مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


عارف وارد می‌شود !

همدلی| محمدرضا عارف، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در سخنانی از ضرورت پرهیز از انفعال سیاسی سخن گفته است. عارف در مجلس دهم رئیس فراکسیون امید بود ولی عملکرد او انتقادات زیادی را در پی داشت. بسیاری معتقد بودند که او نتوانست مطالبات رأی‌دهندگان به اصلاح‌طلبان مجلس دهم را محقق کند و با انفعال باعث ناامیدی شد. او بعد از پایان مجلس دهم تقریباً از عرصه سیاست فاصله معناداری گرفت. حالا عارف هم از ضرورت فعالیت سیاسی سخن گفته و هم به‌نوعی از اصلاح‌طلبان به خاطر انفعال و تصمیمات دقیقه نودی انتقاد کرده است. به گزارش امیدنامه، محمدرضا عارف در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس دهم با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و با بیان اینکه نهضت امام حسین (ع) مبتنی بر اخلاق بود نسبت به اضمحلال اخلاق در جامعه اظهار نگرانی کرد و با اشاره به شرایط ویژه کشور گفت: «اداره یک جامعه نیازمند حکمرانی خوب است و مبنای یک حکمرانی خوب حاکمیت حق و عدالت در آن جامعه است.»
وی در همین زمینه ادامه داد: «باید بپذیریم که در جامعه ما در اجرای عدالت دچار ضعف‌های فراوان هستیم و به همین دلیل تا رسیدن به حکمرانی مطلوب فاصله نسبتاً زیادی داریم و مطمئناً در یک حکمرانی بد همه افراد آن جامعه اعم از مسئول و غیرمسئول ضرر خواهند کرد.»
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه باید همه ما از تجارب تاریخی درس بگیریم و مردم را نسبت به بهبود وضعیت جامعه دلسرد نکنیم، خاطرنشان کرد: «حق مردم شریف، نجیب و صبور ایران نیست که به سبک و سیاق فعلی و با مشقت فراوان زندگی کنند، حق این مردم نیست که برای به دست آوردن ابتدایی‌ترین مایحتاج خود دچار مشکل و ناراحتی باشند حق ملت با فرهنگ ایران نیست که به خاطر تنگناهای فراوان و شرایط سخت زندگی با یکدیگر در کوچه و خیابان گلاویز شوند.»
وی وظیفه نیروی‌های اصیل انقلاب را حضور در صحنه و دوری از عافیت‌طلبی دانست و گفت: «جریان اصلاحات همیشه با محدودیت‌های فراوان روبه‌رو بوده است و هیچ‌گاه برای این جریان فرش قرمز پهن نکرده‌اند ولی نمی‌توان به دلیل محدودیت‌ها و اعمال فشارها کنار کشید و نظاره‌گر وخیم‌تر شدن اوضاع کشور بود.»
رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر تشتت و عدم هماهنگی در جریان اصلاحات و با بیان اینکه نافی برخی اشکالات در بدنه جریان اصلاحات نیستم ولی جریان مقابل به‌مراتب دچار تفرقه و چنددستگی است، تصریح کرد: «هیچ راهی جز انسجام و یکپارچگی در جریان اصلاحات به‌مانند شرایطی که در دهه۹۰ حاکم بود نداریم، برای موضوعات مهم پیش رو کشور هم نباید دقیقه نود عمل کرد. ما ضمن همراهی و هماهنگی با جریان اصلاحات منتظر تصمیمات دقیقه نودی هم نخواهیم بود.»
عارف یکی از مشکلات اصلی کشور را از دست رفتن سرمایه اجتماعی دانست و با بیان اینکه راه احیای سرمایه اجتماعی حاکمیت، میدان دادن به‌تمامی سلایق برای اداره جامعه است، تأکید کرد: «شرایط ویژه کشور می‌طلبد همه نیروهای وفادار به آرمان‌های انقلاب ۵۷ با حفظ انسجام و وحدت و با معیار قرار دادن قانون اساسی و برای حفظ تمامیت ارضی کشور و جلوگیری از مداخله بیگانگان به برادری‌های اوایل انقلاب برگردیم.»
رئیس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین با اشاره به عملکرد مجلس یازدهم گفت: «شخصاً در داوری‌ها در خصوص عملکرد نهادها و افراد تلاش کرده‌ام از مسیر انصاف خارج نشوم. نهاد مجلس در مقطع فعلی به‌مراتب می‌توانست کارآمدتر و در خدمت منافع جامعه قدم بردارد و از مطالبات اساسی مردم فاصله نگیرد. مطمئناً افکار عمومی درباره عملکرد مجلس فعلی قضاوت خواهند کرد.»