حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

برخی گروه‌ها و مقامات عراق خواستار شدند

مجازات شرکای عراقی ترور سردار سلیمانی

همدلی|  واکنش‌ها به اظهارات پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با  العربیه در مورد اعتراف به نقش آمریکا در ترور سردار سلیمانی،‌همچنان ادامه دارد. در این زمینه وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که در این راستا با استفاده از روش‌های رسمی با مسئولان عراقی، همکاری‌های اطلاعاتی انجام داده است. از سوی دیگر گفته‌شده است که قوه قضاییه و معاونت بین‌الملل این قوه به‌عنوان مسئول پرونده، در حال انجام پیگیری‌های لازم دراین‌ارتباط هستند. در همین حال، گردان‌های حزب‌الله عراق نیز روز گذشته به اظهارات اخیر وزیر خارجه پیشین آمریکا در خصوص جنایت فرودگاه بغداد و ترور شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس واکنش نشان داده و آن را محکوم کرد.
به گزارش المعلومه، گردان‌های حزب‌الله عراق در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد: «حقایق جنایت بزرگی که دولت شر یعنی آمریکا علیه فرماندهان پیروزی شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد مرتکب شد، هر روز روشن‌تر می‌شود و حلقه‌های خیانت و توطئه برخی عناصر کرد و همچنین برخی شخصیت‌های امنیتی عراق را که در راستای منافع آمریکا در داخل فرودگاه مشغول فعالیت هستند و در جنایت‌های این کشور علیه ملت عراق نیز دست داشته‌اند برملا می‌کند.»
در این بیانیه آمده است: «اطلاعاتی که مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین و جنایتکار آمریکا در خصوص جنایت ترور فاش کرد، بیانیه‌ها و مواضع سابق گردان‌های حزب‌الله را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که متهم کردن مدیر و برخی عناصر سازمان اطلاعات عراق به دست داشتن در این جنایت از سوی این گردان‌ها درست بوده است.» گردان‌های حزب‌الله عراق همچنین در بیانیه خود آورده است: «این رسوایی، دستگاه قضایی شجاع عراق و نمایندگان آزاده مجلس این کشور را در برابر یک مسئولیت مهم قرار می‌دهد تا در این راستا تحقیقات فراگیر انجام دهند و حلقه‌های این جنایت و شرکت‌کنندگان در آن و نقش مزدوران سفارت آمریکا در مدیریت عملیات ترور و جاسوسی علیه ملت قهرمان عراق را شناسایی کند و همه این امور نقض قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.» این جنبش عراقی همچنین خواستار تحویل جنایتکاران به دادگاه‌های ویژه به تهمت خیانت بزرگ و نقش مستقیم در اجرای جنایت شد.
بر اساس این گزارش، ائتلاف الفتح عراق نیز روز یکشنبه از گشایش بزرگ‌ترین پرونده تحقیقاتی در پارلمان عراق در خصوص جنایت فرودگاه بغداد (ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) خبر داد و اعلام کرد که اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا شوکه کننده بود و نشان می‌دهد که برخی شخصیت‌های عراقی در این حادثه دست داشته‌اند. رفیق الصالحی، نماینده ائتلاف فتح در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه گفت: پمپئو جزییات مخفیانه و سری در خصوص نفوذ آمریکا در عراق و میزان دخالت در امور داخلی را برملا کرد و ائتلاف الفتح اقدام به گشایش بزرگ‌ترین پرونده تحقیقاتی پارلمانی از طریق کمیته‌های متخصص کرده است تا تمام کسانی که در این جنایت دست داشته‌اند و با سفارت آمریکا در ارتباط بودند به دادگاه ارجاع داده شده و مجازات شوند. این تحقیقات احضار فرماندهان ارشد امنیتی عراقی را شامل می‌شود تا ابهامات در این خصوص برطرف و به طور کامل روشن شود که چه اتفاقی رخ داد و میزان نفوذ آمریکا در دستگاه‌های امنیتی عراق و همچنین میزان همکاری با آن‌ها در این جنایت چقدر است.
همچنین صفا الاعسم، مشاور نظامی عراقی در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: «اظهارات مایک پمپئو در مورد جنایت ترور فرماندهان پیروزی یک دلیل قاطع برای دست داشتن افرادی از داخل عراق در این عملیات ترور است و این اظهارات برای مجازات فوری تمامی کسانی که در این جنایت دست داشته‌اند کافی است.» احمد الموسوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز اخیراً از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور خواست تا نتیجه تحقیقات در پرونده ترور شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی ارسال شود. او گفت: «از الکاظمی می‌خواهیم که نتایج تحقیق در پرونده ترور فرماندهان پیروزی شفاف‌سازی شود و تأخیر در امر تعجب‌آور است. اکنون لازم شد که بدون هیچ تعللی طرف‌های مرتبط با ترور فرماندهان پیروزی افشا شوند و نتایج تحقیقات به پارلمان ارسال شود. دولت الکاظمی موظف است تا گزارش‌های خود در این خصوص را در سریع‌ترین زمان ممکن به پارلمان بفرستد و اعلام شود که کدام طرف‌ها در جنایت فرودگاه بغداد دست داشته‌اند.»
بر اساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اخیراً در گفت‌وگو با شبکه سعودی العربیه در رابطه با ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی در حمله تروریستی پهپادهای آمریکایی مدعی شد: «به ما هشدار می‌دادند که اگر از برجام خارج شویم جنگ می‌شود. به ما هشدار می‌دادند که اگر سفارت‌مان را از تل‌آویو به اورشلیم تغییر دهیم، جنگ می‌شود. هشدار می‌دادند که اگر علیه ژنرال سلیمانی اقدام کنید، جنگ می‌شود. ما نه یکی، نه دوتا بلکه هر سه کار را انجام دادیم و جنگی پیش نیامد.» او در ادامه ادعا کرد: «این به آن دلیل بود که دولت آمریکا به طور واضح آماده دفاع از چیزهایی بود که برای مردم آمریکا مهم تلقی می‌شد. ژنرال سلیمانی در نقشه برای کشتن 500آمریکایی دیگر دست داشت. ما فرصت جلوگیری از وقوع این نقشه را داشتیم و این کار را انجام دادیم.»
این مقام ارشد پیشین آمریکایی که از عاملان اصلی جنایت ترور شهید سلیمانی محسوب می‌شود، در این رابطه که تصمیم‌گیری برای اقدام علیه سردار سلیمانی به چه میزان طول کشیده بود، گفت: «ما برای مدتی بسیار طولانی جهت حفاظت از دارایی‌های‌مان در عراق و آمریکایی‌های داخل سوریه و تمام جهان کار می‌کردیم. ما اقدامات نیروی قدس را زیرنظر داشتیم. این پروژه‌ای بود که ما به طور مداوم در آن دخیل بودیم و فرصتی برای‌مان پیش آمد تا جلوی حمله‌ای آنی علیه دارایی‌ها و منابع آمریکایی و همچنین مردم آمریکا را بگیریم و رئیس‌جمهور تصمیم گرفت تا این کار را انجام دهیم.»