مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


تغییر «سن» ثبت‌نام در کلاس اول

ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس از هفته اول خرداد آغازشده و تا پایان مرداد ادامه دارد. ثبت‌نام در پایه‌های اول، هفتم و دهم در مدرسه و حضوری انجام می‌شود و برای ثبت‌نام میان‌پایه‌ها نیازی به حضور والدین در مدرسه نیست و توسط خود مدارس انجام می‌شود. به گزارش ایسنا، بنابراعلام سید مجتبی هاشمی، رئیس ستاد ثبت‌نام آموزش‌وپرورش، امسال قریب به ۱۶ میلیون دانش‌آموز خود را برای شرکت در کلاس‌های درس آماده می‌کنند که از این تعداد بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز کلاس اولی هستند. محدوده بندی جغرافیایی مدارس بر عهده ستادهای ثبت‌نام استانی و منطقه‌ای بوده و احراز و تائید مدارک محل سکونت دانش‌آموزان نیز بر عهده مدیران مدارس است. رئیس ستاد ثبت‌نام دانش‌آموزان همچنین اعلام کرده است که در تابستان پیش رو، علاوه بر نظارت کامل مدارس توسط ناظرین ستاد مرکزی ثبت‌نام و ستاد ثبت‌نام استان‌ها و مناطق، امسال نظارت اولیاء نیز به‌صورت سیستمی و از طریق QR کد اختصاصی هر مدرسه انجام خواهد شد؛ لذا نصب آگهی QR کد مدارس بر روی تابلو اعلانات و در معرض دید اولیاء ضروری است و یکی از ملاک‌های ارزیابی مدیران مدارس خواهد بود. والدین دانش‌آموزان می‌توانند در صورت عدم رعایت مقررات، شکایت و یا گزارش خود را از طریق سامانه شکایات آموزش‌وپرورش به نشانی www.shekayat.medu.ir جهت رسیدگی ارسال کنند. شماره تلفن‌ ۸۸۹۵۴۵۰۶ (ستاد نظارت بر ثبت‌نام اداره کل آموزش‌وپرورش شهر تهران) نیز جهت پاسخگویی به شکایات والدین تهرانی اعلام‌شده است.
 برگزاری آزمون و مصاحبه؛ ممنوع
در بخش مقررات ثبت‌نام دانش‌آموزان در دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام نوآموزان و دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، تأکید شده است که باید به‌منظور توزیع متوازن دانش‌آموزان، محدوده بندی جغرافیایی لحاظ شود و همچنین ثبت‌نام دانش‌آموزانی که والدین آن‌ها هر دو شاغل هستند در مدرسه نزدیک به محل کار هر یکی از والدین بلامانع است.  همچنین برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین شرط معدل برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی جز در مواردی که مصوبه خاص وجود دارد و نیز هنرستان‌ها برای انتخاب رشته، ممنوع است. به‌طور ویژه، برگزاری هر گونه آزمون یا مصاحبه برای پذیرش دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و پایه هفتم در مدارس غیردولتی ممنوع است.
 شرط سنی ورود به کلاس اول
در دستورالعمل ثبت‌نام مدارس قید شده است که حداقل سن ثبت‌نام در پایه اول دبستان، شش سال تمام است. البته اخیراً حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که مدارس ابتدایی امسال می‌توانند کودکان متولد ۳۰مهر سال ۱۳۹۵ را در کلاس اول ثبت‌نام کنند. نوآموزانی که متولد ۳۰مهر ۱۳۹۵ و قبل از آن هستند می‌توانند در پایه اول ابتدایی ثبت‌نام کنند. در سال‌های قبل چنانچه دانش‌آموزی متولد نیمه دوم، حتی در روز دوم مهر، شش سال تمام بود نمی‌توانست در کلاس اول ثبت‌نام کند. طبق آیین‌نامه اجرایی مدارس (مصوب ۱۴۰۰ شورای‌عالی آموزش‌وپرورش) این محدودیت برداشته شده و دانش‌آموزی که تا ۳۰مهرماه شش سال داشته باشد، در صورت وجود شرایط تبصره یک ماده ۲۹ آیین‌نامه اجرایی مدارس، می‌تواند در کلاس اول ثبت‌نام شود. ثبت‌نام در پایه‌ اول ابتدایی برای متولدین مهرماه با تشخیص شورای مدرسه مشروط به وجود ظرفیت و امکانات پذیرش بلامانع است.
ممنوعیت دریافت وجه در حین ثبت‌نام به‌جز مبلغ بیمه و کتاب
دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت‌نام به‌جز وجوه مربوط به بیمه حوادث دانش‌آموزی و کتب درسی ممنوع است. دریافت وجوه مربوط به سرویس حمل‌ونقل دانش‌آموزان، کمک‌های مردمی، فعالیت‌های فوق‌برنامه و لباس کارگاهی نیز با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و با رعایت سایر قوانین و مقررات صرفاً بعد از شروع سال تحصیلی امکان‌پذیر خواهد بود. مدارس هیئت‌امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب شده و دریافت هر گونه وجه (به‌جز وجوه مربوط به بیمه حوادث دانش‌آموزی و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت‌نام در این مدارس مجاز نیست. ضمناً در خصوص دریافت هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق‌برنامه این مدارس که به تصویب هیئت‌امنای مدرسه رسیده است، با رعایت دقیق مقررات پس از شروع سال تحصیلی اقدام لازم به عمل آید.
 نحوه عقد قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان
در زمان ثبت‌نام صرفاً درخواست استفاده از خدمات حمل‌ونقل دانش‌آموزان از والدین دریافت شود تا متناسب با نیاز، اداره آموزش‌وپرورش منطقه شرکت پیمانکاری را به مدرسه معرفی کند. وجوه مربوط به خدمات حمل‌ونقل دانش‌آموزان نیز با شروع ارائه خدمات (شروع سال تحصیلی) و با رعایت سایر مقررات مربوط دریافت شود. تشکیل کارگروه ماده ۱۸ در مناطق، تمهید مقدمات و اطلاع‌رسانی بهنگام به والدین در مورد حمل‌ونقل دانش‌آموزان در چارچوب ضوابط و اتخاذ تصمیم مناسب ضروری است. استفاده از خودروهای آزاد بر که تحت پوشش شرکت‌های پیمانکاری نیستند نیز غیرمجاز بوده و تخلف محسوب می‌شود.