حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

پرداخت وام اجاره به حدود ۱۵هزار نفر تاکنون

از اواسط خرداد که فرآیند ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی آغازشده تاکنون بیش از ۳۵هزار نفر برای دریافت وام به بانک‌های مربوطه معرفی و حدود ۱۵هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، از زمان ابلاغ دستورالعمل تسهیلات کمک ودیعه مسکن در نیمه خردادماه ۱۴۰۱ تا امروز ۱۰مرداد تعداد ۳۵هزار و ۶۱۶پرونده برای متقاضیان معرفی‌شده کمک ودیعه مسکن به بانک‌های مربوطه تشکیل‌شده که از این تعداد ۱۴هزار و ۸۵۰نفر به میزان ۸۶۱۶میلیارد ریال تسهیلات ودیعه مسکن خود را دریافت کرده‌اند.
بنا به گفته مهدی صحابی ـ معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، پس از مصوبه شورای پول و اعتبار سهمیه بانکی و استانی به همراه دستورالعمل نحوه پرداخت به‌نظام بانکی از سوی بانک مرکزی ابلاغ‌شده است. بر این اساس متقاضیان دریافت تسهیلات با مراجعه به سامانه وزارت راه و شهرسازی و ارائه اجاره‌نامه کدرهگیری‌دار رسمی مربوط به سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام اولیه را انجام می‌دهند.
از روز ۱۲خردادماه ثبت‌نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن آغازشده است.  این وام که به‌منظور حمایت از مستأجران در زمان شیوع کرونا مصوب شده در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز پرداخت شد. سقف این تسهیلات در شهر تهران در سال گذشته ۷۰میلیون تومان بود که امسال به ۱۰۰میلیون تومان افزایش‌یافته است.
بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام ودیعه مسکن برای متقاضیان شهر تهران ۱۰۰میلیون تومان، برای کلان‌شهرها ۷۰میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰میلیون تومان مقررشده است. 
متقاضیان برای ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن به سامانه طرح‌های حمایتی وزارت  راه و شهرسازی به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.
در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ حدود ۴۵۰هزار نفر وام اجاره را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که حدود ۸.۵میلیون خانوار مستأجر در کشور وجود دارد. عدم اختصاص وام به بسیاری از مستأجران، گلایه‌های آن‌ها را در پی داشت.
 به نظر می‌رسد با توجه به کمبود منابع، ‌ بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات سخت‌گیری‌هایی داشتند. آن‌طور که مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته اولویت وام ودیعه مسکن با کسانی است که قبلاً این وام را دریافت نکرده‌اند.