غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


شفافیت و قانون انتخابات؛

دو موضوع همیشه در صحنه و بدون نتیجه

همدلی|  خیلی وقت است که در فضای سیاسی کشور موضوع شفافیت آرا هم در مجلس و هم در سایر نهادها و قوا مطرح‌شده است اما تاکنون فقط درباره آن بحث می‌شود و گویا فعلاً قرار نیست که هیچ اتفاق عملی درباره آن رخ دهد. در کنار آن خیلی وقت است که اصلاح قانون انتخابات مجلس نیز در دستور کار مجلس قرار دارد ولی هر بار با نزدیک‌تر شدن به انتخابات مجلس فقط بحث آن داغ می‌شود و بعد از برگزاری انتخابات خیلی زود به دست فراموشی سپرده می‌شود.
دیروز هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره این موضوعات نیز صحبت کرد. سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه و نظر شورای نگهبان هم اظهار داشت: «شفافیت موضوع مهم و موردتوجه‌ی است. این طرح در حال بررسی و تصویب است. متن نهایی و مصوبه مجلس را باید دریافت کنیم و اگر مغایر با قانون اساسی و شرع باشد، اعلام می‌کنیم.» آخرین بار نمایندگان مجلس طرح شفافیت آرای نمایندگان را تبدیل به طرح شفافیت آرا در نهادها و قوای کشور کردند. طرحی که به عقیده بسیاری با توجه به وسعت آن خیلی بعید است که به نتیجه برسد ولی به‌هرحال برخی می‌گویند که این اقدام مجلس باعث می‌شود تا حداقل فشار افکار عمومی برای شفافیت آرای تنها در مجلس کم شود. هرچند که قرار بود نمایندگان به‌طور اختیاری این طرح را اجرایی کنند ولی تاکنون هیچ اقدام عملی برای آن انجام نداده‌اند. طحان نظیف در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا اسم شورای نگهبان در طرح شفافیت قوای سه‌گانه نیست، گفت: «شورای نگهبان اساساً مصوبه ندارد و در مورد مصوبات اظهارنظر می‌کند. بنده دوستان را به سامانه جامع نظرات شورای نگهبان ارجاع می‌دهم. این سامانه حاوی تمام متن‌های طرح‌ها و لوایح است و مشروح مذاکرات شورا در آنجا موجود است. ما همیشه پیشتاز شفافیت بودیم اما علت اینکه چرا اسم ما در این طرح نیست را باید از نمایندگان مجلس بپرسید.» در ادامه نشست خبری دیروز طحان نظیف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه درصورتی‌که وزارت کشور اقدامی برای برگزاری الکترونیکی انتخابات انجام ندهند، آیا شورای نگهبان به این موضوع ورود خواهد کرد، گفت: «شورای نگهبان ناظر انتخابات است و طبیعتاً رأساً نمی‌تواند به این موضوع ورود کند. اقدامات و پیشنهادات باید از طرف وزارت کشور به‌عنوان مجری انتخابات آغاز شود و طبیعتاً ما هم آن‌ها را بررسی می‌کنیم. ما در ابتدا و رأساً نمی‌توانیم نسبت به این موضوعات، اقدامی داشته باشیم.» طحان نظیف در خصوص نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که در حال بررسی در کمیسیون‌های مجلس است، گفت: «اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ضرورت دارد و ما هم این مطالبه را داریم تا این اصلاحیه به انتخابات سال آینده مجلس برسد. اصلاح قانون انتخابات به همت بیشتری نیاز دارد. البته مجلس تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده است که امیدواریم به نتیجه برسد. امیدواریم انتخابات مجلس آینده با قانون جدید برگزار شود. شورای نگهبان آماده همکاری مشورتی با مجلس درباره اصلاح قانون انتخابات است.»
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی در مورد اصلاح قانون انتخابات مجلس و رویکرد تناسبی و استانی در این اصلاح، گفت: «اخیراً در شورای نگهبان درباره تناسبی و استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی بحثی مطرح نشده است. جلساتی در مجلس دراین‌باره برگزارشده، اما به‌طور مشخص ما در شورای نگهبان بحث جدیدی در مورد این طرح نداشتیم و دراین‌باره اساساً پیشنهادی نداشتیم.»
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با آخرین وضعیت قانون انتخابات ریاست جمهوری، گفت: «آخرین مرحله مربوط به یک سال گذشته است و مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارسال شد. شورای نگهبان نیز اعلام کرد که ایرادی به این مصوبه ندارد اما ایراد هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان پابرجاست.» وی درباره اصلاح قانون انتخابات شوراها، اظهار داشت: «اصلاح قانون انتخابات شوراها در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس است اما نماینده‌ای از شورای نگهبان در این جلسات شرکت نکرده است.»