«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2264
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


دستور مصدق برای اخراج اشرف پهلوی از کشور

 به تصمیم دکتر محمد مصدق رئیس دولت وقت، يکم اوت دهم اَمُرداد 1331 اشرف پهلوي خواهر دوقلوي شاه وقت و در آن زمان 33ساله، ايران را تَرك كرد و روانه اروپا شد. مصدق براي قطع اعمال‌نفوذ و نیز پيشگيري از توطئه احتمالي اشرف بر ضد دولت خود و همکاری با عوامل بیگانه، دستور داده بود كه از كشور خارج شود. 
مصدق می‌دانست که اشرف از ورود به توطئه بر ضد دولت او خودداری نمی‌کند و سازمان اطلاعات شهربانی (پلیس) را مأمور گزارش تماس‌های او کرده بود. 
مصدق با مداخله بستگان و نزديكان شاه در امور كشور شديداً مخالف بود. به همین دلیل او بارها در جلسات شورای وزیران و در مصاحبه‌های مطبوعاتی و سخنرانی‌های خود گفته بود که هیچ عاملی بیش از مداخله و اعمال‌نفوذ خواص، اصحابِ نام و متنفذان در معاملات دولتی، انتصابات، صدور پروانه‌ها، طرح قوانين و اموری نظیر این‌ها مردم را عصبی و آماده عصیان نمی‌کند. این مداخلات همه قشرها را خشمگین می‌سازد به‌ویژه طبقه منوّر (روشنفکر) و طبقه متوسط جامعه را که کوشش ما بر افزایش شمار اعضای این دو طبقه است.
 اِعمال نفوذِ صاحبان منافع در امور دولتی، کشور را هم به بیراهه می‌کشاند و در دست قدرت‌های جهانی می‌اندازد و چنین کشوری رُشد نخواهد کرد ـ کشوری رُشد می‌کند که از استقلال کامل و حاکمیت ملّیِ مطلق برخوردار باشد. 
اشرف يك سال بعد در همين زمان (در آستانه براندازي 28اَمُرداد 1332 = اوت 1953) به‌گونه‌ای محرمانه به ايران بازگشت! 
هم‌زمان، سرهنگ شوارتسکوف ـ افسر آمریکاییِ کارشناس امور پلیسی [پدر ژنرال شوارتسکوف] هم وارد تهران شده بود و ... تاریخ معاصر از اشرف پهلوی (اشرف الملوک) که در ژانویه 2016 و در 96سالگی در مونت کارلو (موناکو) درگذشت به‌عنوان یکی از شرکای توطئهِ براندازی حکومت ملّی و دمکراتیک مصدق نام برده است. 
وی سه بار ازدواج کرده بود ـ چهار سال با احمد قوام، 16سال با احمد شفیق [مصری] و 56 سال (تا آخر عُمر) با مهدی بوشهری. پس از انقلاب وی در فرانسه، آمریکا و موناکو زندگی می‌کرد. یک‌بار هم در فرانسه از یک سوءقصد، جان بدر برده بود. 
گفته شده است که وی در طول سلطنت برادرش از مشاوران او بود و بر اثر فشار وی بود که قانون حمایت خانواده (سپرده شدن طلاق، تعدّد زوجات و حضانت در دست دادگاه که روحانیون وقت آن را به آن صورت خلاف احکام اسلامی می‌دانستند) به تصویب رسید و به اجرا درآمد.دفتر اشرف در دهه‌های 1340 و 1350 به روزنامه‌های تهران تأکید کرده بود که با اخبار مربوط به او، از عکس‌هایی استفاده کنند که قبلاً به آن‌ها داده شده است. (عکس‌های دوران جوانی و زیبایی) نظریه مصدق که نارضایتی از امور و عملکردهای دولت و مقامات و وجود فساد دولتی در یک جامعه، ایجاد خشم عمومی می‌کند و خشم باعث طغیان می‌شود در کتاب‌های «عِلم حکومت» نقل شده است. 
اين فرضیه مصدق با خودسوزی محمد بوعزیزی در تونس که آتش انقلاب در اين کشور را روشن ساخت و دگرگونی عميق ایجاد کرد وسیعا در تفسیرها نقل شده بود. بوعزیزی یک ناراضی از بوروکراسی و فساد اداری شهرداری شهر خود بود که در میدان شهر خودسوزی کرد، مردم خشمگین شدند و شورش کردند. 
بوعزیزی 26ساله که يک ليسانسيه بيکار بود هفدهم دسامبر 2010 خود را در ملأعام آتش زد و چهارم ژانويه 2011 در بيمارستان درگذشت. وي براي امرار معاش، ميوه فروش دوره گرد شده بود که مامور شهرداري از او که پروانه ميوه فروشي نداشت مطالبه رشوه کرده بود و چون بوعزيزي زيربار نرفت ميوه هاي وي را مصادره کرد و بخشي از آن را به دور ريخت و او از فرط خشم خودرا آتش زد و تونسي ها را خشمناک ساخت، به گونه اي که تا دولت را تغيير ندادند از پای ننشستند. در این انقلاب که سریعا نتیجه داد، دست خارجی در کار نبود.
منبع: روزنامک