حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

رئیس کل دادگستری هرمزگان عنوان کرد:

رشد ۷۲ درصدی استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان

رئیس کل دادگستری هرمزگان از رشد ۷۲ درصدی صدور آرای قضایی با موضوع استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان در استان خبر داد.
جلسه ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندان های استان هرمزگان به ریاست مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری استان و با حضور اعضا در محل زندان مرکزی بندرعباس برگزار شد. 
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در جریان این نشست اظهار داشت: باید با صدور آرای متناسب تا جایی که امکان دارد و قانون اجازه می‌دهد از صدور قرارها و احکام منتهی به بازداشت و  حبس خودداری شود.
مجتبی قهرمانی در ادامه افزود: تأکیدات ریاست محترم قوه قضاییه برای ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری باعث شده تا یک نهضت عمومی در بخش‌های مختلف ایجاد شود و همه ارکان دستگاه قضایی، کاهش تعداد زندانیان را در دستور کار خود قرار دهند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به برنامه ریزی های انجام شده جایگاه زندان های استان هرمزگان بر اساس شاخص های نوزده گانه ارائه شده توسط قوه قضاییه ارتقاء یافته و بر این اساس اداره کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان هرمزگان، رتبه دوم کشور را کسب نموده است. 
قهرمانی بیان داشت: بر اساس آمار موجود در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۱ بیش از ۹۲ درصد از جلسات دادرسی با زندان های استان به صورت الکترونیک برگزار شده است.
رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به راه اندازی سامانه آنلاین ملاقات زندانیان و خانواده هایشان توسط دادگستری استان هرمزگان برای اولین بار در کشور، از برگزاری تعداد ۳ هزار و هشتصد و پنجاه و نه ملاقات تصویری در زندانهای استان و رشد دوبرابری برگزاری ملاقات های آنلاین میان زندانیان و خانواده هایشان در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱ خبر داد.
قهرمانی در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد: در راستای اجرای مفاد سند تحول قضایی و عمل به دستورات ریاست محترم قوه قضاییه، یکی از مهمترین رویکرد‌های دستگاه قضایی استان هرمزگان، حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری است که به همین منظور برنامه بازدید‌های منظم، مستمر و هدفمند مسئولین و قضات از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها برای تسریع در رسیدگی به مطالبات و مشکلات زندانیان، پیش بینی و عملیاتی شده است.
وی با اعلام اینکه قضات استان هرمزگان در چهارماهه نخست امسال ۲ هزار و هشتصد و پنجاه بار از زندان های استان بازدید نموده اند، ضمن تأکید بر لزوم هدفمند سازی بازدیدها خاطر نشان کرد: بازدید از زندانها نباید تشریفاتی باشد و حتماً باید به صورت کارآمد و مؤثر انجام شود تا نتایج ملموس آن در ساماندهی به جمعیت کیفری زندان ها بیش از پیش قابل مشاهده باشد.