مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


علیرضا قاسم‌خان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ستون۱۴»:

این فیلم، روایتی از شرط‌بندی روی زندگی آدم‌هاست

همدلی|  علیرضا قاسم‌خان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ستون۱۴» عنوان کرد که این فیلم روایتی از شرط‌بندی روی زندگی آدم‌هاست. تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ستون۱۴» به کارگردانی امیرحسین همتی که به‌تازگی و با رده‌بندی ۱۵+ موفق به اخذ پروانه نمایش از سازمان سینمایی شده است، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برنامه‌ریزی برای اکران این فیلم توضیح داد: اکران هر فیلمی نیاز به مقدماتی دارد، هم در زمینه مواد تبلیغی و هم در زمینه هماهنگی با شورای اکران تا مشخص شود چه زمانی فیلم امکان اکران عمومی را با توجه به جمیع جهات دارد. شخصاً فیلم را برای اکران پاییز مناسب می‌بینم. قطعاً با توجه به شرایط این روزهای سینما و فیلم‌هایی که پیش از ما پروانه نمایش گرفته بودند اما همچنان در صف اکران هستند، به این زودی نوبت اکران به ما نخواهد رسید اما از همین امروز تلاش خود را آغاز خواهیم کرد.
این تهیه‌کننده سینما درباره اعلام رده‌بندی سنی ۱۵+ برای فیلم «ستون۱۴» هم توضیح داد: رده‌بندی سنی آثار در همه جای دنیا اعمال می‌شود که مربوط به ملاحظات تماشای آثار می‌شود. این یک قانون است که صرفاً مربوط به ایران هم نیست و همه باید رعایت کنند اما اینکه فیلم ما اولین فیلمی است که در دوران جدید سازمان سینمایی رده‌بندی سنی برای آن اعلام می‌شود، بحثی دیگر است. ما مسئله‌ای برای رده‌بندی فیلم خود نداشتیم. داستان فیلم ما داستان یک خواهر و برادر است که بسیار متمول هستند و روی زندگی آدم‌ها شرط‌بندی می‌کنند. همین شرط‌بندی به یک فاجعه ختم می‌شود.
قاسم‌خان درباره شباهت خط داستانی این فیلم با سریال کره‌ای «بازی مرکب» هم گفت: قصه‌های بسیاری در دنیا وجود دارد که شاید شباهت‌هایی هم با یکدیگر داشته باشند. در این مورد هم شاید بخش‌هایی از داستان فیلم شبیه آن سریال باشد اما اینکه فیلم را بر اساس آن سریال ساخته باشیم، خیر این‌گونه نیست. به‌شخصه سریال «بازی مرکب» را ندیده‌ام اما بر اساس برخی شنیده‌ها شاید شباهت‌هایی وجود داشته باشد. او افزود: بازی بازیگرانی چون میترا حجاز و روزبه حصاری در فیلم بسیار درخشان است و کارگردان هم یک کارگردان فیلم اولی است که معتقدم فیلم را بسیار خوش آب‌ورنگ درآورده است و اگر برخورد درستی در بازه اکران با آن صورت بگیرد، یک فیلم دیدنی خواهد بود. اصلاحات فیلم ما هم چندان زیاد نبود و تقریباً همان چیزی که می‌خواستیم مجوز نمایش گرفته است. ما از ابتدا خودمان این حساسیت را داشتیم که قصه ما و جنس روابط آدم‌ها به‌گونه‌ای نباشد که جلوی اکران فیلم را بگیرد به همین دلیل هم در فرآیند دریافت پروانه نمایش حذفیاتی نداشتیم که به کلیت فیلم لطمه‌ای وارد شود.
قاسم‌خان درباره پیش‌بینی خود از شرایط اکران این فیلم تأکید کرد: نمی‌دانیم تا یک هفته یا ۱۰روز دیگر چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. سینمای ایران مشکلات بسیاری دارد و امید داریم در این شرایط سرمایه‌ای که صرف این پروژه شده است، به ثمر بنشیند. «ستون۱۴» یک فیلم شریف است که تلاش دارد روایتی مستقل و درعین‌حال جذاب را ارائه کند.
او در پایان درباره غیبت فیلم «ستون۱۴» در جشنواره فیلم فجر هم گفت: ما فرم تقاضای حضور برای جشنواره را تکمیل کرده بودیم اما با یک رأی کمتر در هیأت انتخاب آثار، از جشنواره چهلم فیلم فجر بیرون ماندیم. به عبارتی در فهرست ۲۲فیلم بخش سودای سیمرغ ما فیلم بیست و سوم شدیم! بالاخره این رأی هیأت انتخاب بود و ما هم اعتراضی به آن نداشتیم، هرچند بعد که فیلم‌های جشنواره را دیدم، اصلاً قبول نداشتم که برخی از آن فیلم‌ها شایسته‌تر از فیلم ما برای حضور در جشنواره بوده‌اند.