حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

هشدار سازمان سنجش به کنکوری‌هایی که معدل واقعی خود را اعلام نمی‌کنند

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر اینکه در صورت مغایرت معدل ثبت‌شده در کنکور با نمره واقعی، آزمون را باطل می‌کند، گفت: دانشگاه‌ها در زمان ثبت‌نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می‌دهند و درصورتی‌که معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می‌شود.
به گزارش ایسنا، عبدالرسول پورعباس دیروز ۱۱مرداد در نشست خبری اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ۸۵درصد ظرفیت پذیرش از طریق سوابق تحصیلی داوطلب که همان معدل کتبی دیپلم است انجام می‌گیرد، گفت: این معدل به‌صورت خوداظهاری از سوی داوطلب درج می‌شود و گا‌ها داوطلبان معدل را بالاتر درج می‌کنند. داوطلبان توجه داشته باشند هرگونه مغایرت معدل مانع از ادامه
پورعباس با بیان اینکه همه داوطلبان در زمان انتخاب رشته فرصت دارند معدل صحیح خود را در فرم درج کنند، اظهار کرد: دانشگاه‌ها در زمان ثبت‌نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می‌دهند و درصورتی‌که معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می‌شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: در زمان انتخاب رشته برخی از داوطلبان می‌گویند در انتخاب رشته اشتباهاتی داشتیم که این موضوع به‌هیچ‌عنوان از سوی سازمان موردقبول نیست. داوطلبان برای مطالعه دفترچه و آشنایی با رشته‌ها و دانشگاه‌ها ۱۰روز فرصت دارند و مسئولیت انتخاب رشته با داوطلب است و هیچ جابجایی مبنی بر اشتباه صورت نمی‌گیرد. درواقع برخی می‌گویند ما نمی‌دانستیم و یا رشته را نمی‌شناختیم، سازمان سنجش تأکید می‌کند که جابجایی در انتخاب رشته به‌طور مطلق بسته است؛ زیرا شما با انتخاب یک‌رشته یک ظرفیت را اشغال کرده‌اید بنابراین امکان جابجایی نیست.
به گفته او، لازم است داوطلبان خودشان انتخاب رشته را انجام دهند و به شخص دیگری یا کافی‌نت‌ها واگذار نکنند چرا که بار‌ها دیده‌شده است که واگذاری روند انتخاب رشته منجر به انتخاب رشته اشتباه شده است و اینکه داوطلب بگوید برایم انتخاب رشته کرده‌اند و می‌خواهم آن را درست کنم پذیرفته نیست.
معاون وزیر علوم ادامه داد: داوطلبی بوده که با نمرات بسیار خوب برایش همه رشته‌های کاردانی را انتخاب کرده‌اند، بنابراین هر داوطلب شخصاً فرم خود را تکمیل کند تا اشتباهی پیش نیاید.
پور عباس گفت: از زمان اعلام نتایج بازار مکاره‌ای به‌عنوان مشاوره‌های تضمینی راه می‌افتد. من به‌عنوان رئیس سازمان سنجش نمی‌توانم هیچ مشاوره انتخاب رشته تضمینی بدهم چرا که انتخاب دیگران را که نمی‌دانم. برخی از این مشاوره‌ها مبالغ زیادی از داوطلبان تحت عنوان تضمینی می‌گیرند. بهترین مشاوره، سیستم انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش است که می‌تواند فرد را در مقایسه با سال گذشته قرار دهد و انتخاب رشته را بر اساس سهمیه، رتبه، نمره و مناطق انجام دهد. در مدارس و برخی دانشگاه‌ها نیز به‌صورت مناسب مشاوره‌هایی وجود دارد. هیچ مشاوره‌ای صد درصد نیست.
پورعباس درباره کنکور ۱۴۰۲ و تغییرات آن گفت: برای کنکور ۱۴۰۲ یک آزمون اختصاصی گرفته می‌شود که در دو نوبت برگزار خواهد شد و یک نوبت پذیرش انجام می‌شود. تعداد دروس کم شده است و طبیعتاً زمان آزمون کوتاه‌تر می‌شود و ازاین‌رو می‌توانیم در دو روز آزمون را برگزار کنیم و حوزه‌های برگزاری آزمون بازنگری می‌شوند و حوزه‌های جدید قابلیت‌های بهتری دارند و می‌توان از آن‌ها در آزمون‌ها استفاده کرد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی رفته است و حذف نشده است و داوطلبان باید حتماً آن را مطالعه کنند تا نمره مناسب داشته باشند. در واقع ۵ گروه اصلی در کنکور داریم که ضرایب گروه‌ها نیز شامل دو بخش ضرایب دروس سوابق تحصیلی و ضرایب دروس اختصاصی آزمون است که آموزش‌وپرورش بخشی از آن را به ما اعلام می‌کند و ما در شورای سنجش و پذیرش آن را مصوب می‌کنیم.
پورعباس تأکید کرد: داوطلبان توجه داشته باشند که نتایج هر دو نوبت برگزاری آزمون اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ برای دو سال معتبر است و نمره بالاتری که داوطلب کسب می‌کند را می‌تواند به‌عنوان نمره اصلی خود اعلام کند. ممکن است این انتقاد مطرح شود که برخی از داوطلبان، چون هنوز درسشان تمام نشده، نمی‌توانند در آزمون شرکت کنند، در پاسخ باید بگویم که داوطلب نوبت‌های زیادی پیش رو دارد و می‌تواند در نوبت‌های بعدی شرکت کند و ما در سنجش نمره بالاتر را لحاظ می‌کنیم.