خارج از رینگ صادراتی شرکت بورس انرژی هیچ‌ محموله‌ای صادر نمی‌کند. امسال تنها یک محموله در ۲۴فروردین‌ماه و به مقدار ۲۹۵هزار بشکه با اکتان ۸۷ درصد صادرشده است که پس از رقابت در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران به بالاترین قیمت یعنی ۷۰سنت فروخته شد.
اخبار منتشرشده درباره صادرات ارزان بنزین که در برخی رسانه‌ها منتشرشده قاعدتاً مربوط به بنزین غیراستانداردی است که در پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس (Mini Refineries) خصوصی تولیدشده‌اند. این پالایشگاه‌ها میعانات گازی را به قیمت ۹۵درصد فوب منطقه خریداری و سوخت تولید می‌کنند و به‌دلیل اینکه این پالایشگاه‌های کوچک‌مقیاس تأسیسات لازم برای تولید با کیفیت را در اختیار ندارند، عموماً سوخت تولیدی آن‌ها غیراستاندارد و غیرقابل استفاده در داخل کشور است، بنابراین خریدار این نوع سوخت عموماً کشورهایی هستند که موضوع استاندارد سوخت برایشان اهمیتی ندارد، یا برای بلندینگ و صادرات دوباره از آن استفاده می‌کنند، بالطبع این سوخت کم کیفیت به قیمت ارزان‌تر از فوب منطقه صادر می‌شود. این نوع سوخت به دلیل آنکه غیراستاندارد است به وزارت نفت تحویل داده نمی‌شود و در داخل نیز توزیع نمی‌شود، این سوخت در مبادی رسمی نیز غیرقابل توزیع است. درعین‌حال باید به این نکته نیز دقت کرد که قیمت‌هایی که در بعضی از سایت‌ها همچون Global Petrol Prices درج شده، قیمت‌های عمده‌فروشی نبوده، بلکه قیمت خرده‌فروشی است، به همین دلیل نمی‌تواند منبع مناسب و صحیحی برای قیمت‌گذاری بنزین صادراتی باشد.
باید تأکید کرد که مجموعه دولت و وزارت نفت، امسال بنزین ۲۷سنتی صادر نکرده و ازآنجاکه مصرف بنزین در کشور افزایش داشته است در شرایط کنونی تنها دغدغه تأمین سوخت موردنیاز کشور را دارد و تمرکزی بر صادرات بنزین ندارد. بر این اساس تنها یک محموله آن‌هم در فروردین‌ماه امسال و با قیمت ۷۰سنت صادرشده و پس‌ازآن نیز صادرات بنزین تا کنون از طریق وزارت نفت متوقف‌شده است.

آخرین محموله بنزین صادراتی ایران مربوط به فروردین‌ماه است

علی نقوی - مدیرعامل بورس انرژی ایران نیز  درباره اخبار منتشرشده درباره صادرات بنزین ارزان در بعضی از رسانه‌ها  گفت: آخرین محموله بنزین صادراتی ایران مربوط به فروردین‌ماه امسال بوده که با قیمت ۷۰سنت به فروش رفته است.
وی افزود: آخرین محموله صادراتی بنزین ایران که از طریق بورس انرژی صادرشده است مربوط به ۲۴فروردین‌ماه امسال بوده و پس‌ازاین تاریخ، بنزینی از طریق بورس انرژی صادر نشده است. مقدار بنزینی که در فروردین‌ماه صادرشده ۲۹۵هزار بشکه دریایی با اکتان ۸۷درصد بوده که با قیمت ۷۰سنت به فروش رفته است.
مدیرعامل بورس انرژی ایران تأکید کرد: آخرین محموله بنزین صادرشده ایران به فروردین‌ماه امسال بازمی‌گردد و صادرات این فرآورده هم‌اکنون متوقف‌شده است.